Čím je chudý táta jiný než ten bohatý?


2 body

Hodnocení: 40 %

Přidáno: 28.10.2020

Bohatý táta, chudý táta: Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne   Robert T. Kiyosaki


Knihu jsem si vybrala, protože jsem chtěla začít pracovat na své ekonomické gramotnosti a celkově vědomostech ohledně investic a financí ve světě a v životě. Tato kniha mi byla doporučena mnoha lidmi právě jako skvělý start. Proto jsem si jí vybrala i jako svůj úvod to tiimiakatemie.


„Všiml jsem si, že lidé opravdu ztvárňují své životy prostřednictvím svých myšlenek,“ Touhle jednoduchou, a přesto tak duchaplnou větou by se dala shrnout téměř celá kniha. Vše je o tom, co si představujeme, jak vidíme svět, jak nad věcmi přemýšlíme a jak reagujeme na situace v našem životě i kolem nás. A touhle podstatnou myšlenkou se v knize zabýváte spolu s autory. Tato zásadní věc, ovlivňuje naše životy nejen ve světle životních příležitostí, vztahů, práce, ale i financí.

Jednoduše, chcete-li být bohatí, myslete bohatě.

S tím souvisí autorem zmíněné vyšlapané cestičky. Vyšlapaná cesta nemusí být vždycky ta nejlepší, a často nebývá ani nejvýnosnější. Toto úzce souvisí s viděním světa, kniha nás vybízí, abychom nehledali staré osvědčené postupy, protože ty už vyčerpaly davy před námi. Pojďme otevřít naše oči a mysli novým příležitostem. Pojďme hledat šance, které ostatní přehlídli v honbě za bohatstvím, přičemž se stali opět otroky své jistoty a strachu, který ji doprovází.

Jistota, kterou se uchlácholí mnoho lidí, nebývá ničím jiným než skrytým strachem. V knize se lehce přehnaně a trochu ironicky pro větší názornost objevují příběhy a důvody proč bychom se nikdy neměli schovávat za jistotu, která stejně nikdy není jistotou, ale spíše bychom se měli naučit jít vstříc příležitostem.

Hleďte si svého. Další poučení nacházíme v těchto radách. I když jste zaměstnaní, nikdy nezapomeňte na sebe. Nestaňte se otroky s prázdnou myslí, vždy investujte do sebe a svých záležitostí.

Říká se, že nejlepší investice je do našeho vzdělání, bohužel tuto věc, si uvědomuje poměrně málo lidí, a ještě méně je těch, kteří to tak skutečně dělají. Mozek je také sval. Čím více ho trénujete, tím lepší bude. Kiyosaki silně věří v mentální posilování a to zvláště ve finanční inteligenci. Vytvořte si vlastní posilovnu pro svou mysl, vždyť dnes je možností více než kdy jindy. Začněte knihou nebo časopisem, kurzem nebo dobře míněnou radou do svého kamaráda, všechno se počítá. Kiyosaki také předkládá 4 okruhy, na které bychom se měli zaměřit.


Finanční inteligence – 4 oblasti:


1.     Účetnictví

2.     Investování

3.     Porozumění trhu (nabídka a poptávka)

4.     Zákon

a)     Daňové výhody

b)     Ochrana před soudním procesem


Podle Kiyosakiho je základem porozumění bilanci a výsledovce. Ví, že bohatství a finanční nezávislost nevychází z nasekání vyšších příjmů do větších výdajů, ale naopak z vracející se předchozí investice do našich aktiv.

Hospodářská výsledovka – účet zisků a ztrát. Porovnává příjmy a výdej peněz.

Bilanční rozvaha – bilancuje aktiva vůči pasivům

Naučte se rozeznávat pasiva a aktiva. Aktiva nám peníze přináší, zatímco pasiva berou. Mezi aktiva patří:


1.     Byznys, který nevyžaduje mou přítomnost. Vlastním ho, ale je řízen a veden jinými lidmi. Jestliže musím v byznysu pracovat, pak to není byznys. Je to moje zaměstnání.

2.     Akcie

3.     Obligace

4.     Investiční fondy

5.     Nemovitosti, které vytvářejí příjem

6.     Dluhopisy

7.     Honoráře z intelektuálního majetku jako hudba, psaný text, patenty

8.     Cokoli jiného, co má cenu, vytváří příjem nebo stoupá na ceně a lze to hned prodat


Myšlenkou, která má vyburcovat čtenáře, tedy „přestaňte pracovat pro peníze, nechte peníze, ať pracují pro vás,“ možná leckterému dá motivaci nezůstat v tzv. „krysím závodu“ a dá mu vůli najít z něho cestu ven.

Mimo jiné v knize velmi zdůrazňuje význam korporací a jejich výhody, a to především odpovědnostní a daně, resp. úlevy na daních. A zrovna ty Kiyosakimu leží v žaludku hodně, stejně jako většině podnikatelů, nikdy nepřestávejte hledat cestu, kde si ulevit.

Krásná myšlenka, která promlouvá ke čtenáři, je nepsaný zákon. Kdykoli vám něco chybí nebo něco potřebujete, nejdříve to darujte a vrátí se vám to mnohonásobně.


Tak teď když už víte, tak začněte jednat;)


----

Knížka se mi četla velice dobře, narazila jsem tam na spoustu zajímavých názorů a myšlenek, spousta z nich stála minimálně za zvážení ne-li přímo zapamatování. Určitě bych tuhle knížku doporučila i dál. Můj výstup do praxe je momentálně zatím ten, že se o toto téma více zajímám, mám chuť se vzdělávat a některé myšlenky si beru k srdci, pokusím se je praktikovat i ve svém životě.



Hodnocení: 40 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 25.01.2021 - 19:23


Hezky napsaná esej! :) Podařilo se Ti už nějaké myšlenky přenést do praxe? Pomohly Ti postřehy z praxe například při nastartování podnikání v týmu?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Management

Body: 3

30.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: