Proč jsem si vybral tuto knihu?
Budu upřímnej když řeknu že čistě kvůli Danovi – neustále o ni kecal jak na TS tak v hospodě. Tak jsem se rozhodl zjistit o čem to teda je. Jelikož teď doháním knižní body a musím hodně číst, tak jsem zprvu ocenil audio formu knihy.
Obsah
Kniha je sepsání jakéhosi návodu do 64 pravidel, které nám mají vysvětlit, jak dosáhnout toho, čeho v životě dosáhnout chceme a poodkrývá nám skutečnost, že pokud se těchto jednoduchých pravidel budeme držet – tak není až tak těžké toho dosáhnout.
První část
V této části autor otevírá svou knihu především myšlenkou uvědomění si vlastní zodpovědnosti. Popisuje tedy jak je důležité převzít todpovědnost za své činy – za každou věc co uděláme od chvíle kdy se ráno probudíme až do chvíle kdy večer usínáme. Tedy celý náš život je pouze v naší režii a naše rozhodnutí jsou pouze na naše vlastní triko. Dále je zde vyzdvihována myšlenka mentálních modelů, tedy že jsme to, co si myslíme - což se mi velmi úzce pojí s knihou Jak přelstít ďábla, kde autor tuto myšlenku také propaguje.
Druhá část
Zde je nám představena bezprostřední důležitost změny, ať už je to v prostředí, ve kterém se pohybujeme a velmi úzce nás ovlivňuje nebo naopak postoj, který si zabedněně přinášíme v minulosti. Výstup z komfortní zóny je naprosto nevyhnutelný, pokud se chceme posunout z místa. Autor také zmiňuje důležitost flexibility v dnešním rychle se měnícím světě.
Třetí část
Tato část pojednává o formování týmu a určitých rolí v týmu, tedy jak je důležité znát navzájem své silné i slabé stránky a na základě právě těchto vlastností rozdělit role – což je něco co se snažím vnést i do našeho týmu už delší dobu, aniž bych předtím měl tuto znalost. Nebylo to tedy něco, co bych věděl , ale byl to pocit, co jsem měl. Toto mě přivádí k další myšlence, kdy autor zdůrazňuje že je nesmírně důležité věřit právě vlastní intuici – tedy sám sobě.
Čtvrtá část
Je to spíše morální promluva do duše, kdy nám autor klade na srdce základní pravidla toho, jak být rovnej člověk. Vysvětluje, jak je důležité jednat s respektem ke všem stejným, držet své slovo, jednat upřímně, a neposledně nebát se ukázat naši vděčnost. Dále uvádí že je dobré se ujistit, klidně i několikrát, jelikož do drasticky zmírní možnost nedorozumění.
Pátá část
Autor zde mluví především o penězích, jak s nimi nakládat a co dělat s našimi dosavadními představami o penězích. Je zde kladen důraz na myšlenku našeho cíle, musíme vědět co chceme abychom mohli dostat to co chceme. Tedy můžeme běžet, jak rychle chceme, ale pokud běžíme opačným směrem, než je náš cíl, tak je nám to k ničemu.
Šestá část
Na závěr knihy autor uvádí dle mého názoru druhé nejdůležitější pravidlo celé knihy, a to začít hned! Neexistuje ideální čas na nic – nejlepší čas na to začít s čímkoli je právě teď. Toto se mi pojí s knihou Snězte tu žábu, jelikož v právě této knize autor také mluví o důležitosti poprat se s problémem ihned.
Závěr
Kniha mě nesmírně obohatila i přesto, že už jsem většinu věcí stejně slyšel od Dana tak pětkrát. Věřím, že by si ji měl přečíst opravdu každý, nejen lidé ze světa podnikání, jelikož je to opravdu dobrý kodex, kterého se držet pro úspěšný život. Jsou to základní každodenní věci, které si uvědomí a dokáže praktikovat opravdu každý.