Bohatý táta, chudý táta


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.11.2021

Bohatý táta, chudý táta   Robert Kiyosaki

Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Tato kniha má být takový „nakopávač“ do podnikání a úvod do financí - řekla bych, že na to je knížka Bohatý a chudý táta ještě společně s Nejbohatším mužem v Babylónu naprosto ideální. Přímo tyto dvě knihy jsem dostala i jako doporučení mimo Tiimi, a proto jsem se rozhodla je přečíst, protože finance mě baví a vím, že stále se s v nich jde zlepšovat.


Úvod

Bohatý a chudý táta je střed dvou různě smýšlejících světů, co se celkového myšlení týče. Kniha vypráví příběh samotného autora - Roberta Kiyosakiho, který se stal jedním z nejbohatších a nejúspěšnějších mužů na Hawaii. Kniha zachycuje myšlení bohatého táty, který má sice nízké akademické vzdělání, ale zato vysoké zkušenosti s podnikáním, inovativním a růstovým myšlením a zná finanční gramotnost. Naopak chudý táta měl dosažené vysoké akademické vzdělání, ale byl finančně negramotný a celkové myšlení ohledně peněz neměl rád, natož aby s financemi správně zacházel. Autor měl svého otce „chudého“, ale jeho nejlepší přítel měl naopak otce „bohatého“ a ten oba dva učil, jak můžou být v životě úspěšní a jak zacházet s penězi a hlavně jim ukázal styl přemýšlení, které je posunulo tam kde jsou.

Kniha obsahuje 8 kapitol a většina z nich je zaměřená na finance a finanční gramotnost a ve zbylých píše další rady a věci ohledně daní nebo rizik spojenými s podnikáním.


Výtažky z knihy 



Rady v kapitolách od bohatého táty


Chudí lidé a lidé střední třídy pracují pro peníze. Bohatí za sebe nechávají pracovat peníze. 

Musíme si ujasnit rozdíl mezi aktivy a pasivy. Aktiva nám generují zisk = investice, akcie, nemovitosti na pronájem či prodej. A pasiva nám peníze nevydělávají = jídlo, auto, dovolená, byt či dům. Dále jsou v této kapitole grafy a grafické ukázky, které nám mají pomoci pochopit tuto radu. Práce je krátkodobé řešení na dlouhodobý problém. 

 

Finanční gramotnost

Peníze musí vydělávat další peníze! Nejde o to, kolik si vyděláte, ale kolik si udržíte a kolika generacím to vydrží. Pokud je vaším zvykem utratit všechno co dostanete, tak zvýšení příjmu v ničem nepomůže! Ve školském systému se učíme jak peníze vydělat, ale neučíme se jak je správně utrácet. Pro mnoho lidí největší a nejvíce přednější výdaj jsou daně - například i v podobě sociálního a zdravotního, to ale již zaměstnanci nevidí a proto je často ani nevnímají. Bohatství je definováno tím, že aktiva jsou dostatečně velká aby rostla sama od sebe.

 

Hleďte si svého

Lidi co jsou zaměstnanci pracují celý život pro někoho jiného, kromě sebe. A poté z toho vzniká stereotyp: spánek, práce, jídlo, splátky… a přitom generují zisk pro někoho jiného, pro majitele firem. Proč nedělat místo toho něco, co nás baví a naplňuje? Chyba je v tom, že když něco studujete, například na účetní - automaticky vás napadne stát se účetní a zabřednete do koloběhu zvaného - krysí závod. Když ale přitom začneme kupovat nějaká aktiva, může nás to posunout dále než myslíme a lze „vylézt“ z krysího závodu. Jakmile jednou dostaneme peníze do kolonky aktiv, nesmíme jim dovolit už nikdy odejít. Poté když máme dostatek financí, kupujeme si luxus a nesmíme dělat stejnou chybu jako dělají chudí a střední vrstva - ti si kupuju luxus ihned a z těchto lidí těží banky.


Daně a moc korporací

Daně jsou jedna velká kapitola v knize a korporace je prostředek jak si můžeme snížit daně. A přitom korporace není v podstatě nic než jen složka s právními dokumenty. Člověk si možná řekne že všichni platí stejné daně, ale tomu tak vůbec není! Nakonec se někdy stává, že ti co vydělávají menší sumy, platí větší daně než ti, co vydělávají x krát více peněz a to jen kvůli tomu, že nejsou finančně gramotní a nevědí jak na daně. 

 

Bohatí peníze vytvářejí 

Naše největší aktivum je naše mysl! Na to by člověk neměl zapomínat! Tato kapitola se zabývá příklady a rady ohledně pasivního příjmu. Je to vlastně i v celku jednoduché, jen je potřeba zapojit naše největší aktivum a být trochu proaktivní.

 

 

Pracuj, aby ses učil – ne pro peníze 

Abychom byli úspěšní musíme se celý život učit a zdokonalovat! Poté co se něco naučíme, musíme to převést do praxe a zkoušet a poté se můžou dít zázraky! Důležité je se učit organizaci, finanční gramotnosti, marketingu a dalším odvětvím.



Názor na knihu

Kniha je vážně takový „nakopávač“, pro mě možná až idylická a i když s celkovou myšlenkou souhlasím, myslím že kniha je vhodná spíše pro lidi co nemají tak velké zkušenosti s financemi a celkovou finanční gramotností a chtějí někde začít, popřípadě to samé platí i s podnikáním. Také si myslím, že určitě spoustu lidí to může správně nasměrovat a pak už je jen na nich co s tím udělají. Já sama už minimálně rok pracuji na vybřednutí z krysího závodu a vím, že jsem na správné cestě! K tomu mě také napadá, že hra Cashflow, která je stvořená autorem této knihy je super příklad jak si ukázat velmi zjednodušeným způsobem jak na to v „praxi“. Hru jsem hrála před přečtením této knihy a nyní se mi to více k sobě spojilo a těším se, až budu mít možnost si ji zahrát znovu. V knize je taky super, kolik tam je názorných příkladů, protože většinu rad vysvětluje bohatý táta ještě malým klukům a tak to říká tak, aby to pochopili i oni a zároveň jsou tam různé grafy, díky kterým můžeme lépe pochopit celkovou myšlenku.







Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš Plichta - 02.01.2022 - 17:32


Další kniha o financích. To vypadá, že se v tomhle směru chceš někam profilovat. Kam to asi bude? Zajímalo by mne co ti kniha přinesla nového co jsi ještě nevěděla? Co s informacemi budeš dělat dál?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: