Přehledné a jasně napsané, co je 17 zákonů, najdete v eseji Kryštofa Kuptíka.
Pro mě další ukrytý poklad mezi knihami, který bych neobjevila díky, předmětu Týmové dovednosti.
Jelikož už patří mezi 3. knihou, kterou bych si nevybrala normálně, nebýt pošťouchnutí od požadavků profesora a ze které jsem opět nadšená. Vidím velký přínos doporučení knih od těch, co mají dané téma načtené.
(P.S. Já četla 17 indisputable laws of Teamwork Workbook (v Teamsech, e-knihy), na rozdíl od normálního vydání jsou v tomto vydání i různá užitečná cvičení)
Jak chápu, 17 zákonů týmové spolupráce?
,,Jeden je příliš málo na dosáhnutí velkých výsledků.”
Být v týmu má následující výhody:
Práce v týmu nám umožňuje překonávat náročné cíle, na které si nevystačíme samy. Jak tento fakt přijmout a nebránit se spolupráci s druhýma? Musíme být schopni odložit své ego, nejistotu v práci v týmu, nepodceňovat velikost našeho cíle, a překonat svou ostýchavost.
2. The law of the bigger picture
,,Cíl je důležitější než role.”
Zde je otázkou zda - Jsem schopna odložit své vlastní činnosti a pracovat na něčem, co přinese týmu větší přínos?
Když jde o tým, měla by práce každého člena přispívat k jeho dobru. Aby jedinec věděl, jak může do týmu přispívat, slouží týmová vize. Díky ní, víme, kam má naše práce směřovat.
Podílím se na plnění týmové vize?
3.The law of the Niche
,,Každý člen má své místo, na kterém je nejužitečnější.”
Všichni z nás vynikáme v nějaké oblasti. Když může jedinec pracovat na tom, co mu jde nejvíc, celý tým profituje. Pro zužitkování talentu každého člena a zlepšení práce, potřebujeme znát tým, jeho situaci a členy.
Jaká je moje práce v týmu?
4.The law of Mount Everest
,,Čím náročnější úkol, tím větší potřeba týmové spolupráce.”
K natočení videa na Tik Tok, bychom mohli zvládnout sami, ale k natočení filmu na Oscara, by už tým důležitý byl. Čím větší je Váš sen, tím větší by měl být i váš tým.
5.The law of the chain
,,Síla týmu je ovlivněna jeho nejslabším článkem.”
Náročnost cíle, který si s týmem stanovíte, určuje i standart pro úroveň dovedností jedince. Slabé články jsou ti, jež nejsou ochotni růst a rozvíjet se, aby dosáhli laťky, kterou tým stanovil.
Pokud takové členy odhalíte, pak prioritou je poskytnout jim pomocnou ruku k jejich rozvoji (př. doporučit knihy ke čtení, navštěvovat workshopy, dát je do dvojice se silnějším článkem).
Když se ani potom nezlepší, měli bychom jim dát prostor se uplatnit jinde, kde mohou víc rozvíjet svůj potenciál.
6.The law of the catalyst
,,Vítězné týmy mají hráče, kteří hýbou věci vpřed.”
Tihle jedinci vzbuzují aktivitu v týmech, posouvají tým k cíli. Zákon katalyzátora se hodně propojuje i s 3. zákonem správného místa. Když, tento iniciátor, pracuje tam, kde využívá své nejsilnější předpoklady, dovedou tým k nové výšině. Nestačí mít správné lidi na správném místě, tihle jedinci musí být ochotni přijmout i zodpovědnost a činit (bez pohybu se na Mount Everest nedostaneme).
Jak rozvíjet jedince, aby se stali Katalyzátory?
7. The law of the Compass
,,Vize dává členům týmu směr a jistotu.”
Okay, máme správný lidi na správném místě, kteří usilovně pracují. A za jakým smyslem? Kam soustřeďují všechno své úsilí?
Pro to, aby každý věděl, proč pracuje, jaký význam jeho práce přináší týmu, je důležité mít společnou vizi. To PROČ děláme, co děláme.
Vím, co dělám?
8.The law of the bad apple
,,Shnilé postoje zruinují tým.”
Jaký přístup jedinců v týmu, takový tým. Můžete mít sebetalentovanější lidi, ale pokud zaujímají špatný postoj, hrozně moc to poškodí ostatní okolo. Negativita je nakažlivý, jak pampelišky na louce.
6. častých postojů, co ruinují tým:
* neochota přiznat vlastní chybu
* Neumí odpouštět
* malicherná žárlivost
*upřednostňování sám sebe před týmem
* kritická duše
* touha sklízet všechen úspěch
9.The law of countability
,,Členové týmu musí vědět, že v kritické chvíli se mohou spolehnout jeden na druhého.”
Jelikož jsme souzeni k vzájemné spolupráci, musí nás spojovat i vzájemná důvěra. Skutečnost, že se jeden na druhého můžeme obrátit v kritických chvílích a pomoc si.
Jaké vlastnosti disponuje člověk, na kterého je spoleh?
Charakter + způsobilost + závazek + důslednost + soudržnost = vzájemná zodpovědnost
(spoiler: v knize je význam těchto vlastností krásně vysvětlen, mrkněte se, jak na tom jste vy)
10. The law of pricetag
,,Tým dosáhne svého potenciálu, když nezaplatí cenu.”
Můžu se na tebe spolehnout, když dojde do tuhého, že obětuješ svůj čas, pro dobro týmu?
K tomu abychom něčeho dosáhli, se musíme něčeho vzdát. Ne, nadarmo museli někteří úspěšný podnikatelé (na začátku), oželet svůj čas s rodinou, aby se dostali, na vrchol.
Všichni v týmu musí zaplatit určitou cenu za vítězství nebo doplatí na prohru.
Práce v týmu není o vlastních úspěších je o osobních zásluh.
V čem chceš mít zásluhu ty? Na čem se chceš podílet? A co si za to ochoten zaplatit?
11.The law of scoreboard
,,Když tým ví, na čem je, může na to reagovat."
Už jsme u 11.zákonu? To jsme ušli kus cesty, pojďme si shrnout, co všechno už jako tým máme.
Tým, který ví, na čem pracuje, ví, kdo je v týmu, co každý dělá v týmu, naše hlavní, proč děláme, co děláme, jak jedinec svou prací přispívá do plnění vyššího účelu týmu, a že za to musí platit určitou cenu.
A jak teď poznáme, že naše práce přináší úrodu? V čem tkví úspěch fotbalových týmů? Ve strategii, předtím, než týmy vstoupí na hřiště musejí znát oponenta, své hráče a vědět, jak hrát, aby dosáhli vítězství.
Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. Proto než se vydáme dál na cestu, rozplánujme si milníky, jak poznáme, že jdeme správně, co všechno na cestu potřebujeme a jak půjdeme.
12.The law of the bench
,,Špičkové týmy mají širokou základnu.”
Každý tým disponuje dvěma kategoriemi členů. První jsou startéři, ti jejichž práce pro tým je navenek velmi zřetelná. A pak tu jsou ti, co podporují startéry v jejich aktivit. Málo se o nich ví, protože jejich zásluhy nejsou na první pohled tak zřejmé, Přesto, by neměli být přehlížení, jelikož jsou pro tým cennou základnou. Při krizích, není startér sám, má tam lidi na ,,lavičce”, kteří ho podporují, a mohou jednoho dne i vystřídat.
Je to jako film, bez podpory produkčního týmu za ním, a podpory diváků by nevyšel úspěšný film. Čím víc podpory, tím víc se úspěch znásobí. A i dnešní diváci se mohou jednoho dne stát hvězdy věhlasného snímku.
13.The law of identity
,,Tým je definovaný společnými hodnotami.”
Hodnoty nastavují, jak spolu budeme vzájemně jednat, pevný bod, podle kterého můžeme opřít naše společná rozhodnutí. Nastavují charakter naší firmy, to, jak budeme jednotně prezentovat náš tým navenek. Kdyby každý zaujímal odlišné hodnoty, neshodneme se na tom, co je opravdu důležité pro tým, a naše cesty se rozejdou po individuálních drah každého z nás, a ne do jednoho cíle. To může způsobit chaos.
14.The law of communication
,,Interakce podporuje akci.”
Komunikace zvyšuje propojení a vzájemné pochopení, jak na tom jsme. Když o věcech mluvíme, víme, čeho se odrazit, a jít do akce.
Když nemluvíme, nic o sobě nevíme, tak těžko spolu něco podnikneme. Aby týmu se dařilo na nejvyšší úrovni, měla by zde probíhat otevřená komunikace, kde si vzájemně nasloucháme.
Komunikace by měla být:
15.The law of the edge
,,Rozdíl mezi dvěma stejně talentovanými týmy je v jejich vedení.”
Úspěch týmu závisí na vedení. Leader je ten, který využije své silné stránky, aby v klíčové situaci dovedl tým k vítězství. K tomu musí porozumět jednotlivým členům a jejich přednostem, aby dovedl lépe poznat, v jakých oblastech mohou vyzdvihnout tým. Znát hodnoty a týmu, aby podpořil spolupráci mezi členy, jelikož teď mají společný smysl své práce.
Je podstatné mít na paměti, že každý je důležitý, ale nefungujeme v ploché struktuře. V odlišných situacích je potřeba, odlišných sad dovedností. Leader není pouze jeden člověk, v roli vedení se střídáme na základě vhodnosti našich dovedností k situaci.
16.the law of High morale
,,Když vyhráváš, nic nebolí.”
V zákonu 8. The law of the bad apple, popisoval autor špatný přístup jedince. Kdy jedinec spíše jezdí po své vlně a vše je o něm. V zákoně o vysoké morálce, jde o to, že i potom, co jsme poznali, co všechno obnáší být v týmu (vyžaduje zodpovědnost, určitou oběť, pracovat v souladu s hodnotami týmu...). Jsme ochotni stále dovést tým k vítězství? Je naše morálka natolik vysoká, že díky ní jsme schopni vydat ze sebe nejlepší výkon pro dobro týmu?
K udržování vysoké morálky v týmu, je dobré se navzájem inspirovat, důvěřovat si a oslavovat společně malá vítězství, abychom zůstali namotivováni, překonat další horu.
17.The law of divident
,,Investice do týmu se postupně kumuluje.”
Ufff.. To byla cesta, plných testů tvé oddanosti týmu, co? Díky, tvé vysoké morálce jsi dorazil sem, na příjemnější stránku výpravy. Všechna Tvá usilovná práce, oběti týmu, se nesčetněkrát znásobilo, a přeměnilo v sladkou odměnu, která náleží Tobě. Jak s ní vynaložíš je už jen na tobě.
Jen tip na závěr, který jsem získala od Jonáše Plichty (bývalého studenta Tiimi, a kouče jednoho z týmů) (trochu ho zkomolím, a napíšu, aby to ladilo s tématem) - ,,Tým ti dá tolik, kolik mu dáš ty.”
ATP
Celý charakter této eseje, se zrodil z myšlenky, kterou mi předal Jonáš k zamyšlení - zda nejsou dané zákony napsané, tak aby na sebe navazovaly. A musím říct, že při psaní eseje s touto myšlenkou v hlavě, se mi postupně všechny zákony začaly mnohem více propojovat a lépe jsem pochopila souvislosti, mezi nimi.
Moje ATP z knihy: Upřímně, při vytváření TS na tuto knihu, jsem si uvědomila jednu chybu, kterou opakuji stále dokola. Často zaujímám postoj, že musím dělat věci sama, protože věci, co dělám pro tým, nejsou tak podstatné a jsou to jen detaily, kterými nechci otravovat ostatní. ,,Určitě pracují na, něčem třikrát, tak důležitějším.”, si říkám. Takové myšlení však nepodporuje spolupráci a akorát škodí týmu. Proto bych v nejbližší době, když mám něco udělat, došla za alespoň 1 členem týmu a požádala ho o pomoc. A kdyby neměl čas, tak zajít za někým jiným, klidně i za někým ze starších ročníků. Cílem je, získat jednoho člověka, co by mi pomohl. A kdo mi odpoví záporně, tak se ho zeptat, proč mi s daným úkolem nepomůže - abych pochopila proč tomu tak je, a případně, jestli je můj úkol opravdu vnímán jako zbytečný.