12 pravidel pro život
Z knihy mám do teď velice zvláštní pocity, občas se do pravidla úplně ponořím a říkám si, že je autor opravdu skvělí a má super myšlenky, poté však začne náboženský diktát na který já jako ateista opravdu nejsem moc zvědavý. Je to sice hezky propojené do praxe tím způsobem že na všechno je odkázáno v nějaké náboženské povídce, hlavně z bible, ale občas to pro mne bylo velice spatně uchopitelné a ocenil bych spíš příklady z praxe.
Jak to všechno začalo
Vše začalo na webu Quora, kam autor pravidelně přispíval a jeden den se tam dostal do debaty. Jakými pravidly by se měl každý člověk řídit. Po dlouhé debatě se z toho zformovalo 12 pravidel, které autor následně sepsal do této knihy.
Pravidla si bereme z historických příběhů
Jak jsem již říkal, téměř všechna pravidla jsou zasazena do biblických příběhů. Autor si totiž myslí, že pravidla kterými se lidstvo řídí a vlastně všechny vědomosti jsou již zapsané v těchto literárních dílech. Pravidla naší morálky vyplívají z historie, která je zapsaná v knihách. Co je zde často uváděno, že pravidla slouží k vytvoření rovnováhy mezi životem a chaosem. 12 pouček které jsou v knize uvedené jsou některá konkrétní a některá velice obecná. Všechna však mají velkou hloubku a je vidět že za nimi stojí hodiny přemýšlení.
Pár pravidel na ukázku
Pravidlo 1. – Stůjte vzpřímeně
Toto pravidlo chápu tak, že je dobré si věřit a jít věcem naproti. Stát vzpřímeně je podle mne spíše obrazně řečeno, ale má to určitě svou logiku. Člověk, který jde věcem naproti a nečeká na zázrak, získá vždy více. Člověk, který působí dobře a sebejistě na své okolí, tak vydává lepší energii a i sám se cítí lépe. Ostatní k vám budou i více naslouchat. Celá myšlenka je prostě o přístupu se kterým jdeme do života. Proto je možná právě toto pravidlo jako první, protože nastavuje optimistický a otevřený přístup ke zbytku pravidel.
Pravidlo 2. – Chovejte se k sobě jako k někomu, za koho jste zodpovědný
Velice zajímavé pravidlo a bylo smutné poslouchat, že mnoho lidí na sebe kašle a málo se sobě věnuje a bylo to zde dáno na příkladu, že se mnoho lidí stará o svého chlupatého psího miláčka, ale zapomínají se starat o sebe. Proto je dobré jít do života s přístupem že za sebe máme zodpovědnost a podle toho se chovat.
Pravidlo 3. – Přátelte se s lidmi, kteří po vás chtějí to nejlepší
Na člověka velice působí jeho prostředí a proto je důležité občas třídit i lidi a udělat si pořádek v lidech. Kteří na nás nemají dobrý vliv. Do určité míry zní sobecky to, že chceme z přátel co nejvíce vytěžit a ty co nám nic nedávají, tak pro nás nemají smysl. Je dobré mít přátele, kterým na vás záleží a kteří budou sebe i vás posouvat dál. Být vybíravý při výběru přátel zní sobecky, ale máme na to právo.
Pravidlo 6. – Než začnete kritizovat svět, zameťte si před svým prahem
Podle mne velice důležitá myšlenka se kterou mají podle mne Češi obecně velký problém. Před tím než jdeme kritizovat ostatní, je zdravé do toho jít s čistým štítem vědět jak jsme na tom vůbec já. Mnoho lidí si myslí, že za jejich problém muže jejich okolí, avšak po krátkém zamyšlení často zjistíme , že si za to pravděpodobně můžeme samy. Velice pravděpodobné také je, že potom co vyřešíme své problémy, začnou ty okolo nás mizet.
Závěr
Je zde ještě mnoho dalších pravidel ohledně lží, vztahů, výchovy dětí a tak dále a je podle mne vhodné se k jednotlivým pravidlům vracet, až se nás budou více týkat. Například ohledně výchovy dětí. Kniha je podle mne velice užitečná a možná v nějaké zkrácené verzi by si ji měl přečíst každý. Náboženské řeči možná není tak nutné číst. Od té doby, co jsme knihu četl mne to hodně nutí přemýšlet, před tím než něco udělám a celkově teď mám trošku jiný úhel pohledu na svět.