Kvantová fyzika, odvětví vědy, které se zabývá mikroskopickými částicemi a jejich chováním, poskytuje fascinující perspektivu na povahu reality. Amit Goswami, významný teoretický fyzik, ve své knize "Kvantová kreativita" prolíná koncepty kvantové fyziky s oblastí, kterou můžeme považovat za zdánlivě odlišnou – kreativitu.
Základem kvantové fyziky je myšlenka, že subatomické částice mohou existovat ve více stavech současně, a to až do okamžiku, kdy jsou pozorovány. Tato principiální vlastnost kvantového světa otevírá bránu k novému pohledu na realitu a naše vnímání ní. Autor věří, že tyto principy mohou být aplikovány i mimo laboratoře a vstoupit do oblasti kreativity.
Kvantová fyzika může nabídnout vysvětlení pro kreativní procesy, které se odehrávají v lidském myšlení. Kvantová kreativita se může projevovat
ve schopnosti kombinovat různé myšlenkové stavy a přistupovat k problémům z nových a nečekaných úhlů.
V kvantové kreativitě můžeme nacházet odrazy superpozicí a nedeterministickými procesy, které jsou charakteristické pro svět na nejmenších úrovních existence.
Dalším zajímavým konceptem může být myšlenka, že naše vědomí a myšlenky mohou ovlivnit materiální realitu. V kvantovém světě se zdá, že pozorovatel hraje klíčovou roli v určování stavu částic, a to může být přeneseno do oblasti kreativity, kde vědomé úsilí a záměry mohou formovat výsledky
našich nápadů a tvůrčího procesu. Tato spojení mezi kvantovou fyzikou a kreativitou mohou být provokativní, vyvolávající otázky o povaze reality a naší schopnosti formovat svět kolem nás. Je důležité vzít v úvahu, že tato myšlenková spojení jsou někdy
předmětem kritiky a kontroverze v akademických kruzích, ale zároveň přináší nový pohled na kreativitu a lidskou schopnost transformovat svět kolem sebe.
Celkově lze říct, že kniha otevírá fascinující dialog mezi kvantovou fyzikou a oblastí kreativity, což nám pomáhá lépe porozumět propojenosti mezi mikrosvětem kvantových částic a makrosvětem lidské tvorby.