O proslavené knize jsem slyšel mockrát a ze všech stran, ale řada na ni přišla až nyní. Knihu jsem četl ihned po dočtení Umění vést od téhož autora, jelikož se na Mnicha mnohokrát odkazoval a chtěl jsem ji poznat a porovnat. Rozhodně doporučuji si ke čtení vyhradit klidné místo, svůj čas, své myšlenky, a vytvořte si návyk (opakujte aktivitu min. 3 týdny v kuse k vytvoření návyku) číst alespoň 30‘ denně…
Ke knize jsem si vedl poznámky, které mi přišli na mysl, a právě to bych vám chtěl předat – snad vás to posune přinejmenším stejně tak, jako posunula kniha mě. Zas o kus dál…
_
Autor ne nadarmo zmiňoval, že pro spokojený a ideální život musíme být sami sebou. Jsme pánem svého osudu a naše úkoly, jež před námi leží, nejsou nad naše síly a že žádná dřina a úsilí není větší, než můžeme snést. Dokud věříme tomu, co děláme, a dokud máme nezdolnou vůli vítězit, vítězství je naše.
Sebeovládání a soustavná péče o vlastní tělo, duši i mysl jsou základem při hledání svého vyššího já a poznání svého potenciálu k tomu, abychom mohli život prožít dle svých představ. Jak se mohu věnovat druhým, když se nedokážu správně věnovat sobě? Jak mohu činit dobro, když se dobře necítím? Pokud do naší zahrady (= vědomí) zasejeme myšlenku, sklidíme čin. Zaseji čin, sklidím návyk. Zaseji návyk a sklidím charakter. Zaseji charakter a sklidím vlastní osud – odvíjí se od toho, co si sami zvolíme. Nemít čas na sebezdokonalování je tou největší chybou!
„Jsem umělcem života – můj život je mé umělecké dílo.“ – Mnich
Buďme neustále pokorní a houževnatí – tyto vlastnosti pomohou následovat naše sny, představy a cíle. Díky houževnatosti, která nás neustále žene kupředu a motivuje, můžeme dosáhnout neočekávaného. Pokornými se staneme po zastavení a uvědomění – uvědomění si toho, co máme kolem sebe a být za to vděčný. Važ si toho, co máš. Zároveň neopomeň svou smrtelnost (ne pesimisticky), jelikož dokud se nezastavíš, tak si to neuvědomíš. Čas plyne jako voda a není jej nazbyt, není třeba jím plýtvat – žij přítomností, využij každé příležitosti a neodkládej na zítra. Každé ráno si řekni, že prožiješ den naplno a dle svých představ, jako by byl tvůj poslední. Každý okamžik života je zázrak.
„Většina lidí žije ve velmi omezeném kruhu svého potenciálního bytí.“ – William James
Vědomí – věc, kterou jsme schopni sami ovládnout a kontrolovat ji. Co ve skutečnosti odlišuje lidi šťastné od lidí mrzutých, je způsob interpretace okolního světa (= reality). Ať člověka potká cokoli, sám se rozhodne, jak bude reagovat a jaký bude jeho přístup. Tvůj vnější svět je odrazem stavu tvého vnitřního světa. Pokud se naučíme usměrňovat a filtrovat myšlenky a informace, naučíme se řídit svůj vlastní osud. Soustřeď se na to být veselý, optimistický a na pocit štěstí – tajemství spokojenosti je v tom najít, co máš skutečně rád a co tě baví. Kvalita tvého života je určena kvalitou tvých myšlenek.
„Naše vize bude jasná jen tehdy, pokud budeme schopni nahlédnout do svého srdce. Kdo se dívá ven, sní, Kdo se dívá dovnitř, procitne.“ – Carl Jung
„Hranice svého vlastního života jsou tam, kde jsi je sám stvořil.“ – Mnich
Učit se. Při příležitosti se nebojme porážky – neboť je nezbytná pro osobní růst. Nikdy nelituj toho, co se stalo, važ si všeho, protože naše vlastní minulost je náš nejlepší učitel. V každém nezdaru je zárodek příležitosti, pokud ji budeme ochotni hledat. A poučit se z nich.
„V životě nejsou žádné chyby, jen lekce.“ – Yogi Raman
„Kladení otázek je nejefektivnější cesta k dosažení znalostí.“ – Mnich
Úspěch a štěstí není možné vytvářet. Musí vyplynout. A to se stane pouze jako vedlejší efekt osobního odevzdání se něčemu, co je větší než já sám, Jakmile se vám jednou podaří nalézt své poslání, celý svět ožije. Každé ráno se budete probouzet s nevyčerpatelnou zásobou energie a nadšení, všechny myšlenky soustředěné na svůj cíl. Nebudete mít čas na zbytečnosti, a proto nebudete plýtvat cennou silou své mysli zaměřené na nicotnosti. Oprostíte se od zvyku dělat si starosti a stanete se produktivnějšími. Vypěstujete si hluboký smysl pro vnitřní harmonii, budete vedeni – svou myslí.
„Čím méně se budeš soustřeďovat na výsledek, tím rychleji se dostaví.“ – Mnich
Jít svou cestou. Není nic vznešeného na tom, být jiný než ostatní. Vznešenost je v tom, být lepší, než jsi byl sám včera. Musíš to dělat po svém. Nezáleží na tom, co si o tobě říkají jiní lidé. Důležité je, co si o sobě myslíš ty sám. Každou vteřinou přemýšlením o snech jiných lidí se okrádáš o svůj vlastní čas. Štěstí je cesta, nikoli cíl.
Zaměřit se na svůj cíl – 5 kroků k dosahování cílů:
- Jasná vize a představa
- Časové omezení a časový plán – vyvinout na sebe pozitivní tlak
- Měsíčně sepsat a poznamenat si cíle na papír, a přemýšlet o jejich síle
- Pravidlo 21: aby se činnost stala zvykem, je nutné ji opakovat po dobu 3 týdnů
„Dobří lidé sami na sobě neustále pracují.“ – Confucius
Buduj disciplínu. Není potřeba soutěžit s ostatními, když můžeš soutěžit sám se sebou. Stanovuj si vyšší cíle, než jsi zvyklý a dodej si odvahu. „To zvládnu!“ Každou neděli si udělej hodinu na naplánování si celého následujícího týdne. Napiš si do diáře i osobní věci – co si přečteš, kdy si odpočineš. Nenechej druhé, aby tě o tvůj čas okrádali. Nauč se říkat ne – naučí tě to říkat ano velkým věcem.
Deset rituálů nádherného života.
1. Rituál samoty – denně si naordinuj povinnou dobu klidu, v tichu, o samotě, v příjemném prostředí a seznamuj se tím, kým vlastně jsi.
2. Rituál fyzična – dopřej si fyzické i mentální cvičení každý den. Jak pečuješ o své tělo, stejně tak pečuješ i o svoji mysl. A nezapomínej dýchat – správné (hluboké) dýchání znamená správně žít.
3. Rituál živé výživy – viz. Cirkadiální kód (další v řadě mého booklistu)
4. Rituál bohatých znalostí – staň se (neustálým) studentem života a využij všeho, co ses naučil. Zaměř se na dlouhodobé výsledky a ujasni tak své priority. Pravidelně čti.
5. Rituál sebereflexe – najdi čas k zamyšlení a sebepozorování. Mysli tak, aby tě to rozvíjelo a uvědom si toho, co jsi provedl špatně, aby se příště jednalo o nápravu. A to každý den večer. Jakmile porozumím tomu, co jsem neudělal dobře dnes, porozumím tomu, jak změním můj zítřek.
6. Rituál brzkého probuzení – viz. 5AM Club (další na seznamu). Vychutnej si své aktivity při východu slunce. A mysli, že 10 minut před usnutí a po probuzení ovlivní tvé podvědomí.
7. Rituál hudby – dopřej si to, co ti dodá inspiraci.
8. Rituál mluveného slova – slova (psaná/nepsaná) ovlivňují mysl a mají vždy silný vliv. Nejdůležitější je to, co říkáš sám sobě.
9. Rituál shodného charakteru – udělej každý den něco pro posílení svého charakteru
10. Rituál jednoduchosti – žij nekomplikovaným životem. Zaměř se na důležité věci. Zpomal a vychutnej si život. Pokud nesnížíš své potřeby, nikdy nebudeš spokojen. I maličkosti způsobí velké změny.
ZÁVĚR - ATP:
I přesto, že vám některé pasáže knihy budou připadat zdlouhavé či opakující se, vydržte, nepřeskakujte je a už vůbec knihu neodkládejte – má to své opodstatnění; ochudili byste se o celkový kontext příběhu. A celé to zapadne do sebe, jako skládačka, po závěrečné kapitole (alespoň v mém případě).
Podobenství o zahradě (= vědomí), v jejímž středu stojí maják (= cíl, Leading Thoughts), z majáku vychází zápasník sumó (= sebezdokonalování), který na sobě má jen bederní roušku (= sebedisciplína) a nachází zlaté stopky (= čas jako připomínka lidské smrtelnosti a toho, jak důležité je žít život naplno), vdechuje vůni růží (= nezištnost a pomoc druhým, neboť na rukou darujících růži zůstane špetka vůně) a vydává se po stezce pokryté diamanty (= soustředění se na přítomnost, která umožní vnímat krásu každého dne).
Během čtení jsem se mnohdy zastavil a přemýšlel, reflektoval a uvědomoval souvislosti v mém životě na základě příběhu. Jedna z mnoha myšlenek mi v paměti utkvěla ke čtení knih: KNIHU NEČTĚTE, STUDUJTE JI – vracejte se k ní a nechť se stane vaší učebnicí.
A myslete na to, že jeden z našich nejtragičtějších omylů je odkládat žití. Nepromarněte ani minutu ze svého dne.
To nejcennější, co můžeš udělat, je pomoci jiným.