Kam se poděl můj sýr?


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 19.11.2023

Kam se poděl můj sýr?   Spencer Johnson M.D.

Proč tato kniha?

Knihu jsem si přečetla na doporučení.

Hledala jsem odpovědi na otázku: „Jak se vyrovnat se změnami v našem životě?“.

Kniha je krátká, jasná a úderná.

Velmi se mi líbí hluboká myšlenka, která je ztvárněna tak, aby ji pochopil každý. 


Co mi kniha dala?

Kniha mi dala jednu obrovskou lekci, upozornila mě na můj „Sýr“.

Každý máme svůj vlastní „sýr“, ale pro každého znamená něco jiného – finanční nezávislost, lepší práci, zdraví životní styl, nejlepší verzi sebe samé atd.

Každý máme určenou svou vlastní cestu, jen ji ještě neznáme. Sýr se nám může měnit a přesouvat, důležité je, jak s tím naložíme. V tuto chvíli přichází strach ze změny. Mám se vydat jinou cestou? Skončit v dosavadní práci? Udělat první krok? Jedno velké ANO! 

„Když si uvědomíte malé změny včas, snáze se přizpůsobíte větším změnám, které teprve přijdou.“


To, že přišel strach, neznamená, že se máš zastavit.

Bojíš se? Tak skoč!

 

Po cestě za novým “sýrem“ nás můžou potkat pochybnosti, strach, překážky, chuť to vzdát a vrátit se ke starému „sýru“. Důležité je nikdy se nevzdat a věřit v sebe. Věřit tomu, že na nás čeká lepší budoucnost, jen tam musíme dojít.

Na cestě nás potká i spousta nového – nové znalosti, příležitosti, know-how – vše nové je pro něco dobré a přínosné, jen se musíme naučit, jak to dobré z toho vytěžit a věřit.


Důležité je nezůstávat tam, kde nám je pohodlně a často neuspokojivě. Je potřeba vycházet ze své komfortní zóny a tím získávat nové příležitosti a zkušenosti. Na základě toho se v životě posouvat. Poté už pro nás například nebude tolik složitá práce se změnou.


Citace z podcastu, která se mi vybavila při čtení této knihy:

"Věřím, že většina z nás má své sny a ambice, které nám dodávají smysl a motivaci. Když však zjistíme, že cesta k jejich naplnění je složitější a náročnější, než jsme si původně představovali, často se na ni raději ani nevydáme. A to je škoda, protože někdy můžeme až cestou zjistit, že překážky, které se nám zpočátku zdály nepřekonatelné, jdou docela dobře obejít. To se ovšem nedozvíme, dokud se na cestu nevydáme."


Myšlenka navíc:

Někdy si změnu přejeme, ale jak můžeme očekávat změnu, když každý den děláme vše stejně? Každý den vstáváme ve stejný čas, jdeme stejnou cestou do školy či práce, pijeme ve stejný čas kávu se stejnými lidmi atd. Je potřeba provést změnu, jestli chceme věci ve svém životě jinak. Můžeme začít u primitivních věcí.


Tip:

Sednou si ke stolu na jiné místo než obvykle 

Čistit si zuby druhou rukou 

Pozměnit ranní rituál

Pít z jiného hrnečku

Vždy je potřeba si vše zvědomit a tím upozornit hlavu na to, že se chystáte ke změně. = Příprava na velké změny.