Mluvte tak, aby vás druzí poslouchali
7 kroků k sebevědomému a autentickému projevu před publikem
Robin Kermode
Kniha, Mluvte, tak aby vás druzí poslouchali nabízí 7 kroků k sebevědomému a autentickému projevu před publikem.
První část knihy se zaměřuje na věci, co souvisí s naším vlastním vývojem a jsou základem pro úspěšné představení a prezentaci. Od zbavení se nervozity až po posílení našeho sebevědomí, autor nám přináší užitečné rady a tipy, které mohou pomoci každému z nás stát se lepším řečníkem a lepšími komunikátory.
Stojíme před velkou skupinou lidí, začínáme se třást, je nám špatně, nemůžeme si vzpomenout na jediné slovo, sucho v ústech, potící se ruce a naše hlasivky přestávají fungovat. - Nervozita, brrr fuj
Jedním z největších problémů, se kterým se většina z nás potýká. I velký řečníci jsou však často nervózní. Jak nad nervozitou vyhrát?
Zkuste si příště při prezentování zatnout zadek a stehna, abyste snížili třes a uvolnili hrdlo pro lepší mluvení. Díky tomuto triku, si naše tělo ''myslí'', že jsme v pohybu a přestane produkovat adrenalin a my se přestaneme třást a také se nám uvolní horní část těla.
(Tento tríček jsem vyzkoušela při prezentování BG ve Finsku, připadala jsem si trošku funky, ale opravdu to pomohlo a nikdo si ničeho nevšiml. )
''Kdyby se Michelangelo bál rizika, nevymaloval by strop Sixtinské kaple, ale její podlahu.''
Další důležitá věc je sebevědomí, které může posílit naši přesvědčivost a věrohodnost před publikem. Autor zdůrazňuje, že sebevědomí nemusí být ''hlučné'', ale spíše laskavé a autentické. Pokud potkáme nějakého člověka o kterém si myslíme, že je sebevědomý, nebo který na nás tak působí, tak se určitě shodneme na tom, že takový člověk má charisma.
Sebevědomí je to, co si myslíme sami o sobě.
Charisma je efekt, který vyvoláváme u druhých lidí.
Je důležité být sám sebou a nepředstírat něco co nejsme, cítit se dobře ve své kůži, potom je jednodušší být sebevědomý. Pokud dokážeme být sami sebou v soukromí, zvládneme to i na veřejnosti.
TIP: Ujistěte se, že vaše první a poslední věty jsou pečlivě promyšlené, abyste se cítili sebevědoměji před a během prezentace.
Nemluv moc nahlas a neměj ruce v kapsách prosííííím!
Když se hlas používá správně, má často větší autoritu než psané slovo. Měli bychom se naučit dýchat do spodní části břicha a mluvit z něj. Tímto způsobem budeme používat náš ''přirozený'' hlas.
Publikum si o nás jako řečníkovi udělá názor, který se z 55% zakládá na naší řeči těla, z 38% na našem hlasu a pouze z 7% na tom, co říkáme.
Jak tedy správně stát?
Chodidla. Stehna. Ruce. Úsměv.
Chodidla dáme od sebe na šířku boků a svou váhu rozložíme na obě nohy, zatneme stehenní svaly čím snížíme své těžiště a zastavíme třes. Ruce sepneme volně na dolní části břicha a pak je jen oslníme naším úsměvem
Buďte zajímaví, buďte nadšení… a nemluvte moc dlouho.
Prvním krokem při přípravě k prezentování je vytvoření struktury. Než začneme, je dobré si položit tři důležité otázky:
Proč chci svůj projev pronést?
Proč by to mělo publikum zajímat?
Co skutečně říkám?
Na začátku je důležité diváky zaujmout, toho můžeme docílit ''háčkem do paměti''. Háček do paměti je fráze nebo myšlenka, která je tak osobitá nebo zvláštní, že silně zaujme naši pozornost a proto nám utkví v hlavě.
Dalším klíčovým prvkem je energie a nadšení. Pokud jsme my, řečníci, nadšení a energičtí ohledně našeho tématu, publikum bude také nadšené a bude je naše sdělení více zajímat. Zaujměte je nejen samotným obsahem, ale i vašim entuziasmem a vášní pro téma. ''Prodávejte prskání a vůni, ne jen párek''
Pokud seš stále trochu nervózní z projevu před veřejností, zkus toto dechové cvičení.
Nadechněte se nosem a při výdechu nosem napočítejte do tří. Třikrát to zopakujte. Takto snížíte tepovou frekvenci, váš dech bude v rovnováze a budete se celkově cítit mnohem klidnější!
Těším se na vaši prezentaci na HC, snad ta moje se díky této knize bude postupně zlepšovat. Těším se na vaši ZV na mé prezentace koťata.