Čtyřhodinový pracovní týden


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 31.03.2022

Čtyřhodinový pracovní týden   Tim Ferriss

Čtyřhodinový pracovní týden

Timothy Ferriss


Proč jsem si knihu vybrala?


Knihu jsem si vybrala se zájmem zjistit, jak maximálně zefektivnit kombinaci věcí, na kterých dělám a trávím čas. Zaujal mě její název, protože čtyřhodinový pracovní týden by byl určitě něco, co bych v životě ráda 😊 (a kdo ne?). O knize jsem slyšela od několika spolužáků a ti mi ji doporučili.


O knize


Kniha Čtyřhodinový pracovní týden poukazuje na to, jak můžeme co nejvíce uvolnit svůj čas a zautomatizovat svůj příjem. Ukazuje to na skupině lidí, které nazývá „New Rich“.


„New Rich“ popisuje jako lidi, kteří nemají sice miliony na účtech, ale kteří jsou opravdu bohatí ve smyslu toho, že si mohou dovolit chvíli nepracovat, dát si x měsíců v roce dovolenou, a že je nedělá bohaté o pár nul na úctě více, ale právě svoboda a jejich čas že má v porovnání s hmotným bohatstvím větší váhu.


„Žít jako milionář vyžaduje dělat zajímavé věci, nejen věci vlastnit.“


Vidím tohle hodně u naší generace, můžeme mít tzv. „všechno“, ale na čem začíná lidem více a více záležet je, netíhnout tolik k materiálním věcem, ale spíše k zážitkům a ke kvalitně stráveného času, anebo práci na věcech, které jim dávají osobně smysl.


Pár bodů z knihy


Eliminace – nesnažit se každý den zvládnout více věcí


Nevím, jestli to takhle působí jen na mě, ale zdá se mi, že v dnešním uspěchaném světě od vás lidé očekávají víc a víc, a to pak celé vyvolává v lidech zátěž a pocit, že toho musejí zvládnout víc, než je možno nebo zdrávo. Sama vím, že tato poučka je i z efektivního plánování času z jiných knížek, určit si 2/3 hlavní úkoly na den max a těch dosáhnout. Při plánování se o to často snažím, ale ne jedinkrát pak končím s „to do“ listem dlouhým až na konec stránky, kde se snažím jen vše stihnout, i když to dost často ani není možné. Pak se mi úkoly přesouvají na další dny a z toho dobrý pocit nikdo nemá, pokud ví, že stejně plné a nereálné jsou plány na tyto dny. Takže to v konci funguje tak, že i když jste toho za den dokázali dost, cítíte se frustrováni z přesunutých úkolů na další den. 


Paterovo pravidlo 80/20


80 % důsledků pochází z 20 % příčin – dá se aplikovat skoro na cokoliv (80 % zisku pochází jen z 20 % produktů; 80 % prodeje (tržeb) pochází od 20 % klientů; 80 % výsledků plyne z 20 % úkolů…)


Parkinsonův zákon


Parkinsonův zákon – „práce roste úměrně s časem, který je na ni možno vynaložit a to, co je třeba udělat nabývá na důležitosti a komplikovanosti přímo úměrně vyhrazenému“ (magie blížícího se termínu)- časový tlak nás donutí věnovat se pouze tomu, co je opravdu důležité.


Je dobré tyto dva způsoby dát dohromady: Paterovo pravidlo a Parkinsonův zákon.


Procesní pravidla – Jak být efektivnější


-neusedejte ke stolu/PC bez toho, aniž byste měli jasně určené priority

-sestavit si seznam úkolů večer předtím

-využít Parkinsonův zákon na makro (týdenní i denní) mikro úrovni – dosahuje více s menší potřebou času

-Makro – pondělí nebo pátek volno – mít společenský život; pracovat do 4 – umožní nám to určit si efektivněji priority a společensky žít


ATP


-Ptát se sami sebe: Kdybych dnes nedosáhl ničeho jiného, budu spokojený s tím, co jsem dnešní den prožil?


-Schůzky a porady by se měli konat pouze s cílem rozhodnout o předem definovaných situacích nikoliv s cílem definovat problém – požádat o agendu, abychom si mohli představit rozhovor a udělat si přípravu. Začali jsme toto používat u nás v týmu a poměrně dost se nám tím zefektivnily porady. Zkrátili jsme business meetingy na polovinu času a co se efektivity a přípravy týče, je vždy na čem pracovat.


Procesní pravidla:

-sestavit si seznam úkolů večer předtím

-termíny jsou důležité dodržovat, děláme si tím návyk, trénink disciplíny


„Je lepší chybovat svobodný nežli chybovat v okovech.“


Alespoň jednou týdně si dopřejte 2 – 3 hodinovou večeři anebo posezení při skleničce (brunch) – s lidmi, kteří vás dokáží rozesmát a je vám s nimi dobře.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: