Moderní ekonomie


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.02.2022

Moderní ekonomie   Hana Lipovská

Moderní ekonomie

Hana Lipovská

 

Proč jsem si knihu vybrala?

Tuhle knihu jsem si vybrala, když jsem dělala zkoušku z ekonomie. Potřebovala jsem pochopit určité ekonomické základy, jelikož je to obor, ve kterém značně pokulhávám. Vybrala jsem si proto knihu Moderní ekonomie od Hany Lipovské, abych si co nejvíce rozšířila obzory a lépe ekonomii pochopila.

 

Podnikání

Podniky jsou zakládány za účelem vyrábění hmotných statků nebo služeb. Uspokojují tím nejen potřeby svých zákazníků, ale také potřeby ostatních členů, kteří jsou s výrobou a vývojem podniku spojeni. Cílem každého podniku je vést soustavnou dlouhodobou činnost na vlastní zodpovědnost za účelem maximalizování zisku. Nedílnou součástí jsou také problémy a rizika s tím spojené, se kterými se musí podnikatelé neustále vypořádávat, inovovat své produkty a hledat mezery na trhu v podobě neuspokojených potřeb.


Cena a cenotvorba

 

Vývoj ceny avizuje výrobci poptávku po jeho produktu a poskytuje mu zpětnou informační vazbu. Pokud jsou jeho produkty v maloobchodech zlevňovány, dochází k jevu, kdy se prodejcům tvoří přebytkové skladové zásoby a v rámci snížené poptávky se snaží produkt prodat. Výrobce může na základě těchto informací dále jednat a upravovat objem výroby za účelem uspokojení pouze výše poptávky, nikoliv vyrábět více, než je žádáno. Každý výrobce tak chce vytvářet produkty za minimální náklady, prodávat je za nejvyšší přijatelnou cenu vzhledem k poptávce a generovat tak maximální zisk.


Náklady

 

Náklady jsou základním pilířem při kalkulaci ceny. Jedná se o spotřebu výrobních činitelů v peněžních hodnotách, které jsou za potřebí k výrobě statků a služeb. Z hlediska tvorby ceny rozlišujeme náklady na přímé a nepřímé (režijní). Přímé náklady se dají určit na 1 jednotku produktu. Takže je možné vypočítat, kolik je potřeba materiálu přesně na výrobek A. Režijní náklady tvoří náklady pro všechny výrobky. V praxi to znamená, že režijní náklad se podílí na výrobě výrobků A, B i C a nelze okamžitě určit, který výrobek spotřebuje tolik režijních nákladů. Z hlediska objemu výroby je nejdůležitější členění na náklady variabilní a fixní. Variabilní náklady se mění v závislosti na objemu produkce. Nejčastěji sem patří spotřeba materiálu, mzdy výrobních zaměstnanců a spotřeba energie. Fixní náklady jsou přesným opakem a při změně objemu nedochází k jeho změně. Příkladem jsou odpisy dlouhodobého majetku, úroky nebo mzdy administrativních zaměstnanců, reklama atd.


Výnosy

 

Výnosy představují peněžní ohodnocení za vykonanou činnost. V účetnictví jsou výnosy sledovány společně s náklady a na konci roku vykazovány ve výkazu zisku a ztrát. Dále je povinností podnikatele zaplatit daň, kdy se výše liší v závislosti na právní formě podnikání. Porovnáním těchto položek dojde k zjištění výsledku hospodaření podniku za celý rok. Tím je možné odvodit, zda podnik realizoval v daném roce zisk či ztrátu.


Podnikatel vytvoří fakturu svému odběrateli. V ten moment vzniká podnikateli výnos. Fakturu odešle a odběratel ji úspěšně obdrží. Odběratel nastaví příkaz k úhradě dle data splatnosti (zpravidla 14 dní). Po 14 dnech odběratel fakturu uhradí a podnikateli přijdou peníze na účet. Tím dochází k evidenci příjmu podnikateli.


Co mi kniha dala + ATP

 

Díky knize jsem lépe pochopila jednotlivé pojmy a zároveň se je snažila aplikovat do praxe ve svém projektu Magic Joys. Snažila jsem se zaměřit především na minimalizaci nákladů, jelikož to pro mě byl nejvíce aktuální problém.

 

Co se týče variabilních nákladů, došla jsem k závěru, že se mi vyplatí nakupovat zboží (polymerová hmota, epoxidová pryskyřice) v co největších balení, abych docílila množstevní slevy. Tím, že se zvýšila poptávka po zboží (v porovnání od začátku projektu) jsem mohla začít vyrábět zboží ve větším množství najednou, čímž se mi podařilo ušetřit čas, protože největší čas mi předtím zabralo právě rozdělávání jednotlivých materiálu – příprava a míchání pryskyřice, míchání polymerové hmoty dle barev a rozpracování.

 

Co se týče fixních nákladů, tam se mi podařilo ušetřit díky pořízení kvalitní tiskárny, jelikož tak nemusím outsorcovat druhé straně, u které by tisk samolepek a kartiček byl o poznání dražší.

 

Dále jsem zefektivnila proces nákupem stroje, který využívám na zpracování polymerové hmoty. Za prvé jsou výrobky vizuálně hezčí a za druhé to opět zefektivní čas.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: