Tuto knihu jsem si vybral na základě doporučení lidí kolem sebe - teampreneury, rodiči, kamarády. A i díky krásnému zpracování od Jarslova Duška se mi kniha (respektive audiokniha) i velice dobře poslouchala.
Ke čtyřem dohodám jsem se vracel již několikrát a pravděpodobně ještě budu. Pro mne je to oddechová seberozvojovka, která pojednává, dle mého názoru, o základních hodnotách úspěchu a výkonu. Myslím, že myšlenky v této knize obsažené bychom si měli připomínat.
Jaké jsem si odnesl myšlenky?
Čtyři dohody:
Nehřešte slovem- Slovo má tu úžasnou moc změnit nás jednotlivce k horšímu, ale i k lepšímu. Je pozoruhodné, že i náš slovník se mění podle lidí, kterými se obklopujeme a to primárně za účelem někam patřit. Ovšem tento efekt můžeme využít i ve svůj prospěch. Stejně tak o tom mluví Jack Canfield v pravidlech úspěchu, konkrétně o skupinách mastermindingu. Nehřešit slovem pro mne znamená hledat výrazy pravdy, které druhému neublíží.
Neberte si nic osobně - Tato dohoda pro mne znamená potlačování Ega. Jak to myslím? Ego je svým způsobem důležité, protože nám dodává jistou dávku sebedůvěry, akorát moc ega moc škodí. Když si nebudu brát nic osobně, a to ani pochvaly ani urážky mohu se ubránit před lidmi, kteří slovem hřeší. Případně i před sebou samým. Ovšem jen já sám jsem zodpovědný za to co si myslím já a to jestli to ubližuje mně nebo nebo za to musím převzít odpovědnost jedině já sám.
Nevytvářejte si žádné domněnky - Třetí dohoda, je pro mne dohodou, která mne podporuje v dotazování. Je to taková “ultimátní výmluva” na dotazy, které mi prvotně připadají otravné. Prostě si jen nechci vytvořit domněnku podle které bych pak mohl něco pokazit či někomu ublížit. Jednoduše žádám o vysvětlení.
Dělejte vše jak nejlépe dovedete- Věřím, že každý vždy jedná jen podle svého nejlepší výkonu a aktuální situace. Díky této myšlence se vracím opět k domněnkám. Pokud si myslím, že by někdo zvládl víc musím je mou skoro povinností zajímat se a případně vyslyšet jeho call for action. Avšak musím začít i u sebe. Všechny tyto dohody jsou svým způsobem náročné pro naši psychiku a musíme si z nich vybudovat naše osobní návyky. Pokud se však budeme držet alespoň této čtvrté dohody, dělej vše jak nejlépe dovedeš, výsledky by měly přijít, s trouchou trpělivosti, záhy.
Z této knihy si odnáším i další poznatky, které přímo nesouvisí s dohodamy, avšak mi přijdou také důležité:
Já jsem střípkem vás - Každý člověk z mého okolí v sobě odráží alespoň jednu vlastnost. Tato myšlenka ve mně rezonuje a dokáže mne i pozastavit pokud najdu člověka, kterým mi není sympatický. Po tomto uvědomění si začínám všímat, případně se začínám dotazovat jakou vlastnost odráží člověk, který mi vadí. Pro mne je to vždy úžasný proces sebeuvědomění a navíc mne to vede k Lincolnovu crédu: Nikdy nikoho nekritizuj.
Platit za každou chybu jen jednou - Tato myšlenka mi přijde velice zajímavá už jen z hlediska celé ideji toho, že člověk jako jediný v přírodě se za stejnou chybu obviňuje hned několikrát. Čím to však je? Je to díky našemu vnitřnímu soudci, který žije převážně z minulosti a pořád nám připomíná špatné věci. Ještě sám nevím jak se vymanit z kruhu obviňování za jednu chybu vícekrát a budu dělat vše co bude v mých silách abych četnost sebeobviňování (a obviňování druhých) snížil na minimum.
Jak to vše použít byznysu?
Přemýšlel jsem nad tím, jak se vlastně tyto čtyři dohody, trochu mystické teorie, dají použít v obchodu. Až mne napadl prostý příklad, který je vlastně úplně zřejmý a snažím se ho využívat při veškerých obchodních schůzkách.
Při obchodní schůzce dodržuji hned první zásadu nehřešit slovem, zde je to myšleno co se týče především vulgarismů. Je pravdou, že tyto slova nahrazuji slovy výplňkovými, to však lze omezit postupnou pílí, tréninkem a další praxi.
Dále si neberu nic osobně. Vždyť přece jde o kontakt s reálným světem, takže vše co ke mne druhá strana řekne je spíše zpětná vazba na to co jí nabízím.
S tím souvisí i domněnky, protože klient mne může odmítnou a teď může přijít dilema: odmítá mne, protože opravdu nemá čas? a nebo protože se mu moje nabídka nelíbí a případně v čem?. Je pravdou, že v této dohodě, nevytvářejte si žádné domněnky se ještě musím zlepšit. Hlavně při obchodních schůzkách, kdy klient něco řekne, já si to nějak vyložím a pak podle toho jednám, když si však dělám rekapitulaci, i třeba s druhou osobou co se mnou na meetingu byla, občas dojdeme k závěru, že každý klientovu myšlenku pochopil jinak.
Avšak do příště a i během jakékoliv schůzky budu vše dělat jak nejlépe dovedu, aby se mi toto stávalo co nejméně a zároveň aby schůzka byla v duchu spolupráce a vedla k Win-win řešení.
Zhodnocení knihy:
Jak už jsem dříve psal, čtyři dohody v sobě nesou základní myšlenky pro úspěch v jakékoliv oblasti života. Za mne určitě doporučuji se k této knize/ nahrávce/ hře vrace i po čase, kdy načerpáme další a další zkušenosti a teorie. A proč vlastně? Alespoň pro mne to pak slouží k většímu uvědomění a rekapitulaci co jsem, kde udělal a proč a jak jsem se případně mohl zachovat jinak. Navíc opakování se začnou odkrývat další a další linky, které
“básník” zřejmě zamýšlel.
Hodnocení: 95 %
Nový komentář:
Komentáře (2):
Jana Švecová - 24.08.2021 - 09:01
Čtyři dohody se mi hodně pojí s dialogem. Nejen pravidly, ale i tím, že máme přemýšlet jak je to, co druzí říkají naší součástí. Líbí se mi, že jsi o knize přemýšlel i v kontextu s praxí. Konec konců naše kolegyně Domněna nám mockrát zatopila pod kotlem :-)
Lucie Opočenská - 29.07.2021 - 21:46
Jonáši, koupila jsem si karty Čtyři dohody, napiš mi a ukážu ti je, jsou krásně zpracované a pomocí nich si každý den připomínám jednu z dohod.