efektivních skutečně 7 návyků lidí


2 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 28.02.2023

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

Paradigma = mentální model


Osobní mistrovství

1.      Buďte proaktivní

Slovo proaktivita jsem před nástupem do školy nejspíš ani moc neznala. Až teprve tady jsem přišla na jeho sílu. Pro mě je to spojené s myšlenkou „hledat jak, a ne proč to nejde“. Schovává se v tom ta hravost kreativně přemýšlet a hledat různé způsoby jak věci dělat. Pokud to nejde podle stanoveného vzorce je potřeba vymyslet řešení. NEW potencial of your brain has been unlocked. Je to schopnost umět se přizpůsobovat změnám a reagovat na ně.


2.      Začínejte s myšlenkou na konec

Druhý návyk se nás snaží naučit stanovovat si cíle a hodnoty podle, které nás provádí životem. Pokud to vezmu na projekty, uvědomila jsem že je důležité vědět čeho chceme dosáhnout a co je cílem. A očividně to stále tolik neumíme, jelikož nemáme projekty, ale firmy – businessy. Resp. Máme problém se stanovováním krátkodobých cílů, které by nás vedli těm velkým. Další důležitou vlastností je propojit projekty s našimi osobními cíly. Mě osobně trvalo necelý rok než mi došlo, že třeba projekt ve kterém jsem není to co mě naplňuje souzní z mým dlouhodobých cílem. A rozhodně to už není něco co bych zmínila na svém pohřbu. Co se nám ovšem jako týmu a jednotlivcům v něm tento semestr podařilo, je že naše Learning Contracty se rapidně zlepšili a jsou mnohem konkrétnější a brané více seriozně. Udávají nám směr, kterým se chceme vydávat.



3.      To nejdůležitější dávejte na první místo

To, že někdo nemá čas pro mě značí, že v tom jenom nemá prioritu. Krásně se to dá pak sledovat jakou váhu lidem věci dávají. I já na sobě sleduju jak se rozhoduju a dělám svůj Time management. A poslední dobou na sobě i sleduji, že např. v Brand týmu se snažím maximálně prioritizovat a řešit co je v danou chvíli nejdůležitější. Podle Coveyho kvadrantu jsme např. rozřazovali témata TS. Dali jsme jim čísla a celý tým jsme je dávali do jednotlivých kvadrantům a postupně se nám pak z toho vykrystalizoval plán.


Nejdříve to

A pak teprve to


Společné mistrovství

4.      Myslete způsobem výhra – výhra

Pokud se nedohodneme na výhra výhra – žádná dohoda není. Obzvláště je pak důležité přemýšlet v tomto směru i při svém vztahu se zákazníkem. Pomůže nám to vžít se do jeho role, uvědomovat si jeho problému a pomoci mu skrze mé podnikání najít řešení.



5.      Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni

Trošku jsem při čtení této kapitoly narazila na metodu Empathy Map kterou jsme zkoušeli v rámci zkoušky na inovace. Jedná se o metodu, která nám pomáhá vžít se do pohledu druhé osoby a napomoci tak pochopení druhých.

Často mi přijde, že nedáváme prostor se vyjádřit i ostatním lidem, a protože sama tím člověkem co

 


6. Vytvářejte synergii

I když mi kryštof říká, že 1+1 nemůže být nikdy víc než 2. V tomto případě to platí. Při této kapitole jsem si vzpomněla na debatu která nedávno proběhla u nás v týmu. Lidé jsou frustrovaní a přemýšlí nad tím, že odejdou normálně pracovat a že jim škola a tým bere moc času a energie, kterou by mohli věnovat něčemu jinému. Jestli chcete jít rychle, běžte samy. Jestli v týmu, musíte pomalu. Oni chtějí jít rychle – ale něco je tu stále drží. Je to práce ona synergie? Jak ji máme podpořit a ukázat jim sílu spolupráce? Potřebujeme opět společný úspěch? Potřebujeme aby naše týmové učení bylo. (kvalitní a byl v něm zahrnut celý tým). Přijde mi, že teď stojíme na takové hraně, kdy nejsme propojeni a postupně se ty ledy mezi náma rozjíždějí a když se na něčem snažíme spolupracovat – viz. Minulé BG, akorát nás to ještě více oddělí. Naopak jako dobrý příklad synergie, kterou se snažíme tvořit mi přijde naše kampaň na přijímačky do Tiimi – nejsledovanější tik tok vyhrává. Celá komunita se má zapojit do sranda soutěže a vytvářet vtipná videa na věci, které nás všechny spojují a díky tomu zvládneme mít větší dosah a kreativnější nápady, než kdyby to dělali 2 lidé.

 

Dále mě ještě napadlo, že bychom měli více podporovat Pizzaře (z Action learningu) nahoře v tapu. Chodit k náhodným stolům a na náhodné meetingy a přinášet své vhledy a názory – Buď taky pizzař

 


Návyk 7 – Ostřete pilu

Všechny návyky je potřeba udržovat a měli bychom klást důraz na harmonii těla (cvičení, zdravá strava), mysli (vzdělávání si, četba), srdce (vztahy) a ducha (relaxace, inspirace, služba, příroda, meditace).

 

Sama jsem si uvědomila, že jsou dost velkou část Tiimi žila v krabici a neuvědomovala, že tím ztrácím sama sebe. Potřebovala jsem se zaměřit zase zpátky na sebe a nedávat veškerou svoji energii do týmu nebo do komunity. A že můj život se netočí jenom kolem školy. Sepsala jsem si seznam aktivit, které mi dělají radost a vytvořila jsem si Life wheel balance.

 

Hodnocení

Kniha podporuje mindset, který je v Tiimi potřeba. Tím, že jsem ji četla až později, odkazovala mi a prolínala se se spoustou dalších knih jako je pátá disciplína, kam se poděl můj sýr, nastavení mysli nebo i Dialog. 



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: