17 zákonů týmové práce


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 20.04.2024

17 zákonů týmové práce   John C. Maxwell

Proč jsem si knihu vybral?

Knihu jsem si vybral kvůli zkouškám, protože ji máme povinnou k předmětu Týmové dovednosti II. Od knihy jsem neměl žádná očekávání, ale nakonec jsem si z knihy odnesl více myšlenek, než jsem si mohl myslet. Člověk si řekne, že nějakých 17 zákonů o týmové práci, kde některé z nich jsou jako zákon o komunikaci, vysoké morálce, kompasu apod. mi přece nemůžou dát nějaký nový pohled na věc. Zákony zní jako samozřejmost, kterou by měli mít přece každé týmy, to je jasné ne? Ono to ale úplně tak jasné není, kdyby byly tyto pravidla a myšlenky, tak jasné a lehce aplikovatelné, tak by přece žádný tým s těmito zákony problém neměl. Opak je ale pravdou a člověk nemůže podceňovat ani ty nejzákladnější myšlenky a pravidla, protože se v nich nejčastěji skrývá více něž si vůbec můžeme myslet. Knížky se „skrytým“ významem (metoda ledovce) jsou toho důkazem, a i obyčejná bajka o zvířátcích vám může otočit váš pohled na svět vzhůru nohama. Chci tím tedy říct, že bych knížku vůbec nepodceňoval a nechal si při čtení této knížky i čas na zamyšlení.

1. Zákon Nevyhnutelnosti (The Law of Significance)

„Jeden je příliš málo na dosáhnutí velkých výsledků.“

Víra, že jeden člověk může dosáhnout něčeho velkého je mýtus. A přesně o této myšlence je první zákon. Každý úspěšný člověk měl v životě po boku lidi (tým), kteří mu pomohli se dostat na „vrchol svého života.“ Dokonce i Albert Einstein řekl: „Každý den si mnohokrát uvědomuji, do jak velké míry je můj vnější i vnitřní život vybudovaný na úsilí mých spolupracovník, živých i mrtvých, a jak hodně se musím snažit, abych jim vrátil tolik, kolik jsem od nich dostal.“ Zkrátka a jednoduše se za velkými výsledky a úspěchy nemůžete hnát sami. 

Otázkou teď možná je, proč tedy lidé pracují dost často raději sami než v týmu?

1. Ego

Málokdo rád přiznává, že nedokáže v životě všechno sám, ale bohužel taková je realita – neexistují žádní supermani. Musíme si uvědomit, že druzí nám můžou pomoci zvládnout více, než dokážeme sami. TAK odhoďte svoje ego a nechte si pomoct. Zároveň bych chtěl dodat (což předbíhám zákony), že je důležité, abyste lidi/tým nevyužívali jen pro svůj prospěch, musíte být týmu odevzdáni, a ne ho používat jako nějakého prostředníka na vaší cestě za určitými cíli/sny.

2. Nejistota

Lidé se bojí pracovat v týmu, protože se bojí, že je někdo může ohrozit. Krásným příkladem je u firem/organizací „vedoucí“, který se obklopuje lidmi, kteří jsou slabší než on sám (chce mít nad vším kontrolu, jistotu; bojí se, že by ho někdo mohl nahradit). Pokud chcete mít tým ve kterém budete prosperovat vy i vaši členové, musíte se smířit s tím, že vás klidně někdo může zastoupit a být v určité činnosti dokonce i lepší než vy. Před těmito situacemi neutíkejte a využívejte je ve svůj prospěch, v dobře fungujícím týmu totiž tým pomáhá jednotlivci tzv. negovat rozdíl mezi jeho silnými a slabými stránkami. Odhoďte tedy svoji nejistotu, brání vám se posouvat dále.

3. Naivita 

„Kdybych měl začínat znovu, požádal bych o pomoc.“ Tato věta přímo vystihuje třetí problém, proč lidé nepracují v týmech. Jsou až moc naivní a podcení, jak náročné je dosáhnutí velkých výsledků. Snaží se udělat všechno sami, ale dřív nebo později tvrdě narazí do zdi. Pokud si uvědomíte, že vaše sny jsou nad vaše schopnosti a začnete důvěřovat v týmovou práci, vaše pravděpodobnost na to, že si je splníte se exponenciálně zvyšuje. 

4. Temperament

Někteří lidé jsou prostě tak nastavení. Jsou nespolečenští a když čelí nějakým náročným úlohám nenapadne je se zeptat o pomoc (ani ji nehledají). Problém s temperamentem člověka mi připomíná pojem mentální modely (více viz eseje: Učící se organizace + Pátá disciplína + Konec prokrastinace). Bojovat a vůbec uvědomit si je, je často náročné, a právě týmová práce (učení) vám může s tímto vaším zarytým temperamentem bojovat. 

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že mi za více než půl roku tady na Tiimi pomohlo extrémně si uvědomit, a hlavně bojovat se svými mentálními modely. V knížce je autor příkladem člověka, který je naučený automaticky na to pracovat v týmu, mě naopak vyšlo z PI (predictiv indexu) typ osobnosti: Individualista. Než jsem nastoupil na Tiimi neměl jsem moc zkušeností v práci v týmu. To se ale dost rychle změnilo, když jsem se sem dostal a upřímně musím říct, že za tak krátkou dobu jsem snad v životě u sebe necítil tak velký posun vpřed, a to jen díky týmu a komunitě, kterou tu máma. Myslím si, že zrovna tento problém temperamentu se mě dost týkal před Tiimi, musím říct, že jsem byl zaslepený. 

Myslím si, že v týmu s tímto zákonem problém nemáme, Tiimi je o týmovém učení, a proto jsme taky všichni tady. Rozhodli jsme se sem přihlásit a společně týmově podnikat, zároveň si uvědomujeme (nevím, jestli úplně na 100 %), jaký potenciál má práce v týmu. 

„I ten největší introvert si může užít týmovou spolupráci.“

2. Zákon Celkového obrazu (The Law of Big Picture)

„Cíl je důležitější než role.“

„Uvědomili jsme si, že cíl je důležitější než naše individuální role. Pokud má tým dosáhnout svého potenciálu, každý hráč musí být ochotný obětovat svoje osobní cíle pro dobro týmu.“ Pod celkovým obrazem si představím Tiimi jako obecně, koncept finského vzdělávacího systému, který má školy po celém světě (Španělsko, Finsko, Tanzánie, USA apod.). Jsme součástí něčeho většího, budoucnost vzdělávání, komunita Teampreneurů po celém světě, kteří jsou proaktivní, přebírají iniciativu, mění svět… Velkým obrazem je i náš tým, kterého jsme součástí. Věta obětovat svoje osobní cíle je za mě trochu špatně zformulovaná. Lidé si pod tím můžou představit, že se musí vzdát všeho ve svém životě a doslova se obětovat ve prospěch týmu, ale tak to vůbec není. Pokud vidíme právě celkový/velký obraz, uvědomíme si, že jsme jeho součástí a že naše potřeby/cíle jsou ve velkém obrazu také. 

„Někteří lidí se raději drží své „agendy“ a hledají cestičky pro svoje ego, než aby se toho vzdali ve prospěch většího cíle, než jsou oni sami.“ A to je škoda, protože lidem, kteří myslí pouze na sebe, unikne celkový obraz.“

Jaký postoj mají členové týmu k celkovému obrazu? Jsou týmovými hráči, kteří rádi udělají cokoliv, aby tým uspěl? Anebo se snaží pomoct/posloužit jen sobě? Tento zákon se dost pojí s vizí (a cíli). U nás v týmu si myslím, že celkový obraz Tiimi jako takové problém vidět není, spíše si myslím, že bojujeme s naším týmovým.

3. Zákon Správného místa (The Law of the Niche)

„Každý hráč má svoje místo, na kterém je nejužitečnější.“

Mít správné lidi na správných místech je snem každého týmu. Bohužel to tak jednoduché není a často ani sami nevíte v čem byste mohli být nejužitečnější. Jak tedy najít správné místo pro sebe?: 

1. Mějte jistotu – Když dovolíte své nejistotě, aby vás ovládla, nebudete flexibilní a budete odporovat změnám. A abyste rostli, potřebujete mít ochotu se měnit. 

2. Poznejte sami sebe – Pokud nebudete znát své silné a slabé stránky, nemůžete najít své správné místo. Věnujte čas přemyšlení a ptejte se lidí v týmu, známých, kteří vám můžou pomoct najít je. 

3. Důvěřujte svému lídrovi – Dobrý vůdce vás pomůže nasměrovat správným směrem. 

4. Mějte před očima celkový obraz – Vaše místo má v týmu smysl jen v kontextu s celkovým obrazem

5. Opřete se o svoje zkušenosti – Jak poznat, že jsme objevili správné místo? Zkoušet, zkoušet a zkoušet až přijde ten pocit, kdy na vás vaše srdce bude přímo řvát: „To je ono, Nikde jinde jsme se necítil, tak dobře!“

Leader by měl nejlépe znát situaci týmu a logicky musí svůj tým a jednotlivé členy znát dost na tolik, aby jim pomohl najít jejich správné místo. 

Pokud stále nemáte představu o tom, čemu byste se měli věnovat, dělejte průzkumy, ptejte se a objevujte, jediným způsobem, jak najít své správné místo jsou zkušenosti. A přesně tuto možnost nám Tiimi umožňuje. Máme možnost hledat své správné místo, a to nejenom v týmu, ale i celkově v životě.

4. Zákon Mt. Everestu (The Law of Mount Everest)

„Čím náročnější úloha, tím větší potřeba týmové práce.“

V tomto zákoně je vyprávěn příběh o tom, jak dva horolezci vylezou na Mount Everest. Dva, kteří se proslavili a jejich jméno je ve všech knihách a článcích, ale to, co stojí za tím, že tyto dva mohli toho mohli dosáhnout, je obrovský, spolupracující tým, který měl za cíl zdolat tento vrchol. V knize přímo jeden z horolezců píše, že bylo vždy jeho snem vystoupat na vrchol této hory, ale pokud by se to povedlo někomu jinému z týmu, nebrečel by jak malé děcko, protože jste součástí úspěchu, stejně jako ten co „jen“ tahal batoh s jídlem. Zákon se dále zaobírá, co je vlastně tím naším vrcholem (snem) a jak k nám k jeho splnění může pomoct týmové myšlení a tým celkově. Krásně to vystihuje tento citát: „Mnozí lidé věnují velkou pozornost svým snům a malou pozornost svému týmu.“ Přesně tuto myšlenku jsem zmiňoval u prvního zákona u ega.

Tento citát si tu musím odložit:

„Drž si svoje sny. Nenechejte je odletět do dáli. Život by byl jako pták se zlomenými křídly. Nedovol jim odejít, straž si sny. Bez nich není život tak barevný. Tam kde se nemá prostor, najdeš jen mráz a vítr.“

Dále mě zaujala tabulka s rozděleným druhu úkolů, pro které se hodí různý druh týmu:

„Práce v týmu není soutěž.“

Zákon Mt. Everestu nám ukazuje, jak důležité je rozdělení práce. (Společnou silou dosáhneme, společného cíle).

5. Zákon Řetězu (The Law of the Chain)

„Síla týmu závisí od jeho nejslabšího článku.“

Ne každý s týmem může jít, ale jak poznáme, že se to týká právě tohoto nebo tohoto člena?:

·      Zaprvé, nedokáže držet krok s ostatními členy v týmu

·      Neroste v oblasti, za kterou je zodpovědný

·      Nevidí celkový obraz

·      Nechce pracovat na svých slabých stránkách

·      Nespolupracuje s ostatními v týmu

·      Nedokáže splnit očekávání ve své oblasti

Pokud má člen týmu alespoň jednu anebo více z těchto charakteristik, je nutné si přiznat, že je slabým článkem.

„Voda si sama najde svoji hladinu. Někdo, kdo je slabým článkem ve vašem týmu, může být hvězdou v jiném. Takovému člověku je třeba dát příležitost, aby si našel svoji vlastní „hladinu“ někde jinde.“

Co se ale děje, když slabý článek zůstává v týmu?:

1. Silnější členové identifikují toho slabého – slabý článek se jednoduše neskryje, sinější členové týmu vždy rozpoznají, kdo nepodává určité výkony.

2. Silnější členové musí pomáhat tomu slabšímu – můžete člověka ignorovat a nechat ho trpět anebo mu pomoct.

3. Silnější členové odmítnou toho slabšího – ať už silnější členové budou pomáhat tomu slabšímu anebo ne, výsledek bude vždy stejný – NEOCHOTA. Nikdo nemá rád, když neustále prohrává anebo zaostává, kvůli určitému člověku.

4. Silnější členové se stanou méně efektivní – musí dodělávat práci za slabý článek (nést vlastní a někoho břemeno je neudržitelné) 

5. Silnější členové začnou pochybovat o schopnosti lídra – vždy, když dovolí leader, aby slabý článek zůstal součástí týmu

„Slabý článek okrádá tým o hybnost a potenciál.“

„Tým nemůže navěky skrývat svoje slabosti.“

6. Zákon Katalyzátoru (The Law of the Catalyst)

„Vítězné týmy mají hráče, kteří hýbou věci vpřed.“

S katalyzátory je to vždycky tak. Baví se a baví. Rádi podporují (často sami přímo rozzáří) atmosféru v týmu, posouvají věci vpřed, dělají všechno, co se jen dá, aby dostali tým na vyšší úroveň. Když to katalyzátor dělá neúnavně, v týmu se stanoví očekávaní, jistota, dobrá nálada, a nakonec je všechno skvělé.

V týmu jsou tři druhy lidí:

1. Hráči, kteří míč nechtějí

Někteří lidi nezvládají stresové situace, kdy závisí na úspěchu týmu a ví o tom. Zodpovědnost na sebe v těchto chvílích neberou a raději dostávají možnost hrát tam, kde jsou silní. 

2. Hráči, kteří míč chtějí, ale nejsou ti vhodní/pravý.

Nedokážou dovést tým k vítězství, ale to oni nevědí. Častou příčinou je, že ego těchto hráčů je větší než jejich talent, tyto lidi můžou být pro tým dost nebezpeční. 

3. Hráči, kteří chtějí míč a kterým patří

Tato skupina má suverénně nejmenší zastoupení mezi lidmi. Rozhodují v rozhodujících/klíčových momentech a nebojí se pustit do hry a skutečně dosáhnout vítězství. Když jde do tuhého, dokážou tým dotlačit, dostáhnout či dokonce vynést na vyšší úroveň. Každý tým potřebuje takový katalyzátor, jestli chce mít naději na stabilní vítězství. 

Jak poznat, kdo je katalyzátor? Katalyzátor je:

·      Intuitivní – vycítí příležitost a tým z toho profituje

·      Komunikační

·      Zapálený pro věc

·      Talentovaný (má talent)

·      Tvořivý (kreativní)

·      Iniciativní – nejsou jen kreativní ve svém myšlení, ale jsou zároveň disciplinovaní ve svém konání

·      Zodpovědní

·      Štedrý

·      Má vliv/dopad na ostatní

„Každý tým má někoho, kdo zavelí k akci.“

„Vítězné týmy mají hráče, kteří zajistí, že se budou dít věci.“ 

„Take the responsibilty and get the shit done.“

7. Zákon Kompasu (The Law of the Compass)

„Vize dává členům týmu směr a jistotu.“

Lidi v týmu potřebují vědět, proč a za co bojují a jestli jsou na správné frontě, jinak se tým ocitne v problémech (vize musí být přitažlivá pro každého člena v týmu). 

Vize musí být v souladu s:

·      Morálním kompasem

·      Intuitivním kompasem

·      Historickým kompasem – vždy, když prezentujete vizi, musíte vytvořit propojení mezi minulosti, přítomností a budoucností. Vyprávějte příběhy o tom, jaké to jednou bude, když tým splní svoji vizi. Příběhy jsou jako špendlíky, které pomáhají držet vizi lidem před očima. 

·      Směrovým kompasem

·      Strategickým kompasem – vize bez strategie není nic víc než vidina. „Vize nestačí, musí být spojená s činy. Nestačí se dívat na schody, musíte po nich začít stoupat.“

·      Vizionářským kompasem – „Musíš mít dlouhodobou vizi, aby si nebyl frustrovaný z krátkodobých neúspěchů.“

Jak týmu představovat vizi jako leader aneb co by vizi nemělo chybět:

„Jsme tým, který cestou vesmírem zanechává svůj odkaz.“ Tak zní naše týmová vize, která je spojená s naším týmovým cílem: „I s půlkou rakety obletíme svět (aneb splníme 21 stickerů v Rocket modelu).“ Vize vznikla těsně před Vánoci v roce 2023, momentálně se potýkáme s problémem, že není vize přitažlivá pro všechny členy v týmu. Náš tým se aktuálně nachází ve fázi storming, a tak je logické, že konflikty budou přicházet. Někteří členové v ní význam, smysl, drive našli, ale bohužel části týmu nic neříká a nemotivuje je, tak jak by měla. Cíl jsme dokonce nezačali ještě ani pořádně plnit. V nejbližší době (předpokládáme, že po zkouškách) proběhne řešení tohoto problému, který je zásadní vyřešit, jestli se chceme jako tým posunout dále.

„Kde není vize, lid hnije.“

„Vize bez strategie je pouhým sněním.“

8. Zákon Shnilého jablka (The Law of the Rotten Apple)

„Zlé postoje zruinují tým.“

„Dobré postoje hráčů nejsou zárukou úspěchu týmu, ale zlé postoje jsou zárukou jeho selhání.“ A tato věta je krásnou ukázkou skutečnosti, že zlé postoje tým zruinují. Postoje (nálady) jsou bohužel nakažlivé, a zvláště ty negativní. Dřív nebo později se celý tým nakazí, pokud nezasáhnete včas a zkažené jablko „neopravíte“ anebo nevyhodíte z koše ostatních čerstvých jablek ven. Asi víte, že člověk se bohužel více upíná na negativní postoje než na pozitivní (jednu negativní zprávu přebijete pěti pozitivními) a pravdou je, že člověka zraňuje a zraňuje i lidi okolo něho (o tom, jak se vypořádat s negativními myšlenkami/mindsetem jsem psal více viz esej na Konec prokrastinace).

Od malička jsem byl a pořád jsem sebekritický člověk. Uvědomuji si a pracuji na tom, abych svoji negativní náladu, postoj nepřenášel na tým. Funguji dost ve vlnách, někdy jsem šířící se tsunami optimismu a pořád se jen směji. Bohužel ale přijde někdy špatná vlna, kdy jsem negativní a kritický. Dost jsem to na sobě cítil, když jsem si myslel, že nemám šanci v komunitě (v týmu) něco změnit, že to je nemožné. Podle mé osobnosti mám často nerealistické pohledy, a tak mě zklamala tzv. „krutá realita“, že ani na Tiimi nefunguje logicky všechno skvěle. Tenhle mindset/postoj se mi podařilo dost rychle odstranit a snažím se hledat řešení i v těch nejvíc crazy nápadech a koukat se celkově na věci z jiného úhlu pohledu. Sebekritičnost samozřejmě u mě nezmizela, jsem stále na sebe dost přísný a zároveň, když cítím nějakou nejistotu nebo obavy v určité věci, kterou děláme nebo chceme dělat jako tým, sdílím je. Myslím si, že není špatně být čas od času trochu realista. Popsal bych svoje fungování na svém typu osobnosti: Jako člověk s nerealistickými pohledy mě něco zklame a poté jsem možná až přehnaně kritický a vidím vše černě. Není špatné být vizionářský a myslet vysoko (pro některé lidi až nerealisticky), jen se musím naučit pracovat s tím, když moje očekávaní narazí tvrdě do zdi. Takové situace bych měl brát pozitivně, vzít si z nich, co nejvíce, poučit se a pokračovat dál (odkaz na moje osobnostní slabiny: Silné a Slabé stránky).

„Pokud vše vyjde najevo a vaše vnímání bylo správné a daný člověk má problém s postoji, jasně mu sdělte vaše očekvání a dejte mu příležitost na změnu. Potom je to na jeho zodpovědnosti. Pokud se změní, pro tým je to vítězství, pokud ale se nezmění, odstraňte ho z týmu. Nemůžete mu dovolit zůstat, protože buďte si jistí, že zlé postoje zruinují tým.

9. Zákon Vzájemné zodpovědnosti (The Law of Countability)

„Členové týmu musí vědět, že v kritické chvíli se můžou jeden na druhého spolehnout.“

Vzorec na vzájemnou zodpovědnost:

Charakter + způsobilost + závazek + důslednost + soudržnost 

vzájemná zodpovědnost

Pokud každý člen týmu bude splňovat vzorec výše, vzájemná odpovědnost bude fungovat:

1. Charakter – charakter umožňuje lidem důvěřovat, pokud někomu nedůvěřujete, nemůžete se na něj spolehnout

2. Způsobilost – kdybyste měli jít na operaci, byli byste radši, kdyby vás operoval dobrý chirurg se zlým charakterem anebo špatný chirurg s dobrým charakterem?

3. Závazek

4. Důslednost

5. Soudržnost

„Největší kompliment, který vám může někdo říct je, že se na vás může spolehnout.“

„Nepracujeme pro sebe, ale všichni společně.“

V týmu musíme ještě určitě na vzájemné zodpovědnosti zapracovat. Hlavním problémem je u nás přebíraní osobní odpovědnosti a ta důslednost. Kvůli tomu poté v týmu vzniká nedůvěra, kdy se na sebe vzájemně nemůžeme spolehnout a nevěříme, že někdo udělá tohle a tohle. Pokud bychom tento zákon zvládli naplnit, obrovsky by nás to posunulo vpřed. Nemuseli bychom držet v hlavě myšlenku, že musíme raději pohlídat, jestli se to tenhle a tenhle člen opravdu udělá. Zároveň pokud někdo opakovaně neplní svoji osobní zodpovědnost, přichází na čas se řídit zákonem řetězu a s členem se rozloučit.

10. Zákon Ceny (The Law of the Price Tag)

„Tým nedosáhne svého potenciálu, pokud nezaplatí cenu.“

Lidi, kteří nikdy nezažili, co je to vítězství v týmu, si často nedokážou uvědomit, že KAŽDÝ člen týmu musí platit cenu. Někteří žijí v přesvědčení, že když budou ostatní tvrdě pracovat, oni se jen povezou s nimi. Ale takhle to vůbec nefunguje, jestli cenu za vítězství neplatí každý, všichni za to zaplatí prohrou. O ceně týmu tedy platí že:

1. Cenu musí platit každý

2. Cenu je třeba platit neustále – Neexistují vítězství za zlevněnou cenu. Jestli chceme dosáhnout svého potenciálu, nesmíme ubrat plyn.

3. Jestli se tým chce zlepšit, změnit a stále vyhrávat, cena se zvyšuje – Čím výše jste, tím vyšší cenu musíte platit i za malinkaté pokroky.

4. Cena se nikdy nesnižuje

Pokud se chcete stát týmovými hráči vy i vaši členové musíte mít tyto kvality:

–      Obětavost

–      Časový závazek

–      Osobní rozvoj – váš tým dosáhne svého potenciálu, když vy dosáhnete svého

–      Nesobeckost

„Myslím si, že ve skutečnosti existují jen dva druhy týmů, které porušují zákony ceny: Ti, kteří si cenu úspěchu neuvědomují a ti kteří cenu poznají, ale nejsou za ni ochotni platit.“

11. Zákon Světelné tabule (The Law of the Scoreboard)

„Když tým ví, na čem je, může se podle toho zařídit.“

Pokud má tým dosáhnout svého cíle, musí vědět na čem je. Proč tedy mít týmovou tabuli/scoreboard:

1.Pomáhá pochopit situaci

2. Pomáhá hodnotit – RŮST = ZMĚNA; Scoreboard nám dává neustále zpětnou vazbu, soutěžit bez tabule je jako hrát bowling bez kuželek. Můžete pracovat tvrdě, ale nevíte, co vlastně děláte.

3. Pomáhá dělat rozhodnutí

4.Ukazuje, co je potřeba změnit – klíčové změny jsou tajemstvím, které vedou k výhře a scoreboard nám ukazuje, jaké změny je potřeba udělat.

5. Je nevyhnutelná pro vítězství – jak bychom zjistili bez tabule, kdo vyhrál

„Když víme, co dělat, můžeme dělat, co víme.“

„Scoreboard je takovým náhledem pro firmu/člověka, co už ušla/ušel.

12. Zákon Střídačky (The Law of the Bench)

„Špičkové týmy mají širokou základnu.“

Když se tým chce dostat na tu nejvyšší úroveň, ani ta nejlepší základní sestava jednoduše nestačí. Každá lidská bytost má hodnotu a každý hráč v týmu přináší určitý úspěch. A jaký vliv má tedy zákon střídačky?:

·      Ti, co jsou dnes na střídačce, můžou být zítra hvězdami

·      Úspěch náhradníka může znásobit úspěch člena základní sestavy

·      Na střídačce je víc hráčů než je v základní sestavě

·      Správné postavení náhradníka je v určitých momentech cennější než člen v základní sestavě

·      Silná střídačka poskytuje lídrovi víc možností – pokud má tým silnou střídačku, jeho možnosti jsou téměř nekonečné 

·      Střídačka se obyčejně dostává ke slovu v kritických chvílích – když je armáda v problémech, co udělá? Povolá zálohy. To stejné se děje, když se zraní hráč ze základní sestavy

„Snažil jsem se velmi dát najevo, že každý člen má svoji roli, kterou přináší větší prospěch, než si sám může myslet.“

„Klíčem, jak vytěžit maximum ze zákona střídačky je neustálé zdokonalování týmu.“

„Bez střídačky se hra neobejde.“

13. Zákon Identity (The Law of the Identity)

„Tým je definovaný společnými hodnotami.“

Právě tak, jako osobní hodnoty ovlivňují a řídí chování jednotlivce, hodnoty organizace ovlivňují a řídí chování týmu. Pokud chcete být prospěšní pro svůj tým, potřebujete si osvojit jeho hodnoty. Potom prozkoumejte svoje hodnoty a cíle a porovnejte je s nimi. Jestli se dokážete celým svým srdcem s hodnotami týmu ztotožnit, odevzdejte se jim a žijte podle nich. 

„Hodnoty pomáhají stanovit standart pro práci v týmu.“

14. Zákon komunikace (The Law of Communication)

„Interakce podporuje akci.“

Efektivní týmy mají členy, kteří neustále komunikují. Do jaké míry se věnujete komunikaci s ostatními členy vašeho týmu? Podporujete všechny i ty, kteří možná nepatří mezi vaše přátelé? Jste otevření, i když to často není příjemné? Cítíte vůči někomu v týmu nepřátelství? Pokud ano, potřebujete vyčistit vzduch. Jestliže mezi vámi existují bariéry, které bráni v dobré komunikaci, musíte je odstranit. Je to vaše zodpovědnost.

„Komunikace zlepšuje vztahy.“

15. Zákon Náboje (The Law of the Edge)

„Rozdíl mezi dvěma stejně talentovanými týmy spočívá v jejich vedení.“

Podívejte se na kterýkoliv tým, který dosáhl velkých úspěchů a zjistíte, že má silné vedení. Co pohánělo Chicago Bulls k zisku šesti trofejí mistrů NBA? Vůdcovský náboj Phila Jacksona a Michaela Jordana. 

·      Vůdci vytvářejí prostředí, ve kterém každý člen týmu rád převezme zodpovědnost

·      Vůdci trénují lidi v rozvoji jejich osobnostních schopností

·      Vůdci se učí rychle a povzbuzují k tomu i ostatní

„Vedení rozhoduje o úspěchu týmu.“

Vedení týmu není založeno pouze jen na lídrovi, ale má ho na starost více lidí. A přesně takhle to funguje i u nás v Tiimi, lídr není zodpovědný sám za celý tým a co se s ním děje, nazval bych ho pouze jen tzv. facilitátorem, který usměrňuje tým tím správným směrem.

16. Zákon Vysoké morálky (The Law of High Morale) 

„Když vyhráváš, nic nebolí.“

Je to ironie, ale pokud hrajeme i přes bolest, pomáháme svému týmu se dostat do vítězné pozice. A když vyhráváme, nic nebolí. A přesně toto udělá s týmem vysoká morálka, členové týmu jdou doslova za hranice svých možností a zjišťují, čeho jsou vlastně schopní.  Vysoká morálka v týmu:

–      Všechno zvýrazňuje a pozdvihuje

–      Je úžasným zdrojem energie

–      Odstraňuje problémy

–      Přináší úžasnou svobodu

Čtyři fáze týmové morálky:

17. Zákon Dividend (The Law of Dividens)

„Investice do týmu se postupně kumuluje/vrací.“

Čas, peníze a úsilí vynaložené na rozvoj týmu nezmění tým ze dne na den, ale práce na jeho rozvoji se vždy vyplatí.

–      rozhodnutí, že chci být v týmu – investujeme náš závazek

–      trávit čas se svým týmem – rozvíjí se komunita a spolupráce

–      být zodpovědný

–      sledovat a měřit pokrok týmu

–      poskytovat ostatním uznání za jejich činy

–      nacházet/vynalézat nové příležitosti pro tým

–      dávat týmu ty nejlepší možné možnosti jen pro to, aby uspěl

Citáty, myšlenky z knihy, které mě oslovily a nebyly zmíněné v eseji:

„Ty potřebuješ někoho a někdo potřebuje tebe.“

„Pro ty, kteří se snaží udělat všechno sami, hra končí.“

„Když nevíš, kam jdeš, skončíš někde jinde.“

„Nikdo z nás není důležitější jako my všichni.“

„Když nerosteš, nemáš tu co dělat.“

„Talent nestačí na to, aby tým dosáhl úspěchu.“

„Když dáš lidem to nejlepší, co máš, vrátí ti to svou přízní.“

„Ty dokáže udělat, to, co já nedokážu. A já dokážu udělat, to, co ty nedokážeš. Společně dokážeme velké věci.“




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: