Učící se organizace


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 29.11.2021

Učící se organizace   Ivana Tichá

Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Tuto knížku jsem si vybrala z důvodu zkoušky na předmět učící se organizace. Doporučená literatura je buď to kniha učící se organizace a nebo pátá disciplína, ale mě spíše zajímal pohled paní profesorky Ivany Tiché na dané téma. 


Úvod

Kniha obsahuje teorii k „učící se“ organizace a je to v podstatě zkrácená verze páté disciplíny. Spíše je to taková učebnice, nebo příručka, která je určena především pro manažery, kterým může kniha pomoct v organizaci týmu lidí, nebo struktury kterou vede a je za ní zodpovědný. V knize se objevuje spousta názorných případů a to i v grafickém znázornění, takže si to člověk může lépe představit a pochopit problematiku. Dále tam můžeme najít „testy“, které můžeme vyplnit jako tým a zjistit jak se my sami „učíme“ organizaci - test jsme si hned v JBL i vyzkoušeli a vyhodnotili a dále s tím pracujeme a chceme se v učící se organizace zlepšovat.


Výtažky z knihy 



5 disciplín


Osobní dokonalost 

Toto je oblast která trvá celý život, snažíme se stále zdokonalovat a osobnostně „růst“. V Tiimi nám s tímto pomáhá LC, kde si dáme úmluvu sami se sebou v čem se chceme zdokonalovat + si nastavíme vizi a jdeme za ní.



Sdílení mentálních modelů 

Každý má nějaké mentální modely, což jsou představy o tom, jak svět funguje. Vytváří se nám za pomocí našich zážitků a zkušeností. Každý člověk může stejnou věc vnímat odlišně a i se jinak chovat, kvůli tomu se musíme učit dělat kompromisy. Další zážitky nebo zkušenosti naopak zpětně ovlivňují naše mentální modely a přetváří je.



Sdílená vize 

Sdílená vize je potřeba abychom se dokázali jako tým sjednotit. U nás v týmu jsme se shodli na tom, že je to cesta kolem světa po dokončení 3. ročníku studia, což se shoduje s hodnotami v Tiimi. Sdílená vize je důležitá také kvůli tomu, abychom měli motivaci se dále rozvíjet a učit se.



Týmové učení

V Tiimi praktikujeme týmové učení v podobě TS, kde se navzájem obohacujeme o získané zkušenosti a dovednosti. 



Systémový přístup

V podstatě v této 5. disciplíně je zahrnut zbytek co s tímto souvisí. Spojuje všechny věci dohromady a utváří jeden velký celek. Systémový přístup máme v Tiimi v podobě birthgivingů. Je to způsob, jakým se řeší problémy a snažíme se zaměřovat na příčiny.



Názor na knihu

Myslím, že knihu využije spíše vážně vytížený manažer, který nemá čas číst dlouhé knihy a tohle bude mít jako příručku, ale pro nás v Tiimi by se pravděpodobně vyplatilo přečíst spíše pátou disciplínu.

Tato kniha byla náročnější na čtení oproti jiným knihám co čteme v Tiimi, protože je to vyloženě učebnice a ty jsou většinou těžší na přelouskání a musí se číst třeba na dvakrát, než se správně vše pochopí.

Při čtení jsem si ale uvědomila, že celková myšlenka našeho oboru je postavena na podobných základech a nyní vím, že je potřeba se stále rozvíjet a učit, protože vždy je co zlepšovat



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš - 12.12.2021 - 17:28


Spoilert alert: Tiimi se snaží o vybudování učící se organizece, takže vpodstatě, když pochopíš principy učící se organizece, pochopíš principy Tiimi. Musím se přiznat, že po prezentaci UO na TS, vidím v této příručce potenciál, pro zkvalitnění týmů jako celku. A jsem zvědav na vaše výsledky, po "testu". Jak dále s teorií UO budeš pokračovat?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: