DEAL
Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte si být plně vědomi co to je. Za prvé to vede k tomu, že budete lépe vědět jak toho dosáhnout a tudíž to pro vás bude snazší. Za druhé i pokud dosáhnete neurčitého cíle, tak vám to nedá tolik, jako když splníte přesně co jste chtěli.
Snažit se zaplnit 100% času ve dni, tak aby tam nebyla ani vteřina je sice na jednu stranu efektivní k práci. K životu vám to ale nepomůže. Naučit se tedy oprostit od tohoto paradigmatu je klíčem ke spokojenosti a ta vám ve výsledku pomůže s prací.
Příjmy které nejsou přímo navázané na vás jsou pro vás jediné, které vám umožní žít. Je tedy potřeba si nastavit práci, tak aby vzít si dovolenou bylo pro vás v zásadě možné kdykoliv.
Osvobození se od pout, které vytváříme sami sobě. Pokud člověk drží sám sebe na jednom místě, v jedné práci, nebo jinak tak aby sám sobě způsoboval disužitek, tak je klíčem uvědomit si a následně taková pouta prolomit.
Nové bohatství je čas - tahle myšlenka vysvětluje proč je podle knihy důležité se naučit automatizovat svou práci, tak aby vám uvolňovala čas, ale i přesto vám přinášela finance. V dnešní době totiž může jednotlivec čas investovat lépe než kdykoliv dřív. Může ho alokovat tak, že přínos stejného množství času je nyní prostě hodnotnější než kdy v historii. To je samozřejmě díky neustále rostoucím technologiím. Takovýto růst se předpokládá i nadále a tudíž i hodnota času jednotlivce bude získavat na hodnotě.
Hledání kratších a efektivnějších řešení - to je klíč k tomu jak si zkrátit práci. Pokud bude člověk pouze pracovat dle zajetých kolejích, tak bude pracovat neustále stejně dlouho i přesto že se mu budou kupit další práce a činnosti. Když ale člověk aktivně hledá lepší pracovní řešení, tak může v mnoha případech najít tak efektivní, že tím získá hodiny volného času.
Zaměřuj se na přednosti! - člověk s focusem na své přednosti a přednosti ve své práci atp. je schopný v dané věci neustále růst. Oproti tomu člověk zaměřený na nedostatky se snaží neustále vyřešit věci, na které nemá schopnosti a zároveň pro něj nejsou tak podstatné. To znamená že neroste ve věcech ve kterých má největší talent, což zapříčiňuje i nespokojenost sám se sebou.
Parkinsonův zákon - ten říká že práce roste úměrně s časem, který byl pro ni zvolen. Dělat tedy práci podle času nedává smysl a spíš je vhodné dělat práci v nejkratším možném času. Jen tahle myšlenka je schopna běžnému člověku každý den ušetřit alespoň hodinu, ve které se pak může věnovat čemukoliv co je pro něj skutečně důležité.
Co dělat pro automatizaci? - vyladit v rámci práce/společnosti jednotlivé procesy, tak aby v nich byla minimální chybovost. Naučit se vhodně delegovat práce na ostatní, tak aby to nenarušovalo procesy. Ověřit si, že je to na trhu udržitelné, tak aby pak největším problémem nebyl prostě nedostatek poptávky.
Praxe:
Z knihy si odnáším asi jen jediné a to určitou filozofii uvolňování času pro sebe. Pro jednotlivé rady jsem nebyl schopen najít aplikaci a přijde mi, že s nimi úplně nesouzním. Samotné přemýšlení nad věcí mi ale přijde prospěšné, jelikož si u i sebe všímám, že práce tvoří až překvapivě velkou část mého života. V rámci toho bych tedy spíše do budoucna chtěl znovu zapřemýšlet nad aplikací nějakých z rad této knihy.