Nejsme na tom tak špatně, jak se může zdát


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.11.2022

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají   Anna Roslingová Rönnlundová, Hans Rosling a Ola Rosling

Faktomluva je kniha, kterou jsem četl již před dvěma roky, kniha se mi dostala do ruky celkem náhodou ale velice se mi líbila a během jednoho víkendu jsem ji zvládl celou přečíst. Její autor Hans Rosling v ní krásně popisuje, jak na tom dnešní svět opravdu je, kam se ubírá naše civilizace a že to ve skutečnosti není tak hrozné, jak to může vypadat.


Co jsem si z knihy odnesl

·       V knize byl velmi zajímavě popsán vývoj dnešních civilizací, zkresleným pohledem můžeme dnešní svět rozdělit na vyspělý (Evropa, Severní Amerika…) a na ten „zaostalý“ (Afrika, části Asie..). Když si někdo představí země Afriky hned se mu vybaví chudoba, hlad a nemoci. Autor však krásně poukazuje na to, že už tomu tak není (aspoň ne ve všech částích), a i tento kout světa se začíná rapidně zlepšovat-životní úroveň zde roste nejvíce. Cíl lidí zde žijících už není pouze přežití, ale už chtějí mít vymoženosti moderního světa jako je například pračka či mobilní telefon.

·       

Co se mi velmi líbilo bylo rozdělení lidí do čtyř kategorií podle příjmu. Toto rozdělení je mnohem efektivnější než na rozvojové a nerozvojové. Je zde hezky popsáno, jak lidé v těchto kategoriích žijí, co jsou jejich potřeby a jak se pohybují od nejnižší úrovně až k té nejvyšší). Navíc toto rozdělení poukazuje na to, že drtivá většina obyvatelstva už se má vcelku dobře, je zde samozřejmě ještě velký prostor pro zlepšení ale podle autora (a statistik) se celosvětová životní úroveň rychle zvedá.

·       

Dalším zajímavým tématem z této knihy je růst světové populace.  Během posledních sto let se světová populace zvětšila o šest miliard. To může vypadat, jako že budeme do nekonečna přibývat a že se naše planeta za nedlouho stane přeplněnou. Ze statistik ale vyplívá, že největší růst už proběhl a teď nás až do roku 2100 čeká pozvolná stagnace až nakonec naše populace přestane růst úplně. Bude to zapříčiněno zejména vysokou životní úrovní, zpravidla čím vyšší životní úroveň tím méně potomků se rodí.


ATP

V této knize je moc hezky znázorněno, jak naše pohledy mohou být zkreslené. Proto si z ní kromě spousty zajímavých faktů a lepší nálady, že svět se do úplné záhuby neřítí odnáším hlavně ponaučení, že všechny informace je důležité si ověřovat. Také jsem si znovu uvědomil, že každou situaci každý vidí jinak a je důležité se pozastavit a porozumět tomu druhému.



Mé hodnocení knihy

Kniha se mi velmi líbila, byla velmi chytlavá a i zábavná. Dozvěděl jsem se v ní, jak na tom náš svět doopravdy je, bez zkreslení médií či něčího úsudku, prostě čistě podle statistik a fakt. Jako zajímavost přidávám odkaz na statistiky z WHO https://www.who.int/data/gho/data/countries , zde naleznete různé údaje o každé zemi. Dolar street https://www.gapminder.org/dollar-street zase ukazuje, jak vypadají různě bohaté rodiny po světě. Po přečtení jsem byl ale přeci jen trochu smutný, autor, který tuto knihu napsal (Hans Rosling) ji psal jako takový svůj odkaz, bohužel trpěl rakovinou slinivky, na kterou i zemřel. Knihu bych doporučil všem, co mají rádi jasná fakta a grafy, své si v ní najdou i ti, co se zajímají o sociologii a obecně světové dění.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: