Kubovo týdenní žvásty #40
Proč spíme
Proč ji?
Spánek, spánek, spánek.. To je něco, co už řeším sám v sobě delší dobu. Je to jeden z mála problému, se kterým se delší dobu potkávám a zanedbávám ho. Dík mému každodennímu vytížení a dělání všech věcí na maximum, na úkor mého pravidelného spánku, jsem se rozhodl podívat na knihu Proč spíme. Tuhle knihu jsem řešil se spousty lidmi z TAPu, a proto mi je za ty dva roky docela blízká. Uvědomuji si, že díky přečtení knihy, se bohužel hned nebude možné ze dne na den vše změnit a vyřešit. Nicméně věřím, že se dozvím další zajímavé poznatky, které budu moc v průběhu času zaimplementovat do svého spánku a denního harmonogramu a zbavím se tohoto problému.
Co jsem si odnesl?
Spánek je rozdělen do několika fází – NREM a REM, přičemž hluboký NREM spánek dominuje začátku spánkového cyklu a postupem noci je střídán více mělkým REM spánkem, ve kterém sníme. Zajímavé je, že pokud budík naruší NREM fázi, často se probudíme unavení, což poukazuje na význam synchronizace našeho spánkového režimu s přirozenými rytmickými cykly těla.
Melatonin a adenosin hrají klíčové role v regulaci našeho spánkového režimu. Zatímco melatonin nám pomáhá usnout, hromadění adenosinu zvyšuje tlak na náš organismus, aby se připravil k odpočinku. Cirkadiánní rytmus pak určuje, kdy se cítíme nejvíce bdělí a kdy je nejvhodnější čas jít spát.
Jet lag je klasickým příkladem, jak rychlá změna časového pásma může naše vnitřní hodiny zmatkovat, což vede k nesrovnalostem ve spánkovém cyklu a obecně k nižší kvalitě spánku. Tento fenomén je pro cestovatele běžný a může trvat několik dní, než se jejich tělo plně přizpůsobí novému prostředí.
Vliv moderní technologie, zejména nočního světla a LED obrazovek, na kvalitu našeho spánku je znepokojivý. Večerní expozice světlu potlačuje produkci melatoninu a tím může výrazně narušit náš spánkový režim. Jedním z užitečných tipů je minimalizovat expozici světlu před spaním a vytvořit si prostředí, které podporuje klidný odpočinek.
Kofein je dalším všudypřítomným nepřítelem dobrého spánku. Utlumuje příjem adenosinu do mozku a navozuje falešný pocit bdělosti. Ačkoliv může být tato krátkodobá "výhoda" lákavá, má dlouhodobě negativní účinky na kvalitu spánku, což je důvod, proč bychom měli omezit večerní konzumaci kofeinových nápojů.
Bifázické spánkové modely, které zahrnují krátké odpolední šlofíky vedle nočního spánku, podporují naši celkovou spánkovou potřebu a vedou k lepší výkonnosti a větší mentální jasnosti. Pro člověka je velmi zdravé spát (BIFÁZICKY) kolem 8 hodin pravidelně každý den a v odpoledních hodinách si přispat 30-50 minut. Zvýší to naší efektivitu a vyhneme se tím odpolední postgastrální demenci. Obecně ale spíme spíše (monofázicky) kolem 7 hodin na jeden zátah.
Dalším klíčovým poznatkem je úloha spánku v regulaci našich emocí. Spánek nám pomáhá zpracovat a vyrovnat se s emočními zážitky dne, což je nezbytné pro naše psychologické zdraví. S touto vědomostí jsem se začal dívat na svůj spánek jako na základní kámen pro udržení nejen fyzického, ale i emocionálního blaha.
Musíme si dát pozor na vztah mezi spánkem a tělesným zdravím. Spánek hraje klíčovou roli v regulaci hladiny hormonů, fungování imunitního systému a dokonce i v řízení tělesné hmotnosti. Poruchy spánku mohou přispívat k řadě zdravotních problémů, včetně obezity, diabetu, srdečních onemocnění a kognitivního úpadku.
Lucidní snění je něco úžasného, ve kterém lidé mohou během snění ovlivňovat průběh svých snů. Tento typ snění dokáže jen malá část populace (cca 20 %) a rozšiřuje nám hranice našeho pochopení vědomí a podvědomí. V této souvislosti může lucidní snění nabídnout nejen únik od reality, ale také prostředek pro terapeutickou práci a osobní růst. Sám se někdy zřídka dostanu do tohoto stavu a určitě bych chtěl do budoucna na lucidním snění zapracovat. Má to spoustu zdravotních výhod a kdo by nechtěl ovládat své sny:)
Závěr
Kniha Proč spíme je nejen vzdělávacím průvodcem, ale také motivací k tomu, abychom si přehodnotili naše životní návyky a přijali opatření vedoucí ke zlepšení naší spánkové hygieny. Uvědomuji si, že spánek celkově zanedbávám a jsem na sebe někdy opravdu hodně naštvaný, že i když delší dobu vím, jak spánek je celkově důležitý a teď mi to i tato kniha jasně potvrdila, tak stejně častokrát dám prioritu jiné aktivitě, než je spánek. Řešením této situace je ale někde úplně jinde. Tím, že mám každý den velmi nabitý program a pořád něco honím na poslední chvíli, tak mi pak volný čas na sebe a na přátele skoro vůbec nezbývá a na úkor toho pak zanedbávám svůj spánek. Takže je jasný, kde musím začít, aby se konečně zlepšila i tato moje milovaná aktivita. Knihu hodnotím velmi pozitivně a dávám velký palec hore! Přečtěte si jí a hlavně pak něco změňte, jinak je to k prdu..