TIIMI BIBLE


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 07.03.2023

Team Academy: The True Story of Community That Learns By Doing   Niina Leinonen, Johannes Partanen, Petri Palviainen


Knihu jsem se rozhodla přečíst převážně proto, protože jsem na počátku ledna začala pochybovat o studiu v Tiimi a o tom, zda to je to pravé pro mě. Kniha mě neuvěřitelně uklidnila a ujistila, že jako každý tým procházíme vývojem a vše není vždy jen sluníčkové. Současně jsem nahlédla hlouběji do samotné metodiky a do procesů, které jsou nebo by aspoň měly být součástí studia v Tiimiakatemia.


Kniha byla neskutečně nabytá informacemi a nejraději bych jí sem zkopírovala celou. Rozhodla jsem se do eseje zahrnout jen ty nejzásadnější body, které mi utkvěly v paměti a které na mě a mé učení měly ten největší dopad.


CÍL, VIZE, MISE

To, v čem mi kniha převážně otevřela oči, byly týmové cíle a vize prvních týmů finské Tiimi. Sami jsme v týmu s tvorbou vize a cíle dlouho bojovali a věřím, že právě tato kapitola nám při vymýšlení značně pomohla. Takhle například vypadá znění sdílených cílů týmů Spectre, Efekti, Feeniksi:


-       When you are able to sell yourself, you are able to sell anything.

-       When we graduate, each of us will have a job of his dreams.

-       After graduation, each member of the team will be able to act as an enterpreneur, or in a field or in a company that he wants to.


Právě díky těmto vizím jsem si uvědomila, že často omílaná cesta kolem světa je v dnešním moderním světě spíš odměnou než něčím, co by náš tým motivovalo. Začali jsme tedy naši společnou motivaci hledat jinde a podařilo se. Na Cabin in the Woods jsme revidovali cíl i vizi a konečně mám pocit, že v nás všech rezonuje.


Velmi se mi zalíbila dvě pravidla již zmíněného týmu Spectre: 

-       If you need to explain something in so many words, you know you are wrong.

-       Keep it simple, stupid!


PŘIROZENÝ VÝVOJ TÝMU, KRIZE

Krize v týmu jsou přirozenou součástí jeho vývoje. Obzvlášť po nějakém úspěchu nebo úspěšném projektu přichází období krize, kdy má tým pocit, že nic nefunguje a že se neposouvá. Nicméně i tyto nelehké situace jsou klíčové pro růst týmu. Učíme se je rozeznat a využít ve svůj prospěch např. k nakopnutí nového projektu. Sami jsme si prošli snad doposud největší krizí právě letos v lednu. Rozhodli jsme se pro vyloučení tří členů, neměli jsme téměř žádné funkční projekty a v týmu jsme se neustále jen hádali. Zpětně vnímám, že naše semknutí a společné odhodlání krizi překonat nás sblížilo a donutilo si o to více vážit období, kdy jsme na „vrcholu“. Čtení knihy mě utvrdilo, že Ups and Downs jsou součástí cesty každého týmu a že jeho každá vývojová fáze je neskutečně důležitá.


PROJEKTY

Nejvíce eye opening pro mě bylo zjištění, že v ideálním případě by projekty měly být rozděleny do dvou kategorií. Až 65% projektů by mělo vzniknout z potřeb zákazníka a pouze 35% pak z vlastní iniciativy, ať už se jedná o službu či produkt. Dříve jsem myslela, že každý musíme přijít s nějakým super originálním nápadem na projekt, který bude úspěšný a získáme tak díky němu spousty zákazníků a peněz. Jen za poslední dobu nám ale do náruče začalo padat spoustu nabídek, kterých se stačí už jen chopit. Právě na těchto projektech se můžeme nejprve pořádně naučit a získané zkušenosti pak aplikovat do svých vlastních projektů a businessů. S tímto přístupem se teď snažím fungovat, nevymýšlím projekty na sílu a soustředím se na vyhledávání příležitostí.


POCHYBY, MOTIVACE

Uklidnilo mě, že i v knize zazněly pochybnosti studentů finské Tiimi. Všichni jsme nejspíš někdy přemýšleli nad tím, že by bylo mnohem jednodušší získávat informace od učitelů tradičním způsobem, tzv. přímo pod nos. Týmové učení je diametrálně odlišné od tradičního způsobu výuky a také mnohem náročnější na disciplínu a motivaci jednotlivce. Není to škola pro každého a na tom není nic špatně. Nicméně jsem byla ráda, když v knize tato slova zazněla. Připomněla mi, že každý občas sejdeme z cesty a uchylujeme se k pohodlnějšímu řešení či způsobu života. Právě v těchto chvílích se obracím na svůj tým nebo komunitu a připomínám si - TRUST THE PROCESS.


Závěrem bych chtěla zmínit, že tato knížka je opravdová TIIMI BIBLE! Věřím, že každý ze studentů TAP by jí bez váhání měl přečíst. Vyjasnila jsem si díky ní spoustu nejasností a utvrdila se v tom, že to co dělám má skutečně smysl. 


Takže neváhej a utíkej to povinně přečíst!:)



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: