Myslete jako Steve Jobs


1 bod

Hodnocení: 85 %

Přidáno: 21.02.2020

Myslete jako Steve Jobs   Daniel Smith

Myslete jako Seteve Jobs – Daniel Smith


Jednou z oblastí, ve které se snažím co nejvíce rozvíjet je leadership. Právě proto jsem si vybral tuto knihu, jelikož příběh Steva Jobse, který dokázal motivovat zaměstnance společnosti Apple k tomu, aby vytvořili něco výjimečného a z výrobků udělal životní styl s příběhem, kvůli kterému zákazníci kupují jeho produkty dodnes, je velice inspirativní. Autor v knize popisuje kariéru Steva Jobse, jeho myšlenkové pochody a citáty a výroky osobností, které s ním přišly během jeho života do kontaktu.


V první části knihy Dostaňte se na vrchol, se dozvídáme o tom, jakým člověkem Steve byl, jak se dovedl prosadit a co vše vlastně stálo za založením a neuvěřitelným růstem společnosti Apple. Steve byl outsiderem, který se od ostatních odlišoval nejen nadšením pro věc, ale také svým chováním a vzhledem. Jedním z jeho poslání bylo udělat do světa díru, zanechat v něm něco jedinečného a přinést lidem to, co potřebují. Od konkurence se nechtěl odlišovat tím, že bude dělat věci lépe, než je dělají ostatní, ale tím, že je udělá jinak. Od počátku spolupracoval se svým přítelem Wozem, který zastupoval technickou část a Jobs se věnoval především té designerské a obchodní, i když i on sám technice rozuměl, což v budoucnosti promítl do několika vlastních projektů. Díky svým schopnostem a víře v jejich produkty se podařilo získat převratným počítačem první zákazníky, kteří postupně přibývali, čímž pomalu ale jistě vznikala společnost Apple. Po prvním větším úspěchu přesídlili Jobs s Wozem z garáže do prvních vlastních kanceláří a začali přibírat první zaměstnance.


Druhá část Zůstaňte na vrcholu popisuje neustálý růst celé společnosti díky produktům, které Apple nabízel. Jobs dobře věděl, co zákazníci chtějí teď a zároveň uměl do počítačů, iPodů a později i iPhonů a iPadů vnést to, co budou požadovat i v budoucnosti. Kouzlem těchto zařízení je jejich jednoduchost v používání, elegance a zároveň nadčasovost, což drží společnost na vrcholu dodnes.


Celá kniha také poukazuje na skutečnosti, že Steve uměl být ke svým zaměstnancům krutý, za každou cenu si musel prosadit svou a cizí myšlenky prezentoval za vlastní, což mu během jeho kariéry zajistilo odchod z Applu na celých dvanáct let. V tomto období však společnost začala upadat, a tak se vedení rozhodlo přijmout Jobse zpět do funkce provozního ředitele. Díky jeho návratu se společnost opět rozběhla, vnesl do ní zpět svou osobní vizi a postupně se vypracovala zpět na vrchol. Za všemi jeho úspěchy stála spousta neúspěchů. Byl známý osobitým způsobem života a jeden čas také užíval LSD.


„Každé ráno se dívám do zrcadla a ptám se sám sebe: Kdyby tohle byl poslední den mého života, chtěl bych dělat to, co se dnes chystám dělat? A když odpověď zní delší dobu NE, vím, že je potřeba něco změnit.“


Steve JobsTato kniha pro mě byla velmi inspirativní, uvědomil jsem si, že ne vždy se musí vše povést a za jedním velkým úspěchem může stát velká spousta neúspěchů. Důležité však je nevzdávat se a i přes všechny překážky, které nám život připraví jít za svým snem.
Hodnocení: 85 %

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

19.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: