Knihu jsem si vybral na základě doporučení našeho kouče Jonáše. V době, kdy jsem knihu četl jsme v týmu řešili, že se někteří členové týmu necítí v týmu komfortně, což mě frustrovalo, jelikož jsem měl pocit, že nám řešení těchto otázek ubíralo čas na týmové podnikání a vzdělávání.
Kniha je rozhovorem mezi mladíkem, frustrovaným světem a nespokojeným sám se sebou a filozofem zastávajícím Adlerovu individuální psychologii. Alfred Adler byl rakouský psycholog, který svými názory oponoval známějšímu filozofickému směru Friedricha Nietzscheho. Nietzscheho filozofie tvrdí, že jedincův aktuální stav je následkem předchozích zkušeností a příčin (etiologie), Adler toto vyvrací, jeho filozofie se zaměřuje na účel lidského chování a soustředí se spíše na cíle (teleologie).
Kniha je psaná jako dialog mezi mladíkem a filosofem. Jejich narážející názory dovolují čtenáři lépe pochopit filosofii, o které kniha pojednává.
Být šťastný je volba
Podle knihy záleží pouze na nás, jestli budeme šťastní nebo ne, jde pouze o nastavení mysli. Říkat si, že nejsme šťastní, protože se nám v minulosti stalo něco špatného, je etiologické uvažování, které Adler úplně vyvrací. Podle teleologie jsou události objektivní fakta, to, jak k nim přistupujeme je ale subjektivní volba. Pokud se rozhodneme nenechat se zdánlivě negativní minulou zkušeností ovlivňovat, bereme svůj osud do vlastních rukou.
Zodpovědnost nás osvobozuje
Během pár stránek se mladík přizná k tomu, že se nesnáší. Tvrdí, že je to kvůli tomu, jak vypadá, jak se k němu ostatní chovají, protože si přijde neúspěšný. Toto má se spoustou lidí v jeho věku společné, i mě tyto myšlenky občas proplují hlavou. Filosof mu v průběhu knihy vysvětlí na různých úvahách a příkladech, že tyto myšlenky vychází většinou ze snahy vysvětlit si své nezdary a ze snahy dát si důvod, proč za tyto věci nemůže a tím se zbavit zodpovědnosti. V moment, co si mladík uvědomí, že jediný, kdo může svou situaci je změnit je on, přebere zodpovědnost za svůj život a je schopný začít pracovat na pozitivních změnách.
Přečtení knihy mi nepomohlo vyřešit problém, kvůli kterému jsem knihu začal číst, přesto na mě měla velmi pozitivní dopad. Přestal jsem se tolik trápit nad předchozími neúspěchy, nad tím, co si o mě ostatní myslí a dovolila mi více se soustředit na svoje cíle. Přebral jsem větší zodpovědnost za svůj život.