Proč spíme


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 12.02.2024

Proč spíme   Matthew Walker

Proč spíme

 

Matthew Walker, neurovědec a odborník na spánek, v knize předkládá důkazy z rozsáhlého výzkumu, který ukazuje, jak je spánek zásadní pro různé aspekty našeho fyzického a duševního zdraví, včetně učení, paměti, emocionální regulace, imunitní funkce a metabolismu.  Walker v knize vysvětluje, jak moderní životní styl a technologie narušují přirozené spánkové vzorce a mají negativní dopad na zdraví. Poukazuje na to, jak nedostatek spánku může zvyšovat riziko vzniku řady onemocnění, včetně obezity, srdcových chorob, cukrovky a Alzheimerovy choroby. Kromě toho rozebírá, jak spánek ovlivňuje naše duševní zdraví, včetně jeho role v regulaci nálad a prevenci duševních poruch, které jsou v dnešní době velmi žhavým tématem.

Součástí díla je také několik praktických rad, pomocí kterých lze bojovat proti spánkovým problémům.

-         Pravidelný pohyb

-         Pravidelný spánkový režim

-         Nepoužívat postel k práci, jídlu atd.

-         Omezení modrého světla v pozdních hodinách

-         Vytvořit před spánkem relaxační rutinu

Velké množství poznatků z této knihy přímo ovlivňuje náš život týmových podnikatelů. Pokud budeme dodržovat principy zdravého spánku, pozitivně to ovlivní naše fungování v podniku. Níže přikládám několik konkrétních příkladů, v čem kvalitní spánek pomáhá v našem pracovním životě.

1)     Podpora kreativity: Spánek, zejména fáze REM, je spojen s kreativním myšlením a schopností navazovat nové spojení mezi zdánlivě nesouvisejícími koncepty. Pokud tedy budeme dostatečně spát, můžeme očekávat zvýšení kreativity při nutnosti jejího využití.

2)     Zlepšení rozhodovacího procesu: Kvalitní spánek zlepšuje kognitivní funkce, včetně paměti, koncentrace a schopnosti řešit problémy. To má tedy přímý vliv na strategická rozhodnutí, která musíme jakožto podnikatelé činit.

3)     Zlepšení emocionální inteligence a vztahů: Spánek hraje klíčovou roli v regulaci emocí. Odpočatí máme lepší kontrolu nad svými emocemi, což je užitečné při vyjednávání, řízení týmů a budování vztahů s klienty i našimi kolegy. Všichni víme, že komunikace s nevyspalým kolegou bývá peklo.

4)     Zvýšení imunity a snížení zdravotních rizik: Dlouhodobý nedostatek spánku je spojen s řadou zdravotních problémů. Kvalitním spánkem tedy přispíváme ke snižování šancí na naše onemocnění.

Celá kniha je zajímavým průnikem do našeho mozku, která ukazuje velké množství benefitů nesoucí kvalitní spánek. Kromě teoretického rozboru těchto problematik, autor také poskytuje praktické rady a tipy, jak se k dobře nastavenému spánkovému procesu dobrat.
Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 1

03.03.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

Kategorie: Podnikání

Body: 3

03.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

03.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

03.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: