Tvorba business modelů


2 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 30.03.2023

Tvorba byznys modelů   Alexander Osterwalder a Yves Pigneur

Proč jsem si knihu vybrala?


Jeden z hlavních důvodů byla zkouška na předmět PHMP II.. Řekla bych, že jsem zde měla o něco volnější ruce, poněvadž knihu „Od nápadu k podnikatelskému plánu“ (která byla prvním požadavkem) jsem četla již v předchozím semestru. Výběr byl tedy na mě.


Knihu jsem pečlivě konzultovala se staršími studenty, jelikož jsem chtěla nějakou, která by mi mohla předat další tipy a triky.

Řekla bych, že to splnila. Pojďme se na to tedy pořádně podívat.


Kniha je koncipovaná do pěti hlavních kapitol (plátno, vzory, návrh, strategie, proces /+ přístup, doslov).

V každé kapitole se setkáme s velmi důležitými segmenty, které nás provedou jak celým procesem, tak tím, jak správně pracovat se zákazníky a jak na ně myslet.



Co si z knihy odnáším?


Máš podnikatelského ducha?

Pořád neustále myslíš na to, jak vytvářet nové hodnoty nebo budovat nové firmy či jak transformovat firmu, ve které působíš?

Jo?


Tak potom je knížka přímo pro tebe :).

Jak zní přesná definice Business modelu?

„ BM představuje základní princip, jak firma vytváří, předává a získává hodnotu.“


Business model je složen z devíti základních / stavebních prvků, které stojí za celou logikou toho, jak firma hodlá vydělávat peníze.



Dané prvky nám dohromady vytvoří tzv. plátno, do kterého budeme následně schopni vyplnit potřebné informace.



Pokud je plátno dostatečně velké, funguje tak nejlépe. A proč? Protože na něm nemusíme pracovat pouze jednotlivě, ale i ve skupině – to pro mě bylo zároveň i velkým překvapením. Celý tento koncept vyplňování se dá pojmout velmi kreativně.

Účastníci, kteří plátno vyplňují mohou použít jak fixy, tak lepíky a společně o daných segmentech komunikovat.

Celý tento proces krásně podporuje jak vzájemné porozumění, diskuzi, analýzu, tak i již výše zmíněnou kreativitu.



Jak vypadá finální plátno? (Ukládám ho sem, pokud bych ho někdy rychle potřebovala :)).




-       Kniha jako taková obsahuje velké množství příkladů mnoha úspěšných firem, které všichni dobře známe, společně s jejich vyplněnými BM. Je až pozoruhodné, jakým způsobem musíme mít vše pokryté a neustále se přizpůsobovat a analyzovat.

-       O její obsah se dělí i mnoho dalších typů BM. Než jsem se k nim dostala, tak jsem si myslela, že je jen jedna verze, která se dá malinko poupravit. Vyvedlo mě to však z omylu. Kniha obsahuje vzory několika BM, ve kterých se můžeme každý najít a vybrat si tak ten „správný“. Každým dnem vznikají další a vylepšenější verze.


 

Závěrem, ATP


Musím podotknout, že tvorbu business modelu jsem zatím plně neabsolvovala – myslím tím obsah. Vyplňovala jsem si jen malé a stručné Lean Canvasy, které nebyly tak dopodrobna.

Nejvíce se však přikláním k myšlence, že bychom BM vyplňovali ve skupině více lidí. Myslím si, že bychom při tom mohli přijít na více nápadů a eventuálních rizik. Pro sebe si jako mini poznámku píšu, abych tento nápad nadhodila na schůzkách v projektech, abychom zkusili revizi našich stávajících modelů.


Jak jsem již zmínila na úplném začátku, knihu „Od nápadu k podnikatelskému plánu“ jsem četla již v prvním semestru a byla to pro mě úplně první esej, kterou jsem kdy do banky esejí vložila (prosím o diskrétnost, haha – každý ale přeci někde začínal no ne?).

Když bych mezi sebou měla tyto dvě knihy porovnat, tak bych nevěděla, kterou bych měla doporučit více. Spíše se přikláním ke knize ONKPP z toho důvodu, že mi přišla určitým způsobem jednodušší.


Tato kniha je neskutečně pěkně graficky zpracovaná a velmi často jsem se přistihla u toho, jak spíše obdivuji její grafiku než obsah samotný. Velmi mi u ní pozornost utíkala.


Když je však porovnám obsahově, tak musím podotknout, že obě jsou velmi obsáhlé (nemyslím zde délku, ale spíše informace, kterými jsou knihy nacucané).


Z osobního hlediska bych doporučila obě. Od nápadu k podnikatelskému plánu pro ty, kteří to chtějí bez jakýchkoliv složitostí a Tvorbu business modelů pro větší asistenci při vyplňování.

Suma sumárum přečti obě a vytěžíš nejvíc :).


Co vím už teď je, že jsem tuto knihu nedržela v rukou naposled. Rozhodně do ni v průběhu studia ještě několikrát zabrouzdám, ať už kvůli množství příkladů, tak i kvůli různým formám. Je to ta kniha, kterou když budete držet vícekrát v rukou, pokaždé budete mít na věci odlišný pohled.



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: