Systémy myšlení


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.09.2022

Myšlení rychlé a pomalé   Daniel Kahneman

Proč jsem si vybral tuto knihu? 

 

Zaujal mě název této knihy, jelikož jsem na ni narazil krátce po přečtení knihy Nastavení Mysli, kde bylo vysvětlováno myšlení fixní a růstové, tudíž mě zajímalo, zdali je mezi knihami určitá spojitost. 

 

 

Obsah 

 

Kniha pojednává o způsobech myšlení, jak může být patrné již z jejího názvu.  Autor zde zcela unikátním způsobem propojuje svět psychologie, ekonomie a biologie kdy nám uvádí příklady ze všech možných situací ze všech tří světů, za účelem nám pomoci si vytvořit ucelenější obrázek na celou věc. 

 

Autor se v knize zaměřuje na detailní popis dvou systémů myšlení. První systém myšlení se ukrývá v podvědomí a je to systém, který nedokážeme plně ovládat, do určité míry ho můžeme ovlivnit, avšak ovládnout nikoli. Spočívá v rychlém myšlení, tedy tom, co nás první napadne samo od sebe přirozeně, aniž bychom nad tím dlouze přemýšleli. Je založen primárně na emocích a pocitech, jelikož vychází z našeho jitra – dá se říct, že je to naše tovární nastavení. 

Druhý systém je naopak od prvního pomalý a velmi analytický. Tedy všechno si dvakrát promyslet, než něco člověk řekne či udělá. Je to úplný opak prvního systému, avšak přeci jen se perfektně doplňují, prolínají a střídají. Druhý systém vyžaduje soustředěnost na danou aktivitu nebo myšlenku, jelikož je založený na faktech, z kterých je nezbytné vycházet pro utvoření jakéhokoli závěru. Je tedy důležité nedělat nebo nemyslet na více věcí najednou, pokud chceme něco skutečně promyslet. 

V knize je dále vysvětleno, že není jeden nebo druhý způsob uvažování, který je správný, avšak je nutné znát a rozumět oběma způsobům, a především vědět kdy využít který z nich. Jelikož každý způsob uvažování má své výhody a vlastní využití. 

 

 

Zajímavé myšlenky z knihy

 

Haló efekt


-       Je teorie, která popisuje chování druhých vůči nám, či naopak na základě našeho obrázku/názoru na daného člověka. Tedy pokud máme zafixované, že je někdo dobrý člověk, snáze mu omluvíme chybné chování a stejně tak nás u člověka, o kterém nemáme dobré mínění, bude nutit přemýšlet co je za jeho vstřícným chováním schované. 

 

Konkurenční zášť 


-       Pokud nastane situace, kdy nedojde k jednotnému názoru, jednotlivec, či menšina s opačným názorem budou mít tendenci spolupracovat méně či vůbec. 

 

Priming


-       Chování, které vychází z předešlých zkušeností s danou věcí a nutí nás přistupovat k situaci tak, jak si pamatujeme první/poslední zkušenost. 

 

Regrese k průměru


-        Není to usnutí na vavřínech, nicméně je to přirozená situace, která nastává po rapidním zlepšení, či grandiózním výsledku, jelikož je zkrátka nemožné udržet takový stav v dlouhodobém hledisku. 

 

WYSIATI


-       What You See Is All There Is = Tedy to co vidíme je vše, co je a znamená to, že si vytváříme obrázek na danou situaci pouze na základě domněnek a bez objektivních faktů, zkrátka vycházíme pouze z toho co máme před sebou. 

 


ATP 

 

-       Konkurenční zášť je něco, co se může vyskytnout v jakémkoli týmu, jelikož myšlení jedinců zkrátka neovlivníme, pokud nebudou oni sami chtít. Věřím, že pokud se s tímto problémem budeme schopni vyrovnat v rámci našeho týmu, posune nás to raketovým tempem kupředu co se týče efektivity. 

-       WYSIATI je metoda, kterou bych poupravil a využil v rámci našeho týmu. Nesoustředil bych se čistě na emoce, ale zkusil bych se zaměřit spíše na hrubá fakta z kterých můžeme vycházet, do jisté míry ignorovat emoce, za účelem dosažení stanoveného byznys cíle. Uvidíme, jak to půjde, zdali to bude možné vůbec provést. 

 

Závěr 

 

Knihu shledávám nesmírně naučnou a bohatou na informace, avšak do příjemného či lehkého čtení to má vskutku daleko. Kniha je velmi technická a musel jsem si dávat pauzy od čtení, jelikož jsem nebyl schopen nasát tolik informací najednou a všechny si je zapamatovat, ale především zužitkovat. Z knihy si odnáším mnoho znalostí, avšak nejvíce důležité mi přišly dva systémy uvažování, protože pokud se na ně zaměříme, můžeme je využít v náš prospěch víme-li kdy a jak je použít. Neposledně mi utkvěla metoda WYSIATI, jelikož jsem ji praktikoval, aniž bych to věděl, ale pouze do určité míry a nyní mám již plné pochopení. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: