Důvod přečtení:
Knihu jsem přečetl na základě doporučení v knize Nepřátelé státu, přátelé svobody. Bylo tam napsáno, že je to kniha výborně napsaná, která se skvěle čte. Vzhledem k tomu, že se o ekonomii běžně zajímám, tak mě tento popis knihy nadchnul, protože některé ekonomické pojednání dokážou být opravdu zdlouhavé, nezáživné a člověka nad tím pak už ani nebaví přemýšlet.
Myšlenky knihy:
Rozbité okno - chyba v myšlenkovém postupu, kterou dělá mnoho lidí začínajících přemýšlet nad ekonomií. Princip uvedu na obdobném příkladu jako je v knize.
Pokud dítě rozbije výkladní okno zlatnictví, tak donutí zlatníka koupit nové okno, sklář díky tomu získá peníze na nový kabát, krejčí získá peníze na další věci a tak dál. Tím se zdá, že dítě popohnalo celou ekonomiku a dalo by se říct, že je dobře že se něco rozbilo. Jenže to není všechno, je tu totiž celá alternativní myšlenková cesta, která jen není tak jasně vidět. Pokud by totiž dítě nic nerozbilo tak zlatník ušetří peníze a bude si moci zakoupit nový nábytek, truhlář tím získá peníze na nějaké jeho další užitky. Je to vlastně ta samá myšlenková linka ve které ale nedošlo k žádnému disužitku v podobě rozbití okna. Tím pádem se dá říct nejen že se nedá říct že rozbití bylo nejvýhodnější krok, zároveň ale můžeme říct, že linka s rozbitím okna je méně výhodná. Touhle chybou se dá argumentovat například vysvětlování důvodů inflace a tak podobně.
Když stát někde dává, musí i brát - další chybou v přemýšlení nad posouváním ekonomiky je že pokud stát přispěje na chudé, nebo třeba postaví nové náměstí, tak že je to pouze pozitivní činnost. Co je ale důležité si uvědomit, že se nejedná pouze o tvorbu užitku, ale pouze o alokaci zdrojů. To znamená, že na pomáhání chudým, nebo na stavbu náměstí bylo potřeba primárně vybrat peníze. Buď klasickými daněmi, nebo třeba inflací měny. Dále je teda potřeba se bavit o tom jestli je tato alokace efektivní, nebo ne.
Stroje vám seberou práci - už tradičně se lidé bojí inovací v automatizaci. Je to ale opodstatněné? Pokud se koukneme do historie, tak pokud by strach byl opodstatněný, tak už po průmyslové revoluci by se trh práce úplně rozpadl. Reálně se ale i při takto zásadní restrukturalizaci práce na celé planetě stalo pouze to, že se tomu trh práce přizpůsobil. Trh práce je totiž trh stejný jako jakýkoliv jiný a vyznačuje se stejnou schopností rychlého přizpůsobení a efektivní alokaci zdrojů. Není tedy důvod si myslet, že tomu v budoucnu bude jinak.
Cla a mezinárodní obchod - často se i v dnešní době ohání politici soběstačností a to třeba potravinovou. Tvrdí, že přeci podpoří obchod v zemi a celou její ekonomiku, tím že znemožní obchod se zahraničními společnostmi. Jenže tato úvaha obsahuje chybu hned v její počátku. Vůbec totiž nebere ohled na princip komparativní výhody.
Minimální mzda, aneb jak přitížit zaměstnanci i zaměstnavateli - zdá se, že vytvořit zákon, který zavede minimální mzdu a přikáže jí všem a bude jí tvrdě vymáhat, tak že to přece pomůže tomu, aby měli zaměstnanci větší výplatu. Kéžby to bylo takhle jednoduché. Je tam totiž obrovská řada reálných problémů, která se ve výsledku týká všech. Problém je například to, že zaměstnavatelům vzroste minimální náklad na zaměstnance, což zapříčiní velmi často to, že se začne vyplácet raději robotizovat než zaměstnávat lidi. Z pohledu zaměstnance je problém takový, že pokud někdo chce pracovat s co nejmenší kvalifikací, tak se mu často nabídka práce prakticky uzavře.
Spoření je problém - to se vám bude snažit tvrdit každá centrální banka a téměř každý politik. je to tak opravdu? Základní myšlenkou je, že pokud lidi spoří, tak neutrácí a z toho vyplývá kolaps trhu. Jenže co se opravdu děje když lidi spoří je o něco složitější. Spoří člověk v tu chvíli kdy se mu více vyplatí držet peníze než je utrácet. To ale znamená pouze přesun kupní síly což rozhodně není negativní jev.
Praxe:
Znalosti z knihy jsem využil a ještě využiju v rámci zkoušek a myslím si že na to je kniha skvělá, protože vytváří argumenty, které si člověk zapamatuje i když by nechtěl. Dál jsem knihu použil pro přednášku o ekonomii na TS, kde jsem dostal velmi pozitivní zpětnou vazbu. A myslím si že takovou zpětnou vazbu jsem získal z velké části díky této knize, ve které jsou dokonalé příklady na kterých se dají i poměrně složité myšlenky dobře pochopit i člověkem, který nemá žádné ekonomické znalosti. No a určitě nemůžu vynechat, že ekonomie je kritická v rámci mojí osobní vize a jakékoliv další vzdělání v tomto oboru je tudíž pro mě důležité.
Tuhle knihu si můžete půjčit v knihovně TAP.