Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: 70 %

Přidáno: 30.06.2020

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Konec prokrastinace

Autor: Petr Ludwig


Proč právě tahle kniha?

I přes to, že jsem ji vždy vnímal jen jako skvělou marketingovou kampaň, která se skvěle prodává, tak jsem si řekl, že sám mám s prokrastinací problém, a tudíž bych ocenil jakékoliv rady, jak ji omezit nebo se ji úplně zbavit. Zároveň mě také trochu nakoplo to, že v knize prý najdu i zajímavé návody na to, jak si lépe přizpůsobit svůj čas.


Prokrastinace…!? Co to vlastně znamená?

Na úvod je dobré si vůbec ujasnit, co to ta prokrastinace vlastně je. Petr Ludwig v knize pokládá otázku, na kterou bychom si měli odpovídat v závěru každého našeho dne: „Co jsi dneska udělal užitečného?“ – hodně z nás si odpověď vždycky najde, pokud ji hledá, ale upřímně se zamyslí jen hrstka. Jednoduše řečeno je prokrastinace každá naše aktivita, kterou děláme na úkor jiných aktivit, a to i přes to, že bychom neměli. 

à V knize je prokrastinace popsaná jednoduchým obrázkem, ve kterém se protínají dva kruhy, ve kterých stojí: „věci, které bych měl dělat“ a „věci, které bych chtěl dělat“ – vedle těchto dvou kruhů se nachází ještě jeden, který je zvlášť a stojí v něm: „věci, které dělám, když prokrastinují“ … PROKRASTINACE = nedělám věci, které bych měl nebo chtěl dělat

 

Praktické věci z knihy

Kolikrát nám pomohlo, že jsme se nad něčím sami zamysleli a poskytlo nám to přesnější nebo ucelenější pohled na situaci? Petr Ludwig v knize zmiňuje velmi praktickou věc, kterou nazval jako schůzka sám se sebou.

Jedná se o zamyšlení se nad minulostí, které slouží ke zhodnocení úspěchů a neúspěchů. Je to vlastně takové nepsané AAR. Nejefektivnější je schůzka právě tehdy, když si ji předem pečlivě naplánujeme, abychom si byli jistí, že opravdu proběhne. Při schůzce si pokládáme 4 základní otázky:

1.      Kam jste se od poslední schůzky posunuli? Co se vám podařilo?

2.      Kam se chcete do příště ideálně posunout? Na co se chcete více zaměřit?

3.      Jak se vám daří využívat metody?

4.      TO DO do příště…


Další praktickou věcí, u které jsem se v knize pozastavil, bylo TO DO TODAY = jednoduchý nástroj na zvýšení produktivity a efektivity.

Sám jsem s tímto způsobem měl už vlastní zkušenost a díky této knize jsem si na něj opět vzpomněl (v dobrém). Jedná se o vypsání svých úkolů na kus papíru, ve kterém si jednotlivé úkoly barevně označíme (podle náročnosti), připojíme k nim činnosti na den, spojíme je vzájemně šipkami a určíme deadline. Autor knihy radí používat TODO list v následujícím pořadí:


Rozmístěte úkoly à Větší úkoly si rozmístěte na menší à Barevně označte priority à

Určete cestu napříč dnem (začněte den náročnými úkoly a prokládejte je lehčími) à Odhadněte časy àSoustřeďte se pouze na jednu věc à Naučte se úkol ukončit à Regenerujte kognitivní zdroje à Udělejte z TO DO TODAY návyk (vždy večer naplánujte další den)

 

Buzer lístek

Úžasná metoda, kterou pravidelně používám ke cvičení/běhání, abych doma neseděl na zadku a motivovalo mě to jít něco dělat. Celý „buzer lístek“ funguje na principu tabulky, do které si zapíšeme činnosti (jaké chci dělat pravidelně), určím minimální hodnoty a následně každý den zapisuji své výsledky – třeba počty naběhaných km nebo odcvičených minut. 


V knize autor také popisuje stav, ve kterém se mnozí z nás nacházejí ze začátku, když se sebou chtějí něco dělat, ale nemají dostatečnou motivaci. Osobně mi tento pojem hodně připomíná tzv. „LEDŇÁČKY“, což jsou lidé, kteří si vezmou na Nový rok předsevzetí, že budou chodit do posilovny, a ještě v lednu skončí. Pojmu, okolo kterého tady kroužím, se říká „Křeček“ = stav, ve kterém se pokoušíme něčeho dosáhnou, ale kvůli tomu, že se nám nedaří, tak to vzdáme… 

Petr Ludwig tento stav přirovnává ke křečkovi, kterého dali do zakrytého boxu víkem. Křeček se nejdřív snažil dostat ven, ale víko bylo těžké a jeho pokus tak neúspěšný. Když bylo po nějakém čase víko odstraněno, tak se křeček ani o útěk z boxu nepokoušel, protože měl zafixováno, že to nejde. 


Závěr

Z knihy jsem byl mile překvapen a upřímně předčila má očekávání. Není to sice top strop, ale člověk si u toho uvědomí důležité věci, které mu pomohou k lepšímu a smysluplnějšímu trávení času. Buzer lístek budu rozhodně používat dál a hrozně mě zaujala schůzka se sebou samotným – už píšu do kalendáře! :D Každopádně bych knihu určitě doporučil lidem, kteří chtějí lépe hospodařit se svým časem a zajímaly by je nové metody, jak s časem pracovat. 



Hodnocení: 70 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 20.08.2020 - 11:28


Další kniha podporující zlepšení v time managementu a pracovních návycích? Jaký přínos mělo přečtení dvou knih na podobné téma hned za sebou? Stihl jsi zkoušet a reflektovat na doporučení z první knihy? Kolik zabere jen samotné následování těchto postupů? Co zkusit ty věci dělat a úkoly prostě plnit, být na sebe přísnější a ušetřit čas se všemi těmito technikami? Oceňuji, že jsi definoval prokrastinaci a propojil zmiňované s reflexí. Chtěla bych vědět, zda je vidět zlepšení a případně jaké. Esej je reflexí na knihu, využij toho ;-).

Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: