Čtyřhodinový pracovní týden


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 12.04.2023

Čtyřhodinový pracovní týden   Tim Ferriss

Proč jsem si knihu vybrala? 


Jelikož sama balancuji mezi pracovním, studijním a podnikatelským životem, nezbývá mi moc času pro sebe. V práci pozoruju, že i když v kanceláři trávám necelé 3 dny, nebaví mě to a neumím si představit, že bych musela chodit pondělí až pátek do práce. Zajímalo mě tedy, jak by fungoval koncept 4 dnů. Zároveň je kniha dostupná na bookportu i v audiovbrzi, jen mě překvapilo, jak dlouhá kniha je.


O čem kniha je ?


Kniha nabízí nový pohled na to, jak efektivněji pracovat a dosahovat úspěchů v životě. Ferriss tvrdí, že tradiční pracovní model s 5 dní a 8 hodin je zastaralý a neúčinný. Často vede k vyhoření a demotivaci pracovníků. Místo toho navrhuje pracovat pouze čtyři hodiny denně a tím dosáhnout větší produktivity a volného času. Rada zní zaměřit se na pouze nutné, co nejvíce povinnosti zjednodušit a zautomatizovat, ze začátku to bude časová investice, ale po nějaké době se systém zavede a bude nám šetřit práci. V praxi bych to viděla, jako když si ředitel společnosti najme asistentku, kterou sice nejdříve musí zasvětit do všech věcí, ale následně mu ubere obrovské břímě. 


Autor radí, abychom se sebou uzavřeli DEAL, to znamená 


D - definovat si cíl (do 2 let budu pracovat jen za pomocí počítače)

E - eliminace (soustředit se jen na podstatné a zařadit nový způsob práce pareťák)

A - automatizace (nech se peníze vydělávají samy)

L - Liberace (staň se vzdáleným šéfem)


Dle tohoto konceptu se točí celá kniha a v jednotlivých kapitolách rozkrývá triky, jak nastavit mysl, aby pracovala, co nejefektivněji. 


Parkinonův zákon 


Ferriss používá Parkinsonův zákon jako nástroj pro minimalizaci práce a maximalizaci výsledků. Tvrdí, že když máme neomezenou dobu na dokončení určitého úkolu, tendence je, že budeme na tomto úkolu pracovat mnohem déle, než je skutečně nutné. To může vést ke zbytečnému plýtvání časem a k horší kvalitě výsledku. Je to tedy jakási odnož paletová pravidla, které v knize taky popisuje. Na dny úkol si vždy nastavíme jen určitý čas. Pokud tedy přijdu do práce, hned ráno začnu vyřizovat emaily, nastavím si na ně však jen 45 minut, abych se jim probral a udělal z nich akční plán na daný den. Čas náš motivuje pohybovat se rychleji, zároveň můžeme závodit sami se sebou a to je další motivací k práci. Pokud nad běžnými aktivitami trávíme moc času je možné, že se zahlcujeme nadměrným množstvím informací. K tomu nám má sloužit informační dieta, ta je založena na myšlence, že jsme v dnešní době vystaveni příliš velkému množství informací, které nás zahlcují a odvádějí nás od našich cílů. Mnoho informací, které přijímáme, navíc není užitečných a často jsou pouhým zdrojem zbytečného stresu. V tomto vidím převedení na omezení času na sociálních sítích, přeci jen je to hlavní zdroj právě parazitních info., v telefonu lze nastavit denní limit pro jednotlivé aplikace a po jejich naplnění se aplikace „zamkne“, můžeme si nastavit kód, kterým aplikaci odemkneme, ale pokud by nám ho nastavil někdo z blízkých může to být velkým pomocníkem pro zefektivnění práce. 


K eliminaci úkolů nám může pomoci virtuální asistentka, s tímto termínem jsem se potkala poprvé a myšlenka je to určitě dobrá, virtuální asistent může být velkou pomocí při zvládání denních rutinních úkolů, jako jsou například odpovídání na e-maily, plánování schůzek. Virtuální asistenti jsou dostupní za přijatelné ceny a mohou být najati na krátkodobé nebo dlouhodobé projekty. Jen nevím zda bych nepreferovala takovou to pomoc spíše in house, abych mohla delegovat i úkoly, které nastanou a nebudou rutinní. V online zóně autor radí velké množství triků, avšak po době covidové se mi většina jeho rad zdá jako denní chleba. Ferriss doporučuje využívat nástroje jako jsou například kalendářové aplikace, které umožňují efektivní plánování a organizaci pracovních aktivit. Kalendářové aplikace umožňují snadnou synchronizaci s mobilními zařízeními a umožňují přizpůsobení časového plánu individuálním potřebám. Nebo aplikace pro správu úkolů. Ty umožňují snadnou organizaci úkolů a jejich sledování, a to nejen na počítači, ale také na mobilních zařízeních. Napadlo mě Trello či Teams, ten je aktuálně ztělesnění kancelářských aplikací v jedné Appce. 


Fullfillment 

Jedna z myšlenek se mi však opravdu líbila a tou byl Fullfillment, mnoho lidí se soustředí pouze na zisk a bohatství, ale nakonec jsou stále nespokojení a necítí se naplněni. Důležité je tedy zaměřit se nejen na finanční zisk, ale také na to, co nás opravdu naplňuje a dává nám smysl. Lidé se často snaží dosáhnout cílů a naplnit očekávání okolí, ale zapomínají na to, co je pro ně samotného skutečně důležité. Proto je důležité si uvědomit, jaké jsou naše vlastní priority a hodnoty, a zaměřit se na ně v našem pracovním a osobním životě.


ATP 


Ráda bych si po opadnutí povinností a studijních zákežitostí uzavřela svůj deal, budu mít totiž prostor za 2 dny, kdy jsem chodila do školy a třeba mě napadne, můj cíl a jak se k němu dostat a ještě ho, co nejvíce delegovat.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: