Team Coach's Best Tools
Johannes Partanen
Bible Tiimiakatemia napsaná od samotného zakladatele Tiimiakatemia Johannese Partanena. Knihu jsem četla v prvním ročníku, pomohla mi více pochopit Tiimi nástroje, proč jsou důležité a jak s nimi pracovat. Přiblížila mi Skill profile, který jsem ze začátku nechápala a neviděla v něm takový přínos.
Kniha je rozdělena do tří částí; The Rocket Model, The ATP Model a Tools to make the Team Coach's job easier. Tato esej mi bude sloužit jako připomenutí si nástrojů které v Tiimi máme, tak lets gooo!
THE ROCKET MODEL
Rocket model je pro nás něco jako cesta, kudy by týmy měly směřovat. Základem je si vybudovat pevný trup rakety, pevné základy a pak můžeme letět až do vesmíru! aka stát se high performing teamem.
Raketa se skládá ze tří částí. Pravá strana je určena pro Teampreneury individuálně, kde každý se chce stále učit, rozvíjet se a získávat nové zkušenosti. Levou část má na starost kouč, který podporuje rozvoj týmu. Prostřední část funguje pouze, pokud fungují obě výše zmíněné strany. Prostředek rakety je spolupráce všech Teampreneurů a kouče, kdy pracují na získání spolupráce se zákazníkem. Raketa má navíc ještě dva doprovodné procesy a to týmového koučování a financí.
V našem týmu se bohužel podel Rocket Modelu neřídíme, rozhodli jsme se pro Scoreboard, který jsme převzali od GiimiTiimi a přetvořili ho podle našich potřeb. Podle mého názoru je poměrně náročné za tři roky získat všechny stickery, tedy splnit celý Rocket Model. Ve Finsku mají na splnění půl roku navíc, což jim dává náskok. Avšak určite to není nereálné, pokud se tým hned na začátku pro Rocket model rozhodne.
APPLYING THEORY TO PRACTICE
,,A drop of water hollows out the stone, not by force, but by frequent dripping.”
Všem dobře známé ATP. Proces, kdy naši nově načerpanou teorii převádíme do praxe. K tomu nám v Tiimi slouží hned několik nástrojů a procesů.
Celý ATP proces vypadá následovně.
Před zahájením projektu je potřeba napsat premotorolu, sestavit si pomocí BoBu reading plan, abych načerpal potřebné znalosti. Nakonec napsat si project plan, který by měl obsahovat cíle projektu, kroky ke splnění cílů, harmonogram projektu, projektovou organizaci, komunikaci a další důležité informace.
BoB = book of the books; seznam s doporučenými knihami,ze kterých můžeme čerpat
Premotola = soubor otázek, které je důležité si na začátku projektu zodpovědět
Během zahájení projektu, je možné využít podpory kouče, který vám může pomoci vás správně nasměrovat. Zároveň je dobré využít cross TS, BM a ZV skrze komunitu a nebo také pomocí zákaznických schůzek.
Nakonec po ukončení projektu, je důležité napsat postmotorolu a finální report, které nám pomohou proces projektu zreflektovat a poučit se z chyb, aby příští projekt byl lepší.
Postmotorola = soubor otázek, které je důležité si na konci projektu zodpovědět
TOOLS TO MAKE THE TEAM COACH'S JOB EASIER
How to make the team coach's job easier?
Skill Profile = nástroj, kde si každý individuálně zaznamenáváme pokrok v určitých oblastech seberozvoje. Následně bychom si ho měli nechat vyplnit od coache, jiného teampreneura a v ideálním případě i od zákazníka.
Pomáhá nám vidět jak jsme v dané oblasti zkušení a na co bychom se daný semestr měli zaměřit. Lze jej také využít k tvorbě learning contractu.
Díky této knížce, jsem si připomněla všechny nástroje, které v Tiimi máme. Uvědomila jsem si také, jak důležitý LC je a že bych se měla naučit s ním lépe pracovat. Během semestru na něj reflektovat a připomínat si ho.
Všem tučnáčkům bych moc doporučila si knížku přečíst hned na začátku, pomůže vám to pochopit jak v Tiimi fungujeme, jak se nejlépe učit a jak všechny nástroje využívat, protože ze začátku je to fakt guláš.
Byeee