Náš ledovec se rozpouští


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 22.02.2023

Náš ledovec se rozpouští   John Kotter

Proč jsem si knihu vybrala?

Po zkouškách jsem se potřebovala odreagovat a určitým způsobem znovu zaktivovat svůj čtecí návyk. Knížka mi byla doporučována z více stran – jedná se o kratší bajku, která je oddychová, psaná jednoduchou formou, ale zároveň si z ní můžeme vzít mnoho.


Struktura knihy

Kniha obsahuje opravdu pár stran, které jsou doplněny obrázky. Seznámíme se zde s Osmy kroky, které jsou vysvětleny na příkladech a situacemi s jimi spojenými.

Kniha pojednává o tučňáčí kolonii žijící na velkém ledovci, na Antarktidě. Příběhem nás provází tučňák Fred, který si jako první všimne, že se jejich domov začíná rozpouštět. Poví o tomto problému dalším tučňákům a přichází proces osmy kroků, který je vede ke změně. V bajce se setkáme s mnoha typy osobností, které můžeme potkat i na naší cestě při řešení problému, zjistíme, jak s nimi můžeme pracovat.

Co si z knihy odnáším?

- Je pravděpodobné, že se setkám s odporem. Toto jednání zapříčiní převážně myšlení a standardy dané osoby. Lidé jsou rádi ve své komfortní zóně a neradi z ní vystupují. Změna je pro některé vždy problém a velký strašák.

Osm kroků ke změně

1. Vytvořte pocit naléhavosti. Pomozte druhým vidět potřebu změny a důležitost okamžitého jednání.

2. Sestavte vedoucí tým. Zajistěte, abyste měli silnou skupinu řídící změnu - skupinu s vůdcovskými dovednostmi, důvěryhodností, komunikačními schopnostmi, autoritou, analytickými schopnostmi a smyslem pro naléhavost. Rozhodněte, co dělat

3. Vytvořte vizi změny a strategii. Vysvětlete, jak bude budoucnost odlišná od minulosti a jak můžete takovou budoucnost uskutečnit.

4. Sdělte vše ostatním tak, aby vás pochopili a abyste je přesvědčili. Zajistěte, aby co nejvíce lidí přijalo vaši vizi a strategii.

5. Zplnomocněte druhé k jednání. Odstraňte co nejvíce bariér, aby ti, kdo chtějí uskutečnit vizi, to mohli udělat.

6. Dosáhněte v krátké době úspěchů. Usilujte o to, abyste co nejdříve dospěli k několika viditelným, nesporným úspěchům.

7. Neustávejte. Po prvních úspěších pracujte tvrději a rychleji. Buďte neúnavní v zavádění změny za změnou, dokud se vize nestane skutečností.

8. Vytvořte novou kulturu. Udržujte nové způsoby chování a zajistěte, aby byly úspěšné, dokud se nestanou natolik silnými, že nahradí staré tradice.


Jak 8 kroků pociťuji u nás v týmu?

Řekla bych, že nejčerstvější bude změna našich rozvrhů. Ve spoustě členech tato změna vyvolala velké rozhořčení, někteří naopak tuto změnu vzali s klidem, některé to rozhodilo.

Nastoupil na scénu chaos, který se však následně ustálil a společnou spoluprací jsme mnoho obav dokázali vyvrátit a vzájemně se podpořit.


Myšlení vs Vnímání


Myšlení

- Může nám pomoci změnit chování a vést k lepším výsledkům.

- Sbírej údaje, které analyzuj.

- Informace předkládej logicky, abys změnil myšlení hlavně těm, pro které jsou určeny.

- Změna chování je proveditelná po změně myšlení.

Vnímání

- Může nám pomoci změnit chování o něco víc a vést k lepším výsledkům.

- Vytvářej podmínky, aby členové týmu získali vizuální zkušenosti.

- Velkou roli v tom, jak lidé vnímají danou situaci, mají jejich zkušenosti.

-Výrazné změny v chování jsou proveditelné po změně ve vnímání.

 


Závěrem

Musím podotknout, že knížka je opravdu velmi krátká, ale dělala mi menší problém. Jelikož byla kratší, tak jsem se do ní nedokázala dokopat. Nebála bych se říct, že ji dokážete přečíst za jedno pouhé dopoledne. Ale kvůli rozházenému harmonogramu jsem ji měla rozkouskovanou a absolutně jsem se do ní nedokázala dokopat. S vědomím, že ji přečtu rychleji, jsem měla pravděpodobně „dost času“, což došlo k tomu, že jsem se do ní dostávala zuby nehty.

Doporučuji ji však každému, kdo potřebuje svůj čtecí návyk znovu obnovit a hlavně se odreagovat. Po následném "dokopání" jsem byla nadmíru spokojená.
A jaký je Váš ledovec?Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 1

03.03.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

Kategorie: Podnikání

Body: 3

03.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

03.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

03.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: