Faktomluva


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 25.01.2023

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají   Anna Roslingová Rönnlundová, Hans Rosling a Ola Rosling

Faktomluva


Úvod: Tuto knihu jsem si chtěla přečíst, protože jsem na ní slyšela samé kladné recenze a byla mi doporučená, jelikož moje představy se často hodně liší od reality a občas nejsem ani trochu nohama na zemi.

Shrnutí knihy: Tato kniha se zabývá především tématem „faktů“ a jak se naše představy o světě mohou lišit od reality. Rosling byl švédským lékařem a statistikem, používal své zkušenosti z výzkumu a cest po celém světě, aby představil řadu překvapivých faktů o světě a poukázal, jak se naše představy o něm mohou lišit od reality. Kniha mi nabídla návody, jak lépe porozumět a pracovat s fakty a vyhnout se tak šíření falešných informací.


Chtěla bych vypíchnout tyto čtyři myšlenky, které mě nejvíce oslovili.


1. Překvapivé fakty o světě, které Autor píše ve své knize. Nejvíce mě zaujal fakt, že „rozvojové a rozvinuté země neexistují, většina zemí je již na vysoké úrovni, lepší je kategorizace dle čtyř příjmových úrovní. Cestuj a uvidíš rozdíly v kultuře.

Nikdy bych se nad touto otázkou ani nezamyslela, jelikož nás to učili ve škole. Z toho si beru poučení, že si udělám na svět vlastní názor, až to uvidím vlastníma očima a zažiju na vlastní kůži.


2. Naše představy o světě mohou být ovlivněny různými stereotypy nebo médii. Celkově bychom si měli mediální informace ověřovat viz. prezidentská kampaň Babiše. Dezinformace i jsou proti srsti, bohužel někteří občané ČR tomu věří.


3. Pokud si přečtu, že úmrtnost kojenců je vysoká. Řeknu si automaticky, že je to špatné, protože už nevím o kolik procent se třeba snížila oproti minulému desetiletí. Tohle autor nazývá jako instinkt jednostrannosti a negativity.


 4. Typy pro získávaní správných informací a vyhýbání se falešným informacím.

·      Ověřování zdrojů: Důležité je zjišťovat, odkud informace pocházejí a zda jsou důvěryhodné.

·      Kritické myšlení: Důležité je zkoumat informace z různých úhlů pohledu a vyhýbat se jednostranným závěrům.

·      Používání grafů a vizuálních nástrojů: Nástroje mohou pomoci lépe porozumět faktům a lépe interpretovat data.

·      Vyhýbání se emocionálnímu vydírání: Vyhýbat se informacím, které cíleně vyvolávají silné emoce a místo toho se snažit racionálně zkoumat fakta.

·      Používání mnoha zdrojů: Měli bychom získávat informace z mnoha různých zdrojů, abychom se vyhnuli jednostranným pohledům.


Závěr: Velmi často si neověřuji informace a pak jsem překvapená, že to tak vůbec není a je to jen nějaká hloupost, kterou si někdo vymyslel. Naštěstí mám skvělého přítele, který mě v našich rozhovorech vrací nohama na zem a snaží se mě vést k ověřování informací. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Koučování

Body: 2

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

23.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 0

23.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: