Out of Your Minds: Learning to be Creative


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 07.04.2023

Out of Our Minds   Ken Robinson

“Kreativita není jen talent, který mají jen někteří lidé, ale dovednost, kterou lze rozvíjet a pěstovat u každého.”


Hlavní myšlenkou knihy je zkoumání způsobů, jakými náš vzdělávací systém a společenské normy často potlačují kreativitu, a nabízení praktické strategie, jak uvolnit náš kreativní potenciál v osobním i profesním životě.


Co je kreativita? 


Autor definuje kreativitu jako proces vytváření originálních nápadů, které mají hodnotu. Zdůrazňuje, že kreativita se neomezuje pouze na umění, ale lze ji nalézt ve všech oblastech lidské činnosti, od vědy a techniky až po podnikání a vzdělávání. Věří, že kreativita spočívá v tom, že využíváme svou představivost, abychom se oprostili od konvenčního myšlení a objevovali nové možnosti. Tvrdí, že kreativita vyžaduje kombinaci divergentního myšlení (schopnost generovat více nápadů a řešení) a konvergentního myšlení (schopnost tyto nápady vyhodnocovat a zdokonalovat). Tvrdí, že kreativita by měla být vnímána jako nedílná součást našich životů, nikoli jako luxus nebo talent vyhrazený jen pro několik vyvolených. Obhajuje také holističtější přístup ke vzdělávání, který uznává význam kreativity a podporuje ji ve všech oblastech vzdělávání.


Autor knihy tvrdí, že kreativita je nezbytná pro úspěch v rychle se měnícím světě a že náš vzdělávací systém a společenské normy kreativitu často spíše potlačují, než aby ji podporovaly.


V knize se zabývá různými způsoby, jakými lze kreativitu podporovat, a to jak u jednotlivců, tak v organizacích. Zkoumá význam představivosti, zvídavosti a hravosti a nabízí praktické strategie pro rozvoj těchto vlastností. Zabývá se také úlohou spolupráce a týmové práce při podpoře kreativity a významem vytváření prostředí, které podporuje kreativní myšlení.


Jak se stát kreativním? 


Rozvíjejte svou představivost: Základem kreativity je představivost. Svou představivost můžete rozvíjet aktivitami, jako je čtení, sledování filmů a zkoumání nových myšlenek a perspektiv. Pomůže i trávit čas venku, cestovat… Dobré nápady nás nenapadnou, mezi čtyřmi stěnami doma 24/7. 


Pěstujte zvědavost: Zvědavost je pro kreativní myšlení nezbytná. Zvědavost můžete rozvíjet kladením otázek, zkoumáním nových témat a myšlenek a zpochybňováním předpokladů. Dialog k tomu může krásně posloužit. Ptejte se lidí více, rozvíjejte diskuzi a nezůstaňte pouze na povrchu problému. Zároveň je důležité poznávat nové lidi a vyjít ze své sociální bubliny. 


Přijměte hravost: Hravost je důležitým aspektem kreativity, protože nám umožňuje zkoumat nové nápady a riskovat. Hravost si můžete osvojit při činnostech, jako je brainstorming, hraní rolí a improvizace.


Spolupracujte s ostatními: Spolupráce je mocným nástrojem kreativity, protože nám umožňuje kombinovat různé pohledy a nápady. Chcete-li spolupracovat s ostatními, můžete vyhledávat příležitosti ke spolupráci s lidmi z různých prostředí a oborů. Tiimi prostředí je ideální místo. Pokud už váš tým není schopný přijít s něčím novým, přizvěte na brainstorming i jiné téčko. Pomůže podívat se na věc s více úhlů pohledu. 


Vytvářejte příznivé prostředí: Prostředí, které je příznivé pro kreativní myšlení, může pomoci uvolnit náš tvůrčí potenciál. Chcete-li si takové prostředí vytvořit, můžete vyhledávat prostory, které vás inspirují, eliminovat rušivé vlivy a obklopit se lidmi, kteří podporují a povzbuzují vaše tvůrčí úsilí. Je nutné se také cítit v bezpečí. Já osobně ze sebe nevymáčknu nic kreativního cítím.li se pod tlakem nebo že bude někdo mé nápady odsuzovat. 


Jaké kreativní techniky můžeme v práci použít?


Brainstorming: Brainstorming je technika pro generování velkého množství nápadů v krátkém čase. Lze ji provádět individuálně nebo ve skupinách. Je nutné ale dodržovat jistá pravidla. V jiné knížce jsem četla, jak je důležité dát si po hlavní části brainstormingu pauzu. Klidně 20 minut. Jít ven, vyvětrat se a tak. Aplikovali jsme to několikrát a přijde mi, že to opravdu pomáhá. Uklidní se nám myšlenky a jsme pak schopní lépe z nápadů lépe vybírat. 


Myšlenkové mapy: Myšlenkové mapy jsou vizuálním nástrojem pro organizaci a zkoumání nápadů. Spočívá v tom, že začínáte ústřední myšlenkou a rozvětvujete ji na související myšlenky, přičemž vytváříte vizuální mapu souvislostí mezi nimi. Miluju myšlenkové mapy. Je to můj nejoblíbenější nástroj a využívám je snad ve všech sférách v životě. Pomáhá mi to uspořádat si nápady a přicházet k nim s novými inovativními nápady. 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: