17 ZÁKONŮ TÝMOVÉ PRÁCE


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.05.2023

The 17 indisputable Laws of Teamwork   John C. Maxwell

Týmová práce je klíčovým aspektem úspěchu mnoha organizací a projektů. Znalost a aplikace zákonů týmové práce může přinést mnoho výhod a vytvořit silné a efektivní týmy. Kniha "17 zákonů týmové práce" nabízí komplexní rámec pro pochopení a využití těchto zákonů.


1. Zákon nevyhnutelnosti

Jeden člověk nestačí k dosažení velkých výsledků. Práce v týmu je mnohem efektivnější a přínosnější než práce jednotlivce. Autor popisuje to, že každý slavný člověk, známý jako jedna osoba nedosáhl cíle sám, ale stojí za ním spolupracující tým. K dosažení tohoto týmu je někdy nutné potlačit některé vlastnosti nebo výboje emocí. Já osobně jsem byla odjakživa samostatná jednotka myslící si, že svých stanovených cílů mohu dosáhnout jen sama nebo jako vůdce jisté skupiny. S příchodem do Tiimi jsem s tímto přesvědčením začala narážet. Musela jsem hodně ohnout záda, abych mohla v týmu pracovat a vyhověla tak týmovým požadavkům, sama začínám přicházet na to, že více hlav více ví a setkali jsme se již s mnoha situacemi, kde by jednotlivec problém sám nevyřešil ani za dva dny, ale tým měl řešení hned na stole.


2. Zákon celkového obrazu

V našem týmu v každém řešícím procesu používáme formulku – Je někdo zásadně proti? Tímto se veškeré procesy urychlí. Dbáme na to, aby byl každý minimálně trochu spokojený. Jistě, že kdyby bylo 100% po mém, tak zvolím patrně jiná řešení, ale vzhledem k tomu, že budujeme vzájemnou důvěru, tak jsem nad tyto mírné nuance schopna se povznést, potlačit své ego a vidět celek (cíl našeho týmu) a ne dílčí rozhodnutí jako, podle mého gusta, nevyhovující na sto procent.


3. Zákon správného místa

Toto téma jsme nedávno otevřeli v našem týmu a stalo se tak velice aktuálním. Zjistili jsme totiž, že po roce společného fungování jednotlivci nejsou na místě, kde by mohli být pro tým mnohem užitečnější nežli teď. To, co jsme dělali doteď bylo, že jsme chtěli sjednotit na stejnou úroveň nás všechny a tím, podle mého názoru, jsme se začali stávat průměrnými, protože jsme nenechávali vyniknout naše specifické a rozmanité povahy. Nyní se pokoušíme problém začít řešit, ale zatím hledáme způsoby, jak na to. Vážený čtenáři, zda-li víš, jak nám pomoci, neváhej mě kontaktovat.


4. Zákon Mt. Everest

Ze zákonu mi plyne paralela, když se chytám vylézt na M. E., dostatečně se připravím. To samé platí v našem týmu. Máme stanovený velký cíl a tomu by mělo být úměrné úsílí, které při cestě k němu vložíme.

Já osobně mám cíl i vizi velmi jasně stanovené, díky tomu opravdu vnímám, že si v Tiimi vybírám aktivity, které mě k němu opravdu posunou, neplýtvám energií na cokoliv jiného. Mít stanovený cíl a jít cíleně a promyšleně k němu mi přijde jedna ze základních stanovisek nejen byznys života.


5. Zákon řetězu

Síly v týmu se nesčítají, ale násobí. Věta, která v našem týmu zní snad každý den. Čím jsme dál, tím toto tvrzení nabírá na intenzitě. Na základě Halo theory jsme vyhodnotili slabší články a snažili se je pochopit a následně rozvinout. Dnes bych posupovala již jinak. Snažili jsme se je rozvinout tak, aby se z nich stalo to něco, něco, co je v týmu vyžadováno, něco vlastně průměrného. Tuto chybu bych neopakovala, ale věnovala bych více času poznávání jejich zálib a cílů, abychom je rozvinuli jejich směrem a k užitečnosti pro tým v jejich síle.


6. Zákon katalyzátora

Iniciátoři, to je oč tu běží. Každý tým má nějaké. I my takové máme. Bez nich by se tým neposouval tak rychle. Já osobně iniciátorem nejsem, ale život v Tiimi mě z bodu nula dostal alespoň na trojku. Z toho plyne. Rok v Tiimi tři body. Tři roky v Tiimi 9 bodů a to je pouze bod od plného rozvinutí Sáry iniciátora. Tak snad se tato křivka bude vyvíjet lineárně a tento rok nebyl jen exponencionální výkyv.


7. Zákon kompasu

Sdílená vize představuje tahouna všech členů organizace, který je žene společně vpřed. Je myšlenkou a zobrazením možné budoucí reality. Sdílená vize vzniká sdílením osobních vizí, poslání, cílů a hodnot. Vychází z osobního mistrovství, z individuálního rozpoznání osobních vizí. S časem se může měnit. Vždy je třeba, aby si v ní každý člen organizace našel alespoň malý dílek jeho hodnotám blízký, ostatní jim v tom mohou pomoci. Je definována jako hologram, kdy každý člen organizace se svou osobní vizí představuje jednu vrstvu daného obrazu, ukazuje jeho tvar a matnou strukturu. Teprve ale když se dají všechny vrstvy dohromady, vzniká úplný obraz – sdílená vize. Já osobně sdílenou vizi vnímám jako neoddělitelnou součást pro týmové fungování mě v Tiimi.


8. Zákon shnilého jablka.

Velmi se mi líbí příměr shnilého jablka. Každý jistě víme, že když necháme shnilé jablko blízko ostatních jablek, velmi brzy shnijí také. To samé platí i o morálce v týmu. U nás v týmu se toto především ukazuje na docházce. Když si jeden člen nehlídá docházku a chodí do školy nahodile, tak člověk, který by normálně byl na každé TS, taktéž povolí a nepřijde mu tento čin již tak morálně špatný.


9. Zákon vzájemné zodpovědnosti

Charakter + způsobilost + závazek + důslednost + soudržnost = vzájemná zodpovědnost.

Tato rovnice jednoduše hovoří o stavu, kdy jsme obeznámeni tím, kdo je na nás nějakým způsobem závislý. Jakou spojkou s celkem jsme. Za jako strunu, když zataháme, se druhý člověk cukne. Je velmi dobré vědět, jaké moje činy ovlivní druhé lidi. Při zpětné vazbě mi bylo řečeno, že jsem velmi spolehlivý člověk, který když dostane zadání, tak vše perfektě a rychle splní, jen je u mě třeba zapracovat na iniciaci.


10. Zákon cenovky

Zde jednoduše hovoříme o zaplacení ceny za něco vyššího. Vzdát se večerů v kině pro vyšší aktivitu v týmu. Vzdát se práce pro lepší výkony v našem Luotapa družstvu. Individuality zaplatí cenu odepření si některých věcí pro dobro týmu. U nás v týmu je na toto brán zřetel. Chvílemi mi až přijde, že tým chce monitorovat každého 24/7. Myslím si, že v tomto je dobré najít zdravou rovnováhu a o to se v týmu také snažím.


11. Zákon výsledkové tabule

V momentě, kdy jdeme za našimi osobními a týmovými cíli a kloubíme vše dohromady, samozřejmě všechno velmi strategicky a promyšleně, může se stát, že najednou nebudeme vědět kudy kam. Od toho jsou pozastavení. Momenty kdy si zrekapitulujeme progres, zamyslíme se nad dalším vývojem a opět se vydáme na cestu. V těchto momentech, kdy nevíme kudy kam, nám je dobrým vodítkem Rocket model a Skill profile. S počátkem druhého ročníku se náš tým chce Rocket modelem začít zabývat více, protože jsme na jednom TS, jemu věnovaném, objevili krásy jeho tajů.


12.  Zákon střídačky

Při čtení knihy mě opravdu bavily příměry z obyčejného života pro život v týmu. Vskutku velice úsměvné. Na vesnici, kde máme chalupu, místní muži hrají fotbal. Zvykem bylo odehrát zápas a pak jít na vesnickou veselku. A tak jsem měla možnost přihlížet systému střídaček. No a není to fajn vědět, že když už nemůžu, tak to za mě přebere někdo jiný? Já osobně bych někdy potřebovala někoho, kdo by mě na chvíli vystřídal v životě, zatímco já bych odpočívala a revitalizovala. Ale v životě to bohužel nejde, a proto to jde alespoň v týmu. Nemyslím si, že by někdo u nás v týmu mohl někoho plně vystřídat, protože každý disponujeme specifickými vlastnostmi a dovednostmi. Ale kolování zástupců týmových rolí, které jsme teď volili, je dobrým příkladem. Teamleader je nyní nový a s ním přijdou jistě nějaké změny, ale jde zde o to, že po roce pilné práce měl našeho předešlého teamleadera kdo vystřídat.


13.  Zákon identity

Hodnoty. Pro mě osobně velice důležité životní téma. Bez hodnot to prostě nejde. Bez hodnot nelze žít hodnotný život. Hodnoty Tiimiakatemie a hodnoty týmové. My je skloubili. Vytvořili jsme si hodnotový dokument Luotapy. Každou jednotlivou hodnotu jsme důkladně probírali a vedli na ně dialog. Každý měl možnost se vyjádřit. Apelujeme na ně a když se potkáme s nějakým problémem, jednoduše se na ně odkazujeme.


14.  Zákon komunikace

Transparentní komunikace. Radikální otevřenost. Žádná omáčka. Jít k věci. Mít čisté úmysly. Snažit se pochopit. Snažit se být pochopen. Věřit v dobré úmysly druhých. Slyšet. Být vyslyšen. Naslouchat.


15. Zákon náboje

Ryba smrdí od hlavy. Věta, kterou jsem ve čtvrté třídě napsala do testu z vlastivědy na téma Rudolf II. a šlechta. A je to tak. Jaký teamleader, takový tým. U nás v týmu jsme měli štěstí, že teamleader byl zvolen a s jeho příchodem na trůn jsme věděli, že je to žena na svém místě. Vedla, chápala, posouvala, spolehlivě pro nás všechny byla.


16. Zákon vysoké morálky

Když se daří, cítíme se dobře, když se cítíme dobře, tak se daří. Když jsme šťastní, usmíváme se, když se usmíváme, jsme šťastní. Cílový libý stav můžeme podpořit z obou konců. Když máme dobrou náladu, jsou dobrá TSka, když jsou dobrá Tska, máme dobrou náladu.

17 Zákon dividend

Návratnost vložené energie do týmu se nenavrací okamžitě, ale s mírným zpožděním. Stejně tak je to s investicí do dividend. Je dobré s tím počítat, abychom v tomto období čekání na sklízení plodů nevyhořeli. Nic není hned a na pořádné výsledky je dobré si počkat.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Tony - 29.05.2023 - 22:07


Zaujal mě důraz na priority - vybírat si jen to, co souvisí s moji vizi a cíly

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: