Zrození kmenového vůdce


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.04.2023

Zrození kmenového vůdce   David Logan, Halee Fischer-Wright a John King

Úvod: Tuto knihu jsme rozebírali již na několika TS a mě vždy zaujalo, jak o knize Anička mluvila z hlediska týmu i jednotlivce, rozhodla jsem se si ji proto přečíst.

 

Shrnutí: Jedná se o knihu, která se zaměřuje na rozvoj vůdcovských schopností a postojů, které jsou podle autora klíčové pro úspěch a dlouhodobou prosperitu jak jednotlivce, tak i organizace.

V knize najdeme mnoho příkladů ze světa kmenů, které mají své vůdce a rituály, a ukazuje, jak se tato kmenová struktura a myšlení mohou aplikovat v moderním světě.


Hlavní myšlenkou knihy je, že aby se jedinec stal skutečným vůdcem, musí se naučit překonávat své obavy a být schopen vést ostatní lidi k dosažení společného cíle. Autor rozděluje vůdce do pěti kategorií a vysvětluje, jak se každý může stát vůdcem vlastního života a jak se dá vést ostatní k lepším výkonům.


Kniha nabízí praktické tipy a cvičení pro rozvoj vůdcovských schopností a ukazuje, jak mohou být využity v různých oblastech života, včetně práce a osobního života.


Hlavní myšlenky knihy jsou:

1.      Kmenový vůdce dokáže vést ostatní k dosažení společného cíle a překonat překážky na cestě k úspěchu.

2.      Každý jedinec má potenciál stát se vůdcem, musí ale najít své vlastní zdroje motivace a síly k tomu, aby mohl vést ostatní.

3.      Kmenová kultura a myšlení mohou být aplikovány v moderním světě pro posílení vůdcovských schopností.

4.      Rozvoj vůdcovských schopností vyžaduje trpělivost, odhodlání a pravidelné cvičení.

 

Pět kategorii „Vůdce“:

1.      Vůdce úrovně 1 - "Já sám": Tito vůdci se zaměřují hlavně na své vlastní potřeby a cíle. Snaží se být úspěšní a dosáhnout co nejvíce, ale často na úkor ostatních.

2.      Vůdce úrovně 2 - "Můj tým": Tito vůdci se zaměřují na to, jakým způsobem mohou využít ostatní k dosažení společného cíle. Snaží se motivovat a inspirovat své týmy, ale stále vidí své kolegy jako nástroje k dosažení vlastních cílů.

3.      Vůdce úrovně 3 - "Můj kmen": Tito vůdci se zaměřují na to, jakým způsobem mohou spolupracovat s ostatními k dosažení společného cíle. Snaží se budovat důvěru a spolupráci mezi všemi členy týmu, aby vytvořili silný kolektiv.

4.      Vůdce úrovně 4 - "Náš kmen": Tito vůdci se zaměřují na to, jakým způsobem mohou spolupracovat s ostatními k dosažení společného cíle nejen v rámci svého týmu, ale i s dalšími týmy a odděleními v organizaci. Snaží se vytvořit silné a trvalé vztahy a pracovat v souladu se společnými hodnotami.

5.      Vůdce úrovně 5 - "Všeobecně prospěšný": Tito vůdci se zaměřují na to, jakým způsobem mohou svým jednáním přispět k celospolečenskému prospěchu. Snaží se vytvářet změny v rámci společnosti a pracovat v souladu s většími, než jen korporátními, hodnotami.


Závěr a ATP: Tato kniha pro mě měla spíše naučný účel. Nemám ji zatím jak aplikovat do praxe a proto o ní budu asi raději chvíli přemýšlet z hlediska mých týmu a vůdců, jimiž jsem často já. Musím si nějak urovnat myšlenky a informace z knihy více pozorovat v praxi. Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 2

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Management

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Sleduj nás na sociálních sítích: