Pravidla úspěchu


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.06.2023

Pravidla úspěchu   Jack Canfield


Po přečtení knih jako 7 návyků skutečně efektivních lidí, 12 pravidel pro život a Odvaha nebýt oblíbený jsem byl přesvědčený, že další motivační knihu do ruky dlouho nevezmu, protože se v nic již nedozvím nic nového. Kniha Pravidla úspěchu mě ale zaujala řadou přímočarých a snadno pochopitelných konceptů, které pokud následovány, musí mít za efekt zvýšení efektivity, spokojenosti a celkově kvality života. O některé z těchto konceptů se s vámi teď podělím.


Většina lidí má vysokou mentální kapacitu, neumí jí ale plně využít. V každém z nás se skrývá spousta potenciálu, který můžeme za pomocí správného mentálního nastavení nechat vyjít na povrch. Neznamená to stát se někým lepším nebo jiným, znamená to stát se vším, čím už jsme.


Způsob, jakým interpretujeme život je základem toho, jak se nám v životě daří. Pokud přemýšlíme pesimisticky, vidíme všude překážky, a ne příležitosti, přitahujeme negativní energii a spíše se nám nedaří. Pokud uvažujeme optimisticky, vidíme v životě vše jako příležitosti, k posunu, k rozvoji, k poučení, i v případech, které bychom měli ve zvyku brát jako nezdar, budeme daleko spokojenější, a věci nám budou více přicházet. To, jak se cítíme vevnitř odráží i to, co se děje venku.


Inteligence je schopnost dělat to, co nás posouvá blíže k tomu, co skutečně chceme. Hloupé jednání je něco, co nás k tomu, co chceme nepřibližuje, nebo nás od toho dokonce vzdaluje. Nejde o to, co lidé říkají, co si přejí, v co doufají nebo zamýšlí udělat. Záleží jen na tom, co skutečně dělají, a zvláště pak na tom, co dělají, jsou-li vystaveni pokušení nebo ocitnou-li se pod tlakem. Winston Churchill jednou řekl: “Už dávno jsem přestal poslouchat, co lidé říkají. Místo toho se dívám na to, co dělají. Chování je jedinou pravdou.” Při konání je vždy potřeba zamýšlet se nad důsledky, primární důsledek je vždy pozitivní, vždy se snažíme dosáhnout nějakého zlepšení, důležité jsou ale sekundární a terciální důsledky. To, co se stane doopravdy a to, jaký efekt jednání bude mít po určité době. Dlouhodobé důsledky mohou být negativní, i když záměr byl pozitivní. Úspěch v životě záleží do vysoké míry na tom, jak dobře dokážeme odhadnout právě dlouhodobé důsledky našeho jednání. Nejúspěšnější lidé mají své cíle určeny dlouhodobě a důkladně přemýšlí nad tím, jaké jednání je k těmto cílům přiblíží, jak krátkodobě, tak dlouhodobě.


Ze všeho, co děláme, se stává návyk. Většina lidí se naučila bezprostředně reagovat na momentální přání a choutky. Vhodnější je ovšem dát si mezi podnětem a reakcí čas na zamyšlení, jaká reakce na podnět nás posune blíže svým cílům. Takto uvažovat je náročné, naštěstí pokud to stále opakujeme, vytvoříme si návyk a už to bude snadnější. “Vše je těžké, než se to stane snadným.” Je běžné rozhodovat se na základě neúplných informací, předsudků a selektovat informace, které souhlasí s tím, čemu věříme. V boji s tímto uvažováním pomáhá zpomalit, než učiníme rozhodnutí, a pořádně se nad vším zamyslet, vzít v potaz důsledky a to, jaké informace k rozhodování máme a zda-li jsou správné. Pro konverzaci a běžné denní činnosti je nezbytné svižně uvažovat, ve spoustě životních rozhodnutí ale potřebujeme si dát čas na vhodné rozmyšlení. Čím více času na rozhodnutí si necháme, tím kvalitnější rozhodnutí to bude. K tomu pomáhá i dávat si své myšlenky na papír. Když máme složité období, překážky, potíže, je třeba uchýlit se do klidu a dát si čas na to, vše pořádně promyslet. Jako pomůcka nám může sloužit model GOSPA ( goals, objectives, strategies, priorities, actions).


Skutečným měřítkem, jak jste úspěšní v životě, je to, nakolik jste šťastní. Každý lidský čin má za cíl dosáhnout stavu většího štěstí, bez ohledu na to, jak si ho daný člověk představuje. Úspěšní lidé myslí většinu času pozitivně. V důsledku toho jsou šťastnější, přívětivější, oblíbenější a získávají od života více. Negativní lidé jsou nepřátelští a podezřívaví. Nemají k ostatním důvěru a čekají, že se jim stanou negativní věci. Pozitivní se staneme, pokud vypustíme negativní emoce. Staneme se tím plně fungujícím člověkem. Hlavním úkolem života je tedy zbavit se negativních emocí. K vypuštění negativních emocí je stěžejní zjistit, z čeho vycházejí. Mohou to být obavy ze selhání, strach z kritiky, odpíraná láska, nebo nenaplnění potřeb. Tyto pocity mají následující příčiny: 


  1. Racionalizace – ospravedlňování situací a chování, které je pro nás nepříjemné. Jde o vystavování jinak nepříznivého chování do pozitivního světla. Racionalizovat můžeme nevhodné pracovní návyky, lenost, nedochvilnost, nedostatek sebekázně, obezitu, nepoctivost,… a to u nás i u ostatních. Racionalizací omlouváme negativní chování, stáváme se nešťastnější a nejsme schopní dosáhnout pokroku. 


  1. Omlouvání - Omlouvání nám umožňuje vymýšlet různé příčiny pro problémy, které říkáme sobě i ostatním. Kdybychom nemohli negativní pocity či chování omlouvat, okamžitě by pominuly.  


  1. Kritičnost - Rádi se stavíme do role jakýchsi soudců, poroty i popravčích. Odsuzujeme ostatní za jejich nevhodné chování, za to, co udělali i neudělali a vynášíme nad nimi rozsudky. Soudíme-li ale ostatní, soudíme tím doopravdy sami sebe. Když někoho shledáváme vinným, vnímáme ho negativně, ve skutečnosti ale citíme negativní emoce vůči sobě. 


  1. Přecitlivělost - Kvůli zkušeností s kritikou a odmítáním bývá běžné, že se stáváme přecitlivělými vůči myšlenkám, pocitům a chováním druhých. Vidíme kritiku a osobní útoky tam, kde nejsou. Když se obáváme nespokojenosti či odmítání ze strany druhých, často sami se paralyzujeme nebo se vyhýbáme jednání, které je v našem nejlepším zájmu. 


Většina psychických problémů vzniká potlačováním negativních nemocí, promítáním jich do ostatních, depresí jimi způsobenou. Klíčem ke zbavení se negativních emocí je přijetí stoprocentní odpovědností za sebe. V moment, co tohle uděláme, přijmeme se bez jakýchkoliv výmluv, uklidníme se, uděláme si sami v sobě jasno a začneme se chovat pozitivně. Základem je naučit se odpouštět, a to sobě, i ostatním. Každý se může splést, sejít na špatnou cestu. Každý byl někdy obelhán, nebo podveden. Jedinou otázkou je, “Co s tím hodláte udělat? Jestliže se chceme stát pozitivním člověkem, musíme umět prominout si minulost. Chyby v minulosti jsou důsledkem mládí, nezkušenosti a nedostatku znalostí a pochopení. Nechme je odplynout a zaměřme se na zbytek svého života.


Existuje přímá úměra mezi mírou přijaté zodpovědnosti a pocitem kontroly nad svým životem a pozitivními emocemi. Volba je na nás. Kdykoliv zažíváme jakoukoliv negativní myšlenku, stačí si říci, “Za sebe zodpovídám já!”


ATP: Kromě výše popsaných pravidel kniha zmiňuje také principy práce s mentálními modely, informacemi, péčí o sebe, nebo udržováním bohatství. Pro mě ale nejpodstatnější byly principy převzetí zodpovědnosti za své emoce a zamýšlení se nad důsledky. Zažil jsem nespočet situací, kdy jsem měl pocit, že mi bylo ukřivděno, že se někdo zachoval špatně a nechal jsem se tím způsobenými emocemi pohltit. Jenže takováto reakce mi k ničemu není. Osoby, kterých se to týkalo o tom ani nevěděly, nebo je to nezajímalo. Nezbylo mi nic jiného než jim odpustit, protože jsem v hloubi duše věděl, že jejich jednání nebylo zákeřné, pouze pochybili. Odpustil jsem i sobě za to, že jsem si nechal uškodit, jelikož jsem v minulosti nebyl znalostně, zkušenostně a mentálně dostatečně vybavený, abych situacím adekvátně čelil. Ve výsledku to byla lekce, dobrá zkušenost, která mě může posunout dále, a formovala mě jako osobnost.


Také jsem se naučil zamýšlet se více nad důsledky jednání. Jednat bez cíle nás nikdy nedostane do ničeho dobrého. Zároveň čím více času si na zamyšlení nad důsledky necháme, tím spíše dosáhneme kýženého cíle. Zároveň se snažím více dívat, co lidé dělají a méně, co říkají. Dává mi to moc vidět skutečné záměry a důsledky a nenechat se oklamat racionalizací a omlouváním. Je to také něco, z čeho jsem v minulosti byl vinen, snažím se ale nedělat to, jelikož tím oklamávám ostatní, a především sám sebe. Tyto principy mi přijdou naprosto stěžejní a jejich následování musí mít za efekt lepší život. Tato kniha mi přišla pod ruku zrovna v moment, kdy jsem tyto principy potřeboval vědět a zkušenosti, které jsem za poslední chvíle získal, mi pouze utvrdily jejich důležitost. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: