Proč jsem si knihu vybral?
Spánek je důležitý a to všichni víme, o spánku jsem si již zjišťoval v druháku na střední, takže jsem byl zainteresován, co kniha nabídne.
Main points;
Cirkadiánní rytmus:
Vzhledem k tomu, že ke spánku mám opravdu blízko, na začátku druháku na střední jsem si o spánku něco málo zjišťoval, hodně mě zaujal cirkadiánní rytmus, který se v knize taky objevil. Nejideálnější je tenhle obrázek, který ho přesně popisuje. Nevím jak vy, ale já se v něm rozhodně vidím.
Fáze spánku
NREM = zde se ukládá krátkodobá paměť do dlouhodobé = tuto fázi hodně pociťuji při učení se nových slovíček do cizího jazyku = vždy den na to většinu umím.
REM = SNY, ta nejlepší fáze, mozek je zapojen v takové míře, jako kdyby byl vzhůru.
Co jsem si uvědomil?
Nejlepší recept na dobrý spánek je:
- Dodržovat pravidelnost
- Co nejvíce temná místnost
- Umístění postele
- Ne velké porce jídla/pití před spaním
- Žádné modré světlo = využití filtrů na telefonu/tabletu
- Alespoň 8 hodin
Sny
Já ve snech vidím obrovskou moc, je to sice jen má teorie, ale již sny mi pomohli s tvorbou úkolů na karetní hru https://prihoriva.eu/ . Vzhlede k velké kreativitě a aktivitě mozku, je zde opravdu velký prostor na nové nápady. Pokud chceme využívat sny tímto způsobem, je bezprostředně nutné si nápady zapisovat HNED po spánku. = naše krátkodobá paměť sny dlouho neudrží v hlavě.
Skřivani a sovy
Často mi to přišlo jako výmluva, ať nemusí ráno vstávat na schůzky apod. Ale velice mě zajala kapitola, která mi toto tvrzení změnila.
Skřivani chodí spát brzo, okolo 8-9 hodiny a vstávají 4-5 ráno, přičemž sovy chodí spát okolo 1 hodiny ranní a vstávají v 9. = rozdělení přírodou = ve starověku se museli střídat na hlídce apod.
Nyní se na toto rozdělení v práci, ani ve školství nebere žádný ohled, stejně jako s cirkadiánním rytmusem. = děti rytmus mají posunutý a i přesto musí vstávat do školy jako “dospělí”.
No jo no, prostě musíme spát !