Snězte tu žábu!


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 03.01.2022

Snězte tu žábu!   Brian Tracy

Snězte tu žábu!

Autor: Brian Tracy


Proč právě tato kniha?

Když jsem se rozhodoval, kterou knihu ze své knihovny budu číst dál, tak jsem měl jeden požadavek – aby to byla velká oddechovka (ten pocit, když si jako oddechovku vybereš jinou seberozvojovou knížku, ale díky autosugesci si u ní chceš jenom odpočinout :D). Vlastně ve mě převládnul pocit, že si nemůžu dovolit číst něco, co by mě neposunulo nějak dál. Knihu jsem si koupil už dávno, a to nejspíš na základě toho, abych ji měl také doma, protože ji má snad každý. Když zůstanu u svého upřímného úvodu, tak jsem vlastně žádné PROČ neměl. Proč taky? Chci si přece u čtení odpočinout. 


Co mi kniha dala:

V knize je popsáno celkem 21 rad, které mají dopomoc k vymýcení naší prokrastinace. U každé z rad jsou vybrané akční kroky, které můžeme okamžitě aplikovat do praxe, abychom se stali efektivnějšími. Mezi rady patří například pořádek na pracovním stole, sebemotivace k práci nebo například dělení úkolu na menší pod úkoly. 

 

Žába = je to označení toho nejnáročnějšího úkolu, u kterých máme tendenci prokrastinovat. 


Je jasné, že pokud se odhodláme a žábu „sníme“, tak budeme ve finále rádi, že to máme úspěšně za sebou. Obecně se mi Žába pojí s NÚ (= nejdůležitější úkol) z knihy Moderní time management. Abychom měli náš nejdůležitější úkol jednodušší, tak si ho chytře rozdělíme na menší úkoly, které se nám budou plnit snáz. 

 

Jak podle knihy na cíle? Jednoduše… prioritizujte. V knize se píše o významu známého Paretova pravidla, které nám pomůže jednoduše určit, kterých 20 % cílů tvoří našich 80 % výsledků. Zamyslete se nad tím, použijte POMODORO metodu a výsledek zaručeně přinese své ovoce. Osobně jsem to přesně tímto způsobem zkoušel a došlo mi, že jedním z největších současných cílů je dokončení BP ve správném termínu. Přišel jsem během toho i na to, že mě vlastně motivuje představa, že budu jedním z prvních absolventů TA – nic to nemění na tom, že bych rád i po absolvování pracoval se svým týmem, ale zde se přesně projevuje má cílevědomost a zápal. 

 

„Zvaž následky všeho, co děláš.“


Hlavní myšlenky:

Jako hlavní myšlenky rozpracuji několik zajímavých rad z 21, které jsou v knize zmíněné. 


Naučme se prokrastinovat tvořivě. Je nezbytné si udělat každý den čas na to, abychom dokončili jeden důležitý úkol. K tomu nám pomůže, když si budeme svou denní pracovní náplň plánovat dopředu. Vyberme několik relativně jednoduchých úkolů, které je třeba udělat hned ráno. Pak se můžeme pustit rovnou do těch velkých (náročných) a pracovat na nich, dokud je nedokončíme. Tvořivá prokrastinace je jednou z nejúčinnějších metod posílení osobní výkonnosti. Může nám změnit život. Skutečností je, že nemůžeme stihnout udělat vše. Proto záměrně odkládejme malé úkoly. 


„Odložme pojídání menších i méně ošklivých žab. Nejprve snězte ty největší a nejošklivější.“

Každý otálí a odkládá věci. Rozdíl mezi lidmi, kteří podávají vysoký výkon, a těmi, kteří odvádějí slabou práci, tkví zejména v tom, co odkládají.

 

Metoda ABCDE

Tato metoda nám obecně radí, abychom seřadili své denní úkoly podle jednotlivých písmen – připomíná mi to z knihy Moderní timemanagement pojem NÚ = nejdůležitější úkol, akorát je to hlouběji rozebrané. 


-       A = je to důležité a má to následky.

-       B = není tak důležitý, ale měl by se udělat, má jen mírné následky.

-       C = je dobré ho mít hotový, ale nemá žádné následky.

-       D = je možnost je delegovat na někoho jiného.

-       E = není třeba je udělat.

 

Berte v úvahu důsledky

Tři otázky maximální hodnoty = otázky, které bychom si měli pravidelně klást:


1.     „Které z mých činností vytvářejí nejvyšší hodnotu?“

2.     „Co z toho, co mohu udělat jen já a nikdo jiný, má skutečný význam, pokud to udělám dobře?“

3.     „Jak právě teď využiji svůj čas nejlépe?“

 

Je důležité myslet na to, že čím preciznější budeme, tím snadnější bude stanovení cílů pro další činnosti. Je to skvělý způsob, jak si vyhnout prokrastinaci.

 

Zákon tří

Zákon tří = vytyčení tří klíčových oblastí, které nám přinášejí největší hodnotu. Těmto oblastem je třeba se následně věnovat a co nejpodrobněji na nich pracovat. Já osobně mám tyto oblasti stanovené následovně:


1.     Rodina a přítelkyně

2.     Škola a projekt

3.     Práce


Tato metoda by měla být mnohem detailněji rozpracovaná, ale já v tom vidím užitek právě tehdy, když je to v této podobě. 

 

„SNĚZTE TU ŽÁBU! Jednou z nejjednodušších, ale stále nejúčinnějších metod, jak se přinutit začít, je opakovat si stále dokola: „Dej se do toho! Dej se do toho! Dej se do toho!“ Jakmile cítíte, že zpomalujete nebo vás rozptyluje i nějaká méně důležitá činnost, opakujte si: “Zpátky do práce! Zpátky do práce!“ Při konečné analýze pak zjistíte, že vám ve vaší kariéře nic nepomůže tak moc, jako když získáte pověst člověka, který důležitou práci vykoná vždy rychle a spolehlivě. Tato pověst z vás udělá jednoho z nejoceňovanějších a nejuznávanějších lidí ve vašem oboru. SNĚZTE TU ŽÁBU!“



Závěr:

Kniha mě upřímně vůbec nebavila. Cíle bylo, abych si odpočinul od náročnější literatury, ale během čtení této knihy jsem si maximálně zopakoval to, co už jsem dávno věděl nebo jsem si připomněl informace, které jsem již slyšel. Jako pozitivní věc beru to, že jsem si během čtení trénoval své rychločtení, abych to měl co nejrychleji přelouskané. V knize se mi moc líbily citáty různých osobností, které jsem si poznamenal. Knihu bych doporučil těm, kteří ještě nečetli žádnou knihu na zabránění prokrastinaci a chtějí s tím něco dělat.


„Když sníte ráno žábu, nemůže se vám po zbytek dne stát nic horšího.“




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: