Náš ledovec se rozpouští


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 21.11.2023

Náš ledovec se rozpouští   John Kotter

Náš ledovec se rozpouští

Proč jsem si knížku vybral?

Mám rád alegorie. Také mi byla kniha doporučena koučem a přišlo mi fajn si připomenout, že jsem stále tučňák.

Co jsem se dozvěděl?

Dozvěděl jsem se, že než dělat ukvapené závěry z nějaké situace, která pravděpodobně může nastat, tak je lepší si nejdříve vyzkoušet danou věc/situaci v praxi a v menší skupince. Z čehož si pak sami ověříme, zda máme pravdu a je třeba to řešit s celým týmem. (viz láhev s ledovou vodou)

Kniha poukazuje na neustálý proces změny v rámci týmu, který je podstatný pro jeho rozvoj a posun vpřed. Také mě oslovilo, že na základě změny vytvořili i novou komunitu, nebo chcete-li přijali něco čeho se báli (změny) za své a brát to nyní jako samozřejmost nebo naší hodnotu.

Byl zde vidět téměř idylicky náš tým a jeho konkrétní členové. Díky knize jsem si všiml, kdo momentálně zastává kterého konkrétního tučňáka z knížky.

Také si odnáším a na co neustále zapomínám je=>Oceňovat ty malý krůčky které vedou k velké změně. Oslovila mě také trošku převrácená metoda „paintormingu“, kdy Fred sledoval okolí, co se děje z čehož vydedukoval úžasné výsledky. Ponaučení pro mě plyne takové, pokud někdo bude mít domnění, že je potřeba změna a mě se třeba nebude zdát adekvátní, nyní se určitě nad tím ještě více zamyslím, než budu inovaci chtít zavrhovat.

Určitě si ještě odnáším jednu zkušenost. Z knihy a tou je racek, zkušenost je taková, aby se člověk díval okolo sebe, pozoroval a napodoboval racky. Viz pro mě bral si příklad ze starších ročníku, koučů oni opravdu mají co předat.

Také jsem se nechal inspirovat procesem změny který, zde byl popsán a hodlám ho použít, pokud v budoucnu nastane situace pro náš tým.

LEADING CHANGE:

1.     Vytvořit pocit naléhavosti

2.     Dát dohromady vedoucí tým

3.     Vytvořit vizi změny a strategii

4.     Komunikovat za účelem pochopení a zapojit se

5.     Podnítit ostatní, aby jednali

6.     Vytvoř krátké termíny výher

7.     Nevzdávejte to

8.     Vytvořte novou kulturu

Také jsem zjistil, jak je důležitá dělba práce, ať už iniciátoři změny nebo akční skupina co v tomto případě šla hledat nový ledovec. Nakonec velice pomohla konečnému výsledku a především v tom jak se vrátili a přesvědčovali ostatních že to, co dělají má smysl.

Poslední věc, co bych zmínil a přišlo mi důležité je konfrontovat lidi, kteří se pokouší vaši změnu zničit s tím, že bych jejich podněty nyní konfrontoval tak, že nejsou na místě (viz v našem týmu občas Vašek, který má tendenci do všeho házet vidle).

Jak jsem převedené informace převedl do praxe?

Momentálně nijak, jelikož píšu esej hned po dočtení knihy. Co ale zkusit chci:

ATP=> proces změny v týmu, pokud nastane; konfrontovat více lidi; vyzkoušet nejdříve můj záměr nebo změnu na menším, něž zajdu s problémem za celým týmem; vytvořit si plán a být si jim 100% jistý a nevzdávat se-> protože pokud se jednou rozhodneš své rozhodnutí neměň Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 1

03.03.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

Kategorie: Podnikání

Body: 3

03.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

03.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

03.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: