Pravidlo 80/20 ve světě Gen Z multitaskingu


2 body

Hodnocení: 97.7 %

Přidáno: 28.08.2024

Pravidlo 80/20   Richard Koch

Jak moc máš pod kontrolou svůj čas? Fakt víš, na co padne většina tvého dne? Proč mi připadá, že se snažím na 200 %, ale výsledky jsou tak 20 % toho, co chci? Jak to, že ostatní mají pořád plno času, zatímco já nevím, co dřív?

Většina věcí, co dělám je ještě ke všemu úplně zbytečná…


Těhle pár otázek mi znělo v hlavě ještě než jsem se pustila do čtení. A nebudu lhát, po přečtení téhle knihy jsem začala na svět koukat úplně jinak.


Celé to stojí na teorii, že většina našich úspěchů, štěstí, ale i problémů a stresu, pochází z pouhých 20 % našich aktivit. Chvíli jsem si říkala, že to je blbost, ale pak mi to všechno začalo dávat smysl. Přemýšlela jsem o tom, jak trávím čas – a pomalu začala zjišťovat, že to má fakt něco do sebe.


Jak vám může Paretovo pravidlo 80/20 změnit život - salesman.cz


Většina věcí, co děláme, jsou k ničemu. Těch pár podstatných úkolů je to, co nás posouvá dál. Víte, co to znamená? Že většinu z toho, co děláme denně, můžeme s klidem nechat plavat. Klíčové je soustředit se na těch 20 %, co fakt něco přinášejí.

Takže jsem si vzala tento poznatek k srdci a rozhodla se, že ho pořádně otestuju.


„Méně je více“


A hned první na řadě bylo Wildbee. Vždycky jsem se snažila tvořit obsah na sociální sítě, co by se zalíbil každému. Teď jsem se zaměřila čistě jen na ty příspěvky, které mají největší dosah. Výsledek? Engagement na našich účtech vyletěl nahoru. Zaměřila jsme se jen na to, co má cenu – klíčová slova, timing postů a vizuální stránku, která sledující baví.


Když jsem si tohle všechno dala dohromady, uvědomila jsem si jednu klíčovou věc: život je fakt krátký na to, abychom se zabývali nesmysly. Měli bychom se soustředit na to, co má smysl. A to platí jak v práci, tak v osobním životě. Není to o tom, dělat toho víc, ale dělat to chytře. Kvalita nad kvantitou.


To, na co se soustředíš, roste“ je věta, která mi teď zní v hlavě pořád. Soustřeď se na těch 20 %, co ti přinesou 80 % výsledků – a svět ti leží u nohou. Nojo, to je hezký, ale jak se to dá uplatnit v praxi?


Začneme třeba s podnikáním - údajně 80 % zisků firmy přichází z 20 % produktů nebo zákazníků. To mi pak docvaklo, protože jsem si uvědomila, že není potřeba vymýšlet tisíc věcí, aby firma fungovala. Stačí se zaměřit na těch pár klíčových produktů nebo klientů, co opravdu něco přináší.


Další věc, která mě zaujala, je sociální dynamika – 80 % našich vztahů nám přináší 20 % radosti. U tohohle jsem dost přemýšlela, s kým trávím čas. Proč se snažit vyhovět všem, když stačí investovat do těch pár lidí, kteří mi fakt něco přinášejí?


Pak je tu otázka času. 80 % našich výsledků pochází z 20 % našeho úsilí. To mě donutilo se zamyslet, kolik času trávím na věcech, co jsou v danou chvíli “k ničemu”. Proč se snažit dělat všechno, když stačí zaměřit se na ty klíčové úkoly, co opravdu něco změní? Neměli bychom se zaobírat detaily, ale klíčovými prvky.


Ne všechno, co děláme, má stejnou hodnotu. A není ostuda nechat jít ty věci, co nás jen brzdí. Naopak, je to cesta k tomu, abychom byli úspěšnější a šťastnější. Tohle pravidlo mi prostě přepsalo pohled na život. Uvědomila jsem si, že nejde o to dělat víc, ale dělat ty správné věci. Ty, které mi dávají smysl. A hlavně se věci naučit pouštět ve chvíli, když už mi to jen bere a nedává (např. v projektech).


A co bych k tomu dodala? Vždycky jsem si myslela, že když budu makat na 100 %, všechno půjde podle plánu. Ale teď už vím, že to není o množství práce, ale o tom, jestli děláme ty správné věci. A to je ten hlavní game changer. Dokázat si vše rozplánovat a nastavit.


Úspěch není o tom, dělat víc, ale dělat to správné – a s tímhle mindsetem se dostaneš kamkoliv.


Bakalářka

Když se blíží bakalářka, většina z nás má pocit, že nás čeká Everest - já taky chichi. Údajně si můžu prvních 80 % stresu odpustit, když se soustředím na těch správných 20 % práce. (To by mě zajímalo jak to jako udělam, ale whatever). Takže, co to znamená? Nezabývat se každým malým detailem, ale vybrat si téma, které má hloubku, dostupné zdroje a hlavně – něco, co mě baví.


Pokud mě to baví, budu nad tím přemýšlet i při čekání na tramvaj a napíšu to rychleji a s chutí. Navíc, soustředím se na kapitoly, které mají pro práci největší přínos a kde je největší šance, že zazáří. Na zbytek si dám pozor, ale nebudu ztrácet čas tím, co by mi přidalo jen minimální hodnotu.


Státnice = přežití

Státnice jsou jako final boss, kterej čeká na konci hry. Ale i ten se dá sejmout.. (jo už bych se měla od pska zvednout a začít makat, já vim).


80 % zkoušek se skládá z 20 % otázek, které se objevují pořád dokola. (Prej.. řekla jsem chatugpt, ať mi napíše pro inspo 80/20 na tohle téma a tvl.. no velký nevim nevim)

Abych to zandala nejvíc co to jde, tak se prý nemám biflovat a jít po těch nejdůležitějších tématech, která se v minulých letech nejvíc opakovala. A když mi to půjde, nechat si trochu času na odpočinek, abych byla fresh a mohla to tam rozjet. - tahle část se mi líbí nejvíc, ale silně o tom pochybuju.


Lopatky

Když vedeš tým, jde o to, jak udržet všechny v tempu, ale zároveň neztratit kontrolu. Fokus na klíčové úkoly, které posouvají projekt dál, je základ. Jako team leader musím zjistit, kdo je v čem nejlepší a tyhle dovednosti využít naplno. 20 % úsilí z týmu může přinést 80 % výsledků, když je správně nasměruju. Takže žádnej mikromanagement a stání za zadkem, ale delegace, kde raději dám každému prostor, aby se mohl soustředit na to, co opravdu umí, ou yeaah.


Co už jsem aplikovala v LUSH

Zjistila jsem, že když se zaměřím na 20 % klíčových činností – třeba jak mluvit se zákazníky nebo jak prezentovat top produkty – přináší to 80 % prodeje a pozitivní zpětné vazby. Takže místo toho, abych ztrácela čas na každém detailu (jako rovnat mýdla do perfektních řad), věnuju víc energie do toho, aby zákazník odešel s něčím, co mu udělá radost. Tohle je ta esence, která se projevuje nejen v číslech, ale i v celkovém vibe, který lidi z LUSH dostávají.



Když se zaměřím na ty klíčové kroky, které mají největší dopad, můžu dokázat mnohem víc, než kdybych se snažila zvládnout úplně všechno. Ať už jde o státnice, vedení týmu, nebo rozjezd vlastního brandu, tahle strategie mě nenechá utopit se v detailech a udrží mě na cestě za tím, co opravdu chci. Protože at the end of the day nejde o to dělat víc, ale dělat to, co má smysl.


Když tohle zvládnu, ovládnu čas, hehe byeeeeee!



30+ Funny Time Management Memes




Hodnocení: 97.7 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Minh Ly Bui Thi - 01.09.2024 - 16:23


Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 0

14.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

13.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 3

13.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

12.09.2024

Kategorie: Management

Body: 2

12.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

11.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: