Jak zbohatnout, aneb co chudí nevědíVladimír Procházka
Tak a je to tady. Píšu esej na první seberozvojovou knížku, kterou jsem kdy přečetl. Takže to bude trochu fádní, četl jsem ji totiž před 5 lety. Wow, jak ten čas letí.
Knížku napsal známý mého táty, který vystupuje pod pseudonymem Vladimír Procházka. Autor je vystudovaný právník, ostřílený podnikatel a momentálně i soudce.
Kniha je pojatá jako česká verze knihy Bohatý a chudý táta a k tomuto faktu se otevřeně hlásí. Avšak tato kniha má pro čtenáře z TAP několik výhod:
Stojí na reálných zkušenostech českého podnikatele, který je nám tak blíže než Kiyosaki.
Příklady z knihy jsou aktuálnější, jelikož autor je mladší.
Příklady z knihy jsou zároveň popisované z pohledu čecha, takže se s nimi spíš setkáme i my.
Autor umí jednodušeji říci svou myšlenku, než právě Kiyosaki.
Autor kolem sebe nestaví kult následovníků, každá jeho kniha je zaměřená na jiné téma, které chce V. Procházka sdělit. Za mě je tak daleko důvěryhodnějším mentorem, než právě Robert T. Kiyosaki.
V knize nalezneme autorovy neshody s Kiyosakiho myšlenkami, které podkládá reálnými zkušenostmi z českého i zahraničního prostředí. Kniha nám tak dá i určité zrcadlo ke knize Bohatý a chudý táta.
Myšlenky z knihy, které jsem si tenkrát odnesl:
Hlavní je začít! Je jedno, jestli máme ultra supr čupr milionový nápad, nebo nápad na obyčejné malé podnikání. Prostě hlavně začněme!
Podělme se o úspěch, vyhněme se závisti. Procházka zmiňuje, jak si koupil dům v horách a s nikým z městečka poblíž se nebavil. Lidé jej začali pomlouvat a závidět mu. On vycítil možné problémy a začal se s lidmi více bavit a přispívat na různé komunitní záležitosti. Závist a pomluvy pak takřka utichly.
Pozor na odbory. Odbory jsou většinou banda emočně řízených lidí, kteří nevidí a nechápou ekonomickou situaci firmy. Procházka v knize sdílí zkušenost, kdy mu odbory zničily firmu.
Znejme balanc mezi reinvestováním a vlastním požitkem. Každý má jinde hranici, kde si potřebuje začít užívat nabyté bohatství. Zde autor nesouhlasí s Kiyosakim, že se má stále reinvestovat a tvořit bohatství. Holt si člověk potřebuje občas koupit to zasloužené Ferrari a nic špatného na tom není.