ZROZENÍ KMENOVÉHO VŮDCE
O této knize jsem poprvé slyšela od Vaška. Jeho přirovnání k Tiimi mě natolik zaujalo, že jsem po této knize během volné chvíle mezi zkouškami sáhla.
Líbilo se mi, jak kniha popisuje lidské tendence, kterých si sama v životě všímám.
Autor popisuje kmen, který je víc, než tým. Kmen je skupina 20-150 lidí. Když je to více, už to neudrží s z kmenu se stanou dva. Kmen má společný jazyk, společné příběhy i pohledy na svět. Takový kmen může být na úrovních, které vymezil autor na 1-5.
1. Stupeň – Celý život je na prd
Základní pudy. Agrese a násilí, snažíme se jen o to přežít. Příslušníci této úrovně se shlukují do gangů, squatů. Často se s tímto setkáme například ve vězeních a jiných vyloučených lokalitách dnešní společnosti. Své chování, které bývá v nesouladu s tím, co společnost přijímá, svádí na prostředí. Oni za to nemohou, to okolnosti je k tomu přeci nutí. Pokud nechceme, aby lidé zůstávali na této úrovni, neměli bychom je zatracovat ale naopak jim nabízet pomocnou ruku.
2. Stupeň – Můj život stojí za prd
U druhého stupně už je to snesitelnější. Nedochází k fyzickému napadení a agresi, k verbální ale ano. Tito lidé jsou negativní až apatičtí, na vše si stěžují a cítí se být obětí svého osudu. Mají pocit, že svůj život nemohou ovlivnit. Tito lidé pro svůj posun potřebují pochvalu a projev důvěry. Trpí totiž značnou ztrátou sebedůvěry.
3. Stupeň – Jsem skvělý
Tato úroveň je individualistická, autor ji hodně připíná ke kapitalismu. Často dochází ke srovnávání se s ostatními, s práci ostatních a potřebou se stavět nad někoho jiného, dokazovat si svou hodnotu. Jsou často velmi nároční na ostatní, případně neuznávají ty, kdo nejsou stejně dobří. Přesun z této úrovně vnímám jako náročný, protože je potřeba upozadit své ego a opravdu vnímat, že nejsme “pupek světa”. Myslím si, že tohle je pro spoustu lidí hranice, kterou za celý život nedokáží kvůli své sebestřednosti překročit.
4. Stupeň – MY jsme skvělí
Tento level je stále hodně strovnávací a o egu. Sice začínáme vnímat, že tu nejsme sami a že spolu s námi je tu skupina lidí, která k nám patří a se kterou jsme silnější, ale stále dochází k porovnávání s jinými skupinami. Snahou se proti nim vymezit. Výrazným znakem jsou vztahy. V tomto stupni lidé cítí silnou sounáležitost s kolegy. Je pro to zásadní mít hodnoty a žít je. To mi připomíná častou situaci ve firmách, kdy se tváří, že mají hodnoty a že je jejich firemní kultura kdovíjaká, ale realita je taková, že se na hodnoty kašle. Taková firma se “z trojky” nedostane, dokud hodnoty opravdu nezačne žít. Vedoucí pracovník v těchto organizací se stává kmenovým vůdcem, který se snaží posouvat počínání celé organizace směrem ke vznešenému cíli.
5. Stupeň – Život je skvělý
Lidé na této úrovni už nejsou motivováni egem. Jejich jednání je na základě vnitřních pohnutek, které usilují o “vyšší dobro”. Dělají, co považují za nutné. Spolupracují. Kmenoví členové na této úrovni jsou schopni upozadit vlastní či skupinové potřeby pro užitek všech. Vedoucí pracovníci by měli fungovat jako ekologové, kteří se sbaží o to, že nebude organizace kontaminována, neboť kontaminací by mohlo dojít k přechodu zpět na nižší stupně.
Důležitou poznámkou je také to, že organizace může být jen tak vysoko, jako je její vedení.
ATP:
V našem týmu asi ani nechci určovat, na jaké úrovni jsme. Co mě ale fascinuje je síla a úroveň TAP. To, jak o tom Vašek mluvil, mě fascinovalo. Opravdu jsem ve svých 20 letech přišla do prostředí, které má potenciál dosáhnout páté úrovně tohoto spektra. Co ale vnímám je to, že nám chybí právě to “čistící” složka. Nechci být radikální v eseji, ale dokud bude v záhoně přítomný plevel, růže nikdy nevykvete do své plné krásy. To je to, co si odnáším do svého vlastního prostředí, své firmy, kterou vybuduji. ♥