Team Coach's Best Tools


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 29.05.2023

The Team Coach's Best Tools   Johannes Partanen

Proč jsem si knihu vybrala?

Na toto téma jsem vedla jedno z našich TS, bylo pro mě tudíž klíčové, abych si danou knihu přečetla. V této knize se setkáme jak s metodikou Tiimi, tak i s popisem ATP modelu, Skill profilu a dalších nástrojů, kterých v Tiimi využíváme. Podrobně se zde seznámíme i s popisem a jednotlivými částmi Rocket modelu, jehož plněním jsme se v týmu začali zabývat a k získání prvního stickeru je nutností přečíst tuto knihu.

 

Co si z knihy odnáším?

Kniha je rozdělena do 3. částí:

-       Rocket Model

-       ATP Model

-       Supporting Tools

 

1.     The Rocket Model

,, When mountains go into labour, a ridiculous mouse is born.“

 

O co přesně v Rocket Modelu jde?

 

Celý Rocket model je složen ze 14 procesů, které jsou rozděleny do tří částí. Dané části jsou koncipovány na způsob levelů, které by se měly plnit každý rok od začátku do úplného konce studia. Týmy za jejich plnění dostávají tzv. Stickery.

 

RM se skládá ze 3.částí:

-       Levá část je věnována koučům.

-       Za pravou část je zodpovědný samotný teampreneur, který by se měl aktivně vzdělávat, rozvíjet a získávat informace, zkušenosti a dovednosti.

-       Prostředek je součást všech složek dohromady. Jedná se o spolupráci mezi koučem, teampreneurem a celou týmovou společností. Tento panel se dá plnit pouze v případě, pokud jsou funkční obě postranní složky.

-       Aby byla spolupráce jako taková podpořena, pro obě složky jsou podporou dva podpůrné procesy, jako je proces týmového koučování a proces financí.

 

 

2.     The Applying Theory To Practice Model (ATP)

,, A drop of water hollows out the stone, not by force, but by frequent dripping.“

 

Tato část je nám zároveň velmi nápomocná z hlediska plnění Rocket modelu a našeho vlastního učení.

 

Reflexe. Reflexe. Reflexe. A ještě jednou reflexe.

Jeden z nejdůležitějších aspektů při učení je co? Ano, kdo by to byl čekal, reflexe.

 

Jak už o sobě vypovídá samotný název – jedná se o převádění teorie do praxe. Jak to přesně v reálu funguje? Než začneš cokoli dělat je důležité vědět proč a co přesně od toho očekáváš. Následně naplánuješ jednotlivé kroky, které ti toho pomůžou dosáhnout. Na úplném konci je nejlepší, abys napsal reflexi. Za mě je opravdu důležité, aby to bylo někde sepsané, protože když to má člověk před sebou, tak se s tím dá daleko lépe pracovat.

 

Jaké dokumenty spadají do tohoto odvětví? Je to například Pre-motorola. To je rádoby dokument, který obsahuje odpovědi na následujících pět otázek:


  1. What are the objectives of this customer project?
  2. What are the benefits of this project for the customer, and what is the customer's role?
  3. What theoretical knowledge will we apply to practice in this project?
  4. What know-how and skills does this project demand?
  5. How will this project take us toward our goal / vision?


Díky pre-motorole můžeme dojít k definování našeho projektu.


Dalšími prvky může být například náš osobní Reading plan a Learning contract. Díky nim si můžeme rozplánovat naše cíle a jednotlivé krůčky jak je naplníme.


Learning contract jako takový je plán k rozvoji sebe samého a je to určitým způsobem smlouva sebe samotného se sebou. LC je zaměřen jak na minulost, tak na přítomnost i budoucnost. Ptáme se zde na následujících 5 otázek:

1.     Where have I been as a learner?

2.     Where am I now?

3.     Where do I want to go, and what kind of skill do I need?

4.     How will I get there, and what processes do I need to go through in order to learn?

5.     How will I know when I have arrived?

 

Okénko pro inspiraci

Velmi mi nevyhovoval RP, který jsem si udělala na začátku studia. Monotónní seznam knih, který jsem měla rozplánovaný na každý měsíc. V lednu budu číst přesně tohle a nic jiného. Na únor mám naplánováno zase tohle. Zjistila jsem, že mi nejde efektivně budovat čtecí návyk. Přišla jsem pak na příčinu. Nebylo to kvůli tomu, že by mě nebavilo číst nebo bych se k tomu nedokázala dokopat. Bylo to kvůli tomu, že mi nevyhovoval můj RP.

Jak jsem to vyřešila? Místo toho abych měla svázané ruce a neměla čas na jiné knihy, které mě zaujaly v průběhu měsíce, vytvořila jsem si vlastní systém. Zní to velmi chytře, ale ve skutečnosti to je hrozitánsky jednoduchý 😊.

Píšu si do jednoho dokumentu knihy, které mi buď někdo doporučí, nebo jsem o nich slyšela, na zkoušky, inspirace, můj vlastní zájem,.. a k nim si připíšu vždy autora (ať vím jak tu knihu správně najít) a opravdu velký průlom! Píšu si ke každé knize její bodové ohodnoceníBoB.

Aktuálně jsem svůj seznam ještě vyupgradovala v tom, že úplně nahoře vidím, jak si v bance esejí bodově vedu a vidím, jak moc jsem pozadu a jaký je můj aktuální stav (ten je mimochodem velmi žalostný a vím, že musím máknout).

Přikládám ilustrační fotku a klidně se můžeš pochlubit do komentářů, zda máš něco svého, co funguje pro tebe a nebo, zda jsi můj systém vyzkoušel a vyhovuje ti (a nebo nevyhovuje, budu ráda za pointy ke zlepšení :) ).

Konec inspiračního okénka


Za mě velmi důležitým prvkem je například tzv. Final report. K čemu je dobrý? Sepisuje ho převážně projektový manažer daného projektu ihned po jeho dokončení. Tento dokument shrnuje celou cestu a zároveň ho i hodnotí. Z něj pak může při tvorbě dalšího budoucího projektu vycházet a inspirovat se (nebo poučit). Součástí Final reportu je ještě tzv. Motorola, která je velmi podobná té, kterou jsme si popsali na začátku. Je zde však jeden hlavní rozdíl a to ten, že zde se ptáme na otázky, které na projekt reflektují:

1.     What went well?

2.     What didn’t go so well?

3.     What did we learn?

4.     What will we do better next time?

5.     What will we put into practice so that we will make progress toward our vision?


 

 

3.     Tools To Make The Team Coachs Job Easier


Skill Profile je nástroj, který slouží k zlepšování dovedností každého teampreneura. Díky němu se dá sledovat a analyzovat na jakém místě se momentálně nachází a kde je potřeba se naopak zlepšit.

 

SP je složen z 21 dovedností, každá po pěti levelech. Jeho nedílnou součástí je, že každý teampreneur musí všechny jeho úrovně naplnit minimálně do třetího levelu, jinak nebude schopen ukončit studium.

 

Velmi mě v knize zaujal tzv. Cross-fertilization pass, který slouží teampreneurovi jako takový pas, kam si zaznamenává uskutečněné crossfertilizace. Když jsme měli TS vznikla u nás velmi pozitivní pohnutka, že bychom takovéhle papírky chtěli vytvořit i u nás a pravidelně je vyplňovat a daných crossfertilizacích se účastnit. Shodli jsme se, že to v nás vyvolá motivaci a zápal v plnění dané metriky.


Závěrem

Musím podotknout, že mě velmi mrzí, že jsem si danou knihu nepřečetla na úplném začátku studia. Řekla bych, že už bych jako jednotlivec (nebo i celý můj tým jako celek) byla úplně někde jinde. Věřím ale však, že jsem nebyla dřív připravená a přišlo to ke mně ve správnou chvíli, tak jak mělo :).

 

Co se týče knihy jako takové, je velmi vzdělávací a opravdu si myslím, že mi předala mnoho. Měla jsem při čtení mnoho „aha momentů“, které mi vysvětlily otázky, o kterých jsem ani nevěděla, že je mám.

 

Uvědomila jsem si váhu veškerých metod, které u nás máme a praktikujeme. Chci se více věnovat plnění mého Skill Profilu, který se plnil spíše samovolně. Chci tomu dát větší váhu, protože v tom opravdu pociťuji velkou důležitost. S tím se velmi pojí i můj osobní Learning contract, který pěje samotou.

 

Díky přečtení této knihy chápu daleko více metod a funkcí. Už je nespatřuji jako povinnost, že je musíme plnit, ale pomalu jsem v nich nalezla jejich přidanou hodnotu, váhu a důležitost. 


Doporučuji každému. Nejlépe na začátku studia, ale i v průběhu :).



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

26.07.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

25.07.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

21.07.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

17.07.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

15.07.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: