Čí jsou tvoje peníze?


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.05.2024

Čí jsou tvoje peníze?   Rudolf Příman

Proč jsem si knihu vybral?

Knihu jsem zahlédl na stole družstva KAAMOS a zaujala mě. Byl jsem rád, že mi byla propůjčena. Zpočátku jsem si myslel, že bude kniha o úplně něčem jiném, než ve finále byla. To ale nebylo vůbec na škodu, hodnotím ji jako jednu z nejlepších knih, kterou jsem za první rok v Tiimi přečetl.

O čem kniha je?

Kniha je sama o sobě rozdělena na 3 části, které i podle autora lze číst nezávisle na sobě. Pokusím se zde vypsat ty nejpodstatnější body, které se mi automaticky vybaví při zmínění této knihy.

Část 1. Co je důležitější než peníze?

Děj zabývá tím, jak pracuje naše mysl a jak funguje její nastavování. Zda existuje mezi úspěšnými lidmi nějaký mentální vzorec, který by šlo napodobit a zvýšit tak své šance na úspěšný život, protože náš mozek je možné programovat tak, jak bychom my sami chtěli, není to však tak jednoduché. U tohoto bodu se odkazuje na konkrétní osobu a jeho dílo, Jak přelstít ďábla od Napoleona Hilla. Ten se totiž během svého života snažil na tento vzorec chování úspěšných lidí přijít a zpracovat ho. Zpočátku se nám autor snaží nastínit principy vědomí a nevědomí. Dozvídáme se, kolik věcí z našeho života se od těchto sfér odvíjí. Od těchto bodů se pak přesouváme do tzv. intuice, která s podvědomím velice souvisí. Důležitým poznatkem z knihy je také Mem. Mem je pro lidský mozek něco jako počítačový vir. Okolí nám do podvědomí propašuje vzorec chování, který v nás pak funguje a utváří naše jednání, aniž si to uvědomujeme. Pokud bych měl mem konkretizovat, stejně jako v knize bych použil krásný a jednoduchý příklad pohádky. V dětských pohádkách jsou hrdinové většinou chudí a upřímně řečeno trochu blbý, i tak se jim však podaří přelstít ty bohaté a mocné. Zde vzniká mem, že být bohatý automaticky znamená být špatným člověkem. Tento mem se nám vštepuje od dětství. Jen se sami zamyslete, kolik pohádek má podobný vzorec. Následujícím bodem je strach. Ten nás dennodenně ovlivňuje a ani si to neuvědomujeme. Co to ale vlastně strach je? Dle knihy negativně nasměrovaná víra. Dočteme se, že:

·      40 % věcí, který se bojíme, se nikdy nestane

·      30 % věcí, který se bojíme, se týká minulosti a už s nimi nic neuděláme

·      12 % věcí, kterých se bojíme se týká někoho jiného a není to náš problém

·      10 % věcí, kterých se bojíme, se týká nemocí

·      Pouze 8 % věcí, který se bojíme, za strach opravdu bojí a stojí za to je řešit

Jak tedy s těmito strachy bojovat? Dle knihy jednoduše budováním sebevědomí. Se silným sebevědomím dokážeme mnoho těchto strachů eliminovat a mít čistší úsudek.

Část 2. Bez peněz to nejde

Autor nám nastíní, jakými způsoby můžeme peníze v dnešní době vydělávat. Každý člověk na této planetě se řadí do jedné z následujících 4 skupin:

1.     Zaměstnanec

2.     Majitel

3.     Podnikatel

4.     Investor

U každé z nich krásně nastíní její výhody i nevýhody. Mně osobně nejvíce pozoruhodné přišly rozdíly mezi majitelem a podnikatelem. Zatímco podnikatel (OSVČ, např. masér, obchodník, kadeřnice atd.) potřebuje pro chod svého podnikání hlavně svůj čas, majitel již řídí svou firmu autonomně a jeho případný krátký výpadek nemá na jeho podnikání velký vliv. Už jste snad někdy potkali OSVČ, který řídí své podnikání tak, že má nízké časové náklady? Já vlastně ano. Jako první mě napadl Jakub Hájek, můj týmový kolega z Weamu. Pro ty, co to neví, Kuba provozuje malou firmu, která se zaobírá doučováním na přijímací zkoušky. Po chvíli přemýšlení mi však došlo, že ačkoliv podniká jako OSVČ, je krásným úkazem majitele. Jeho podnikání sice ještě neběží na 100 % autonomně a stále vyžaduje jeho čas, jenže samotné doučování probíhá bez jeho přítomnosti a běží samovolně. Doufám, že to čteš, když už tě tady chválím xd.

Další informace, která mi přišla extrémně zajímavá, byla rozprava o tom, co je to vlastně bohatství. Pokud se zeptáte 10 lidí, dostanete 10 různých odpovědí, a i sám autor si to uvědomuje. Pokud bychom měli i tak udělat závěr, co to bohatství je, dle knihy je definice následující: „Bohatství je to, co nám zůstane poté, co přijdeme o peníze.“ Jmenovitě následujících 5 bodů:

1.     Čas

2.     Talent, schopnosti

3.     Znalosti a zkušenosti

4.     Energie

5.     Vztahy

Na této planetě máme každý jiné množství času, někdo z nás se dožije 80 let, někdo zase 60. Náš čas se dá rozdělit ale na dva druhy, které máme všichni společné:

1.     Čas chronos

Tento čas plyne na hodinách. Plníme si jím kalendáře a často nás ovládne. Kde a kdy mám být, v kolik hodin začíná schůzka, kolik máme úkolů atd. Jedná se o těch 24 h, které máme každý den. Pro jeho efektivní využití můžeme navštívit třeba kurz time managmentu, abychom se tento čas naučili využívat co nejlépe nebo se také můžeme nechat tímto časem uštvat k smrti.

2.     Čas kairos

Vnímání času jako správné chvíle pro něco. Pravý čas na to, abychom se pro něco rozhodli, něco vykonali nebo využili příležitosti. Může se jednat i to tak banální věc, jako co děláme ve chvíli, kdy se nám vaří pár minut rýže. Zjednodušeně řečeno, jedná se o klasickou prokrastinaci.

Následně se až do konce kapitoly autor věnuje tomu, jak tento čas rozumně využívat. Použil zde 4 kvadranty: důležité, nedůležité, urgentní a neurgentní. Jedná se v podstatě o ABCD metodu.

Část 3 Není důležité kolik, ale za co

U této části se mi dělalo až zle. Zprvu nám kniha vysvětlí historii peněz. Barterový obchod, komoditní peníze, vzácné kovy jako peníze, papírové peníze a konec zlatého standardu. Předpokládám, že vhledem k tomu, jaký obor studujeme, není potřeba tyto jednotlivé body vypisovat a vysvětlovat. Následně se děj přesouvá k daním, jejich historii, rozdělení a celkovému fungování. Z čeho se mi ale dělalo zle bylo krásné vysvětlení toho, jak peníze fungují z pohledu státu a jak je používají. Došlo mi, že i moje peníze, co mám na účtu nebo hotovosti, vlastně vůbec nejsou moje a jaké obrovské podvody s nimi stát dělá. Příklad: Představte si, že vlastníte firmu v hodnotě 100 milionů korun a rozhodnete se vydat akcie, konkrétně 100 akcií o hodnotě 1 milion korun za kus. Poté, co je prodáte si uvědomíte, že by se vám více peněz hodilo a vytisknete další stovku akcií po jednom milionu a prodáte je také. Za obě emise akcií jste tak dostali 200 milionů korun, ale vaše firma má stále hodnotu jen 100 milionů. Jelikož je v oběhu 200 kusů akcií, hodnota každé z nich už je pouhých 500 000,-, ale jejich majitelé o tom nevědí a žijí v přesvědčení, že mají hodnotu 1 milion korun. Dokud se o podvodu nikdo nedozví, efektivně funguje. Kdybyste skutečně udělali to, co jsem právě nastínil, je to trestný čin a půjdete do vězení. Když udělá totéž s vašimi penězi stát, říká se tomu fiskální politika. O čem že to vlastně mluvím? O inflaci a fiat měnách, které dávají vládám možnost vytisknout neomezený počet peněz.

Co mi přišlo také úsměvné je fakt, že tyto papírové peníze samy o sobě nemají žádnou hodnotu. Říkáte si, že to je jasné a uvědomujete si to od střední z hodin ZSV. Jenomže samotnou hodnotu těch nazdobených papírků jim dáváme my. ČNB stojí vytisknutí jedné pětitisícové bankovky pouhé 3 koruny. 3 koruny! Už tomu rozumíte? O inflaci všichni víme, ale to, že od zrušení zlatého standardu v Americe roku 1971 dolar ztratil téměř 90 % své kupní síly už ví jen málokdo. Euro od svého zavedení v roce 2002 přišlo o 60 % kupní síly.

Říká se, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Asi tak by se dala shrnout manipulace světových vlád s našimi penězi. Sám autor uznává, že to, že žijeme v matrixu, jak na sociálních sítích říká Andrew Tate je pravdou a my s tím nemůžeme nic moc dělat. Zůstává nám jen již výše zmíněné bohatství.

Komu bych knihu doporučil?

Všichni si je přečtěte! Je napsaná jednoduchým a srozumitelným způsobem. Je v ní obsaženo tolik kvalitních informací, že ji skutečně považuji za jednu z nejpřínosnějších knih, kterou jsem na Tiimi zatím přečetl.

ATP model (spíše znalostní)

·      Aktivně si budovat sebevědomí

·      Zjištění, že náš mozek lze naprogramovat na to, co my chceme

·      Nové a kompletnější znalosti o tom, jak funguje náš mozek

·      Rozlišování strachů, které něco znamená a které mě brzdí

·      4 skupiny, jak vydělávat peníze

·      Co je to vlastně bohatství a nevnímat ho pouze jako peníze

·      Ještě lépe využívat svůj čas

·      Hlubší pochopení toho, jak peníze fungují a uvědomění si zvrácené stránky peněz v naší společnosti



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

26.07.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

25.07.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

21.07.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

17.07.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

15.07.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: