Proč jsem si tuto knihu vybral?
Tuto knihu jsem si vybral, protože jsem si chtěl rozšířit své pozorovací schopnost. Jednak jsem byl již několikrát konfrontován s tím, že se z řeči těla dá vyčíst víc než ze slov, například při lídršip programu. Toto pozorování je důležité pro mou roli assistent kouče, kdy potřebuji vidět i ostatní linky konverzace než mluvené slovo, což mi může pomoci se lépe soustředit na rozvoj týmu, nebo jednotlivců. Záleží na kontextu.
Jaké je základní téma knihy?
Již podle názvu se kniha zabývá řečí těla.
V první části se dozvíme základní znaky a základní rysy: co co znamená.
Ve druhé části dostaneme různá cvičení a techniky jak rozpoznávat různé signály a jak s nimi pracovat tak abychom v různých situacích (vyjednávání, prezentace, pohovor,...) dosáhli kýžených výsledků
Ve třetí části autoři připravili spíše opakování, které nám má pomoci na situacích odhalit co jaký aktér dělá špatně, jak se cítí a co se v různé situaci děje. Tato část je zakončena testem :D HAHA
Jaké jsem si odnesl myšlenky?
Přímá řeč je primárně řízena podvědomě - Je možné ji ovládat, díky různým cvičením a technikám. Avšak prvotně je naše řeč těla řízena podvědomě a pokud ji umíme číst tak o člověku dokážeme říci mnohem více a lépe se nám s ním bude spolupracovat.
Vnímání řeči těla je jako abeceda - Při čtení řeči těla je potřeba si uvědomit, že je nutné se dívat na tělo jako na celek. Což znamená, že se musíme zaměřit na více podnětů, pokud děláme nějakou analýzu. (Jaký je kontext situace? Jak se tváří? Co dělají ruce? Co nohy? Co říká a jakým tónem? ….) Pokud tedy zůstanu v analogii, tak z jednoho písmena také nesložíte celé slovo a už vůbec nepochopíte význam co tím básník chtěl říci.
Cyklus práce s řečí těla - Tento cyklus můžete použít kdykoliv. Ať už se snažíte zvědomit si svou řeč těla a její následky, nebo se snažíte s někým jednat. A jak to funguje?
Co vnímat? - držení těla, mimiku, gesta, hlas, chůzi
Manipulace pomocí řeči těla - pokud se dobře podíváte tak podle výzkumů náš mozek dá na první dojem. A z čeho se ten první dojem skládá? Nejen z toho jak jsme oblečení, ale hlavně jak působíme. Což dost ovlivňuje i to co ze sebe “vyzařujeme”. Pokud se tedy naučíme vědomě ovlivňovat naši řeč těla, stejně jako se můžeme rozhodnout co si oblékneme, dokážeme manipulovat nejen se sebou a svojí náladou, ale i s ostatními.
Tělo: Jaké může být? naplaté nebo uvolněné, otevřené nebo uzavřené
příliš napjaté = nehybné svaly a strnulý pohyb. Způsobuje: zhoršená reakce na okolí, působí stres, vyčerpání, přetížení nebo se něčeho bojím (kontaktu nebo ztráty kontroly), Jsem negativnější
příliš uvolněné = vnitřní pohodlnost, ochablé svaly, svěšená ramena, bloudivý pohled, uzavření. Způsobuje: menší zájem a lhostejnost k výsledkům či suverenitu a vyrovnanost (zas záleží na kontextu). bez iniciativy, únava a demotivace
Uzavřený postoj = chráníme si tělo, tiskneme věci k sobě, pohled zdola vzhůru. Způsobuje: kritika, nedůvěra, nezájem. Změnit pomocí: zasedacího pořádku, své držení (zrcadlení), nabídni nápoj
Otevřený postoj = vzpřímený, uvolněný, přímý a pozorný pohled, působí živě a k reakci. Způsobuje: stojí si za svým názorem.
Přešlapování = nejistota, bez opory
poznámky vedle:
Techniky:
mmm při čtení - technika, kdy si čteme a čas od času za slovem dodáme mmm. Tato technika slouží k tomu abychom našli svůj přirozený hlas, ve kterém se bude cítit pohodlně.
Mo-Ni-Ka: technika vhodná jako rozcvičko pro tělo a hlas před delším projevem.
Vu-Du: Technika na trénink pevného a jasného hlasu
Tuto techniku můžeš opakovat několikrát po sobě pro hlubší a plnější hlas
Šiva: cvičení hlasu a obličeje. Co nejvíce vyplázni jazyk a otevři co nejvíce oči. Tuto techniku teď využívám hlavně, když se chci uvolnit, nebo se cítím rozespalý. Musím doporučit fakt uvolňující.
ATP:
Není zkřížení jako zkřížení - jak jsem již výše popsal, řeč těla je nutná číst z mnoha podnětů a jako celek. To platí hlavně u zkřížení rukou či nohou.
Tento jev jsem si uvědomoval v poslední době. Všiml jsem si, že v poslední době dost při sezení dávám nohy přes nohu. Podle předešlých informací jsem tušil, že tím vyjadřuji odmítavá postoj. Avšak s jsem s tím vlastně vnitřně nesouhlasil (já přece souhlasím s tím co druzí říkají, nebo s tím co se děje.…..).
Zde došlo na mé ATP. To že má zkřížené nohy hned nemusí znamenat odmítání. Co tedy dělá zbytek mého těla?
Pokud: Mám nohu přes nohu a u toho mám vzpřímené a otevřené tělo a k tomu hlavu mírně nakloněnou.. tak tím spíše vyjadřuji kritický pohled na situaci. Spíše jsem se snažil najít co bych k situacím mohl doplnit, co zlepšit, jak obohatit.
No ale někdy i domítavý posoj přišel. Celé sevření, noha přes nohu, nízký status, skřížené ruce. To spíše vyjadřuje, že jsem ve společnosti nesvůj, něco skrývám a nechci tu být.
Pokud bych však měl celé tělo měl otevřené a přitom měl kotníky pod stolem překřížené. Vyzařuji ven spíše nedůvěru k tomu co se děje (ať už je to cokoliv.
Zhodnocení knihy
Kniha mi přišla zajímavá a zvýšila zase mou intuici o tom co na ostatní i na sobě pozorovat a díky tomu mohu zase lépe jednat či analyzovat situace. Takže splnila má očekávání.
CO se týče formy, tak poskytuje mnoho cvičení a já jsem vybral pouze ty, které nabourávají trochu mou komfortní zónu a přišli mi jako užitečné pro prezentování.
Knihu bych doporučil všem co se necítí být svý v prejevu před ostatními (prezentace, rozhovor) nebo dostávají zpětnou vazbu, že působí nějak zvlášně (moc dominantně, potichu….) či lidem, kteří se chtějí zlepšit ve své prezentaci.