Radikální otevřenost


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.11.2021

Radikální otevřenost   Kim Scott

Radikální otevřenost

 

           Ideální kniha nejen pro manažery, ale také pro každého člena jakéhokoli týmu. Po jejím odprezentování na našem TS jsem se rozhodl si ji přečíst a převzaté vědomosti aplikovat nejen v Tiimi. Při čtení této knihy jsem si uvědomoval, jak často se s danými projevy chování setkáváme při každodenní komunikaci.

           Důležité pro mě bylo si uvědomit, že objektivní kritika jedince posune mnohem dál než empatické mlčení v rámci našeho soucitu s jeho chybami. V knize je trefně popsáno, proč radikální otevřenost a její použití posouvá nejen jedince, ale také výkon a úroveň celého týmu. Z počátku jsem si pod tímto pojmem představoval něco negativního a nepříjemného, nicméně postupem času jsem si uvědomil, že to tak vůbec není. K radikální otevřenosti se sice vztahuje konfrontace, což však není nutně negativní věc, jak si mnoho lidí myslí. Je podstatné se ke konfrontaci a případné kritice správně postavit a nebát se pracovat se zpětnou vazbou. Nesmíme také zapomenout na jedu z hlavních podmínek radikální otevřenosti, kterou je opravdový zájem o jedince, se kterým komunikujeme. Naše otevřenost k němu by měla být především se záměrem ho posunout na vyšší úroveň a odstranit jeho nedostatky. Také se dle mého názoru zpětná vazba přijímá lépe od člověka, u kterého vidíme snahu a zájem o nás jakožto osobnost. Ať už je to zpětná vazba pozitivní, či negativní.

Radikální otevřenost – Konstruktivní a upřímná forma komunikace, při které se snažíme druhého posunout, protože nám na něm záleží. Je popisována jako ideální forma komunikace v týmu, přičemž je nejefektivnější v rámci prospěchu jeho celku.

Manipulativní neupřímnost – Forma chování, kdy nedáváme zpětnou vazbu ostatním, protože je nám to nepříjemné a bojíme se, že to na nás vrhne špatné světlo v očích druhých.

Útočná agrese – Nepřiměřená a přílišná kritika na osobu, která může dospět až do určitého ponižování, či nadávání. Typický projev cholerického jednání, kdy dříve mluvíme, než přemýšlíme.

Ničivá empatie – Strach z vyjádření kritika, kvůli obavě z ublížení dané osobě. Znamená to, že raději nikoho nezkritizuji a budu dělat, že je vše v pořádku, jen aby se druhá osoba necítila špatně, že jí něco nejde.

           Kniha se také věnuje základnímu rozdělení zaměstnanců na Rockstars, kteří jsou dobří ve svém oboru, kde se chtějí zlepšovat, nicméně nesahají po rychlém karierním růstu a nových výzvách ve všech sférách. Jejich opakem jsou Superstars, kteří se naopak snaží rychle zlepšovat na každé pozici a po karierním žebříčku stoupat co nejvýše a co nejrychleji,

           Jsem rád, že jsem se rozhodl si knihu přečíst, protože mé následující 3 roky strávím studiem v týmu, kde je komunikace základem všeho. Na TS jsme si již stanovili, že k sobě budeme radikálně otevření a neustále se do této výzvy vzájemně motivujeme. Troufnu si říct, že s tím zatím nemáme problém a myslím si, že i kvůli tomuto faktu je vidět neustálé zlepšování v našem týmu. Věřím, že nám to vydrží po celou dobu společného studia. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš - 02.01.2022 - 14:48


Radikální otevřenost je opravdu duležitá, a dle mého soudu je na ní nejtěžší odhadnout správné aspekti, aby konfrontace byla co nejpříjemnější (což je u každého trošičku jiné). Jak by jsi zhodnotil to jak jste v týmu k sobě navzájem radikálně otevření?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

30.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

29.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

29.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.04.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: