Zlá krev


2 body

Hodnocení: 90 %

Přidáno: 30.11.2021

Zlá krev   John Carreyrou

Tuto knihu jsem si poslechl hlavně kvůli tomu, protože příběh firmy Theranos jsem již tak nějak zkoumal dřív. Už před pár lety mě zaujalo, jak se může podvod takových rozměrů stát. Pro ty, co nevědí, o co se jedná, tak se stalo to, že velice temperamentní a charismatická Elizabeth Holmes chtěla vytvořit přístroj, který změní svět. Chtěla vytvořit stroj (Edison), který by z malé kapky krve získal okamžitě informace o zdraví člověka, tento přístroj by dle její vize mohl být v každé domácnosti.

               Celý ten nápad byl velmi utopický, a i vlivem jejího způsobu vedení firmy to ve výsledku bylo neuskutečnitelné. V knize se právě hodně do podrobná popisuje, co se ve firmě dělo a jak zacházela s klienty a zaměstnanci. Upřímně, když jsem tuto knihu poslouchal, tak mi přišlo fakt šílené, že takhle někdo mohl vést firmu a vůbec mě proto nepřekvapuje to, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.

               Elizabeth se chovala jako psychicky nemocný člověk – byla paranoidní, až moc obdivovala Steva Jobse a snažila se jim inspirovat, jenže veškeré jeho metody zaváděla špatně. Firmu pak vedla se svým obchodně-životním partnerem Rameshem Balwanim, který podle výpovědí zaměstnanců byl tak šílený a nepříjemný.

               Vývoj přístrojů již od začátku nešel podle plánů a pří prezentacích klientům firma často podváděla a dodávala falešné výsledky, či již předpřipravené analýzy. Velice mě zaujala kapitola, kde se vyprávělo o tom, jak měl Theranos svůj přístroj dodat do armády pro vojáky v zahraničí, aby se mohli ihned testovat. Hlavní generál byl myšlenkou nákupu těchto strojů nadšený, jenže další taky poměrně vysoce postavený voják (jméno si nepamatuji) zas tak zapálený nebyl. Armáda totiž nefunguje tak, že na vojácích se může testovat všechno možné, existuje nějaký etický řád a ten by se měl dodržovat. Spojil se tak s organizací, která má podobné přístroje certifikovat a po jejich kontrole vskutku řekli, že tento přístroj by měl být pro využití vojáky certifikován, jako každý jiný. Elizabeth napsala výhrůžné emaily, což podle mě krásně ukazuje její šílenou povahu. Došlo to až k tomu, že si ten nejvýše postavený generál či co ostatní předvolal, aby mu vysvětlili, s čím mají problém. Našli nějaký kompromis, jak by se mohly přístroje urychleně otestovat již na odebraných vzorcích krve. K tomu ovšem nikdy nedošlo, protože jak již víme, přístroj nefungoval a výsledky byly fingované.

               Jako zajímavost můžu zmínit i to, že veškeré patenty firmy byly psané na Elizabeth samotnou, a ne na firmu Theranos, tak ukázka povahy. Bylo zajímavé slyšet i to, jak propouštěli všechny, co nesouhlasili s vedením – hrozně mi to připomnělo praktiky diktátorů a tyranů. Dost často tyto lidi nejen propouštěli, ale i mstili se jim.

               I přes to všechno, díky nekončicím lžím i jakési Silicon Valley slepotě se vyšplhala hodnota Theranosu na 9 miliard dolarů. Urychlený konec všeho přišel díky článkům ve WSJ o Theranosu, i těm se snažila Elizabeth zabránit. Následně se Theranosem začala zabývat inspekce načež teď hrozí Elizabeth vězení a tučná pokuta.

               Poučení na konec: Nebuďte posedlí nějakou idylkou jiného člověka a nebuďte diktátoři, poslouchejte ostatní.



Hodnocení: 90 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: