Snězte tu žábu !


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 29.11.2021

Snězte tu žábu !   Brian Tracy

Úvod:

-       V celku kniha pojednává o 21 metodách, které mají pomoct vyvarovat se prokrastinaci a zefektivnění práce.

-       Knížka prezentuje ´´recept´´ na štěstí, spokojenost a velký úspěch. Tou konkrétní kouzelnou formulkou je ´´sněz tu žábu´´. A proč žábu? Když si představím, že bych měl sníst hnusnou žábu, je mi zle. Nepříjemná představa, stejně tak nepříjemná jako představa plnění nejtěžšího a nejnepříjemnějšího úkolu, hned ráno po probuzení.

 

 

21 metod:

-       1. Prostřete stůl

o  Krásná metafora. Stolujte podle sebe, a stejně tak si v životě přesně stanovte co, chcete.

-       2. Naplánujte si každý den předem

o  Napříč vícero knih autoři zmiňovali, jak moc podstatné je zapisovat si věci. Brian Tracy razil myšlenku myšlení na papíře. Údajně každá minuta strávená plánování nám může výrazně ulehčit realizaci dané činnosti.

-       3. Používejte pravidlo 80/20

o  Ono kouzelné Paretovo pravidélko 20% naší činnosti znamená 80% našich výsledků.

-       4. Berte v úvahu důsledky

o   Je třeba prioritizovat. Je důležité si uvědomit, jaké důsledky mohou následovat, jestli splním opravdu důležitý úkol než ten méně důležitý.  

-       5. Naučte se prokrastinovat tvořivě

o  Není možné dělat všechno, je ale možné udělat to, co je opravdu důležité.

-       6. Aplikujte průběžně metodu ABCDE

o  Jako velmi efektivní nástroj pro zlepšení efektivity mi přijde právě tohle prioritizační pravidlo. Princip je velmi primitivní. Vypište si seznam věcí, které je během dne potřeba splnit.

o  K písmenu A si přiřaďte ty nejzásadnější věci, které během dne musíte udělat, a přinesou vám nejhodnotnější výsledky. Jestliže takových úkolů je během dne více označte je A1, A2, A3 podle konkrétní důležitosti.

o  Položka B je definována jako úkol, co by se měl splnit.

o  Položka C je něco co by bylo dobré udělat, ale pokud jej nesplníte, nic se neděje.

o  Položka D je úkol, kterým můžeme pověřit někoho jiného.

o  Úkol E je položka, kterou můžeme smazat úplně.

-       7. Soustřeďte se na ty oblasti, které přinášejí klíčové výsledky

o  Identifikace takových cílů, které mohou naši práci nejpozitivněji a nejzásadněji ovlivnit. Na takových záležitostech, je třeba usilovně pracovat.

-       8. Aplikujte Zákon tří:

o  90% našeho přínosu firmě, tvoří naše 3 zásadní činnosti/dovednosti.

-       9. Důkladně se připravte

o  Pro zkvalitnění práce může pomoci i řádná příprava. Ku příkladu: dokumenty, informace, nástroje, pracovní materiály a čísla,…

-       10. Postupujte od barelu k barelu

o  Postupování po jednotlivých krocích, dost možná povede ke splnění i těch nejsložitějších úkolů.

-       11. Aktivujte své klíčové dovednosti

o  Je třeba si přesně uvědomit v čem jsme opravdu dobří, právě tyto schopnosti nás totiž můžou nejen pracovně povýšit mezi ostatními, ale také díky nim budeme úkoly dokončovat snadněji a rychleji.

-       12. Identifikujte svá nejslabší místa

o  Naopak je třeba si uvědomit, naše nejslabší místa. Až s uvědoměním těchto nedostatků je můžeme začít korigovat, pracovat s nimi nebo je odstranit úplně.

-       13. Vyvíjejte na sebe tlak

o  Autor této knihy trefně popisuje situaci, jakým způsobem a proč je dobré na sebe vyvíjet tlak. Máme se vžít do situace, ve které za měsíc odjíždíme na dovolenou a potřebujeme nutně dokončit všechny úkoly. Vyvíjení vnitřního tlaku je ale za mě taktika, která není vhodná pro každého. Každý si musí svou disciplínu k práci vytvořit sám, přirozeně a tím, že ho práce skutečně baví.

-       14. Motivujte se k činu

o  Pro mě dost možná nejpoutavější kapitola z celé knihy. Je velmi zásadní si v situacích hledat kladné stránky. To jsou motory, pohánějící naši prácí, strmím tempem nahoru. Velmi zásadní pro správnou motivaci je mít pod kontrolou své myšlenky, jelikož se můžeme stát tím o čem většinou přemýšlíme.   

-       15. Technologie jsou špatným pánem

o  Žhavé téma v kontextu moderní doby. Sám mám problém odkládat telefon dostatečně dlouho před spaním. Je třeba si během dne vytvářet zóny klidu. Kdy na hodinu vypneme počítač i mobil. Dává to dost smysl. Jelikož neustálím přílivem všech možných aktuálních správ, které nás obklopují ve virtuálním

světě, naše mysl nemá moc času na dobití baterek.

 

 

 

-       16. Technologie jsou skvělým sluhou

o  Je úžasné co všechno se díky internetu můžeme naučit, nebo získat za informace. Přesně takhle ale musíme k tomuto nástroji nahlížet. Je třeba hledat díky technologiím zkratky a přehled, který nabízejí. Né se v nich utápět a trávit většinu života.

-       17. Soustřeďte se

o  K tomuto stavu mysli je za potřebí eliminovat všechny faktory, které nás při práci mohou rušit.

-       18. Rozdělte úkol na menší části

o  Slona bychom celého pravděpodobně nesnědli. Když se ale rozkrájí na menší kousky, a pak jednotlivé části efektivně zpracujeme, máme úžasnou tropickou hostinu. Podobný přístup lze praktikovat v plnění složitých úkolů.

-       19. Vytvářejte velké časové úseky

o  Ty nás povedou k větší časové možnosti pro složitější úkoly. Jestliže si den rozdělíme do větších bloků a v každém z nich budeme udržovat jednotlivé pauzy, pro udržení pozornosti, naše práce se může výrazně zefektivnit. Na složité úkoly, je většinou nutné velké množství času. I tuto možnost poskytují právě velké časové úseky.

-       20. Vypěstujte si mysl pro naléhavost

o  Naléhavost si já vykládám jako osobní hon za dokončením úkolu. Zaměření se na konkrétní čin a jeho co nejrychlejší dokončení. Jestliže dlouho a vytrvale pracujeme na konkrétním úkolu můžeme se dostat do duševního stavu zvaném ´´flow´´.

-       21. Řešte úkoly po jednom

o  Řešit úkoly, po jednom a od nejzásadnějšího pro naši kariéru do toho úkolu, který můžeme delegovat či úplně vynechat, je zásadní součást osobní efektivity. Každý specifický úkol, je třeba prát jako jednotku a věnovat mu takovou pozornost jakou přikládáme jeho profesní dráze.

 

Celkově vnímám knihu velmi pozitivně. Bavila mě, byla čtivá a mám jasnou představu, jak ji využiji. Už po prvních pár kapitolách jsem si začal psát veškeré úkoly a následně je skládat do časového harmonogramu. Celkově mi kniha pomohla utřídit si priority ohledně pracovních záležitostí a v budoucnu budu také praktikovat metodu ABDCDE.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš - 12.12.2021 - 16:40


Gratuluji k první Eseji!! Opravdu mnoho metod, jak se ti daří je udržovat v praxi? Co vnímáš za mněny při jejich aplikování?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: