Mind -> Settings


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 08.08.2022

Nastavení mysli   Carol Dwecková

Proč jsem si vybral tuto knihu? 

 

Opět nemám jeden fixní důvod pro výběr této knihy, avšak slyšel jsem dobré ohlasy a už jsem začal s mou cestou za uklidněnou myslí tak proč tam neposlat další “psychoknížku“ ? 

 

Obsah 

 

Kniha popisuje dva typy myšlení, které se u nás vyskytují. Vysvětluje, jak každý typ funguje a jaké jsou mezi nimi rozdíly. 

 

 

Fixní myšlení 

 

Lidé s fixním myšlením se zaměřují spíše na fakta a výsledky, kterých jsou schopni dosáhnout. Jak těžký je daný úkol a kolik jim zabere času? Problémy vidí jako překážky, jelikož pokud nastane problém muselo jinde dojít k selhání, a to je pro tento typ lidí nepřijatelné. Další věc, co je charakteristická pro fixně myslící lidi je důležitost upevnění si své pozice ve společnosti pomocí dosažených výsledků a úspěchů.  Na druhou stranu, pokud má úspěchy někdo jiný v jejich okolí, vnímají ho jako hrozbu místo aby mu to přáli a radovali se s ním. 

 

Růstové myšlení

 

Naopak lidé s růstovým myšlení se zaměřují spíše na přistup k úkolu než pouze na samotný výsledek. Problémy nevnímají jako překážky ba naopak jako prostor pro zlepšení či případnou úpravu prvotního nápadu/plánu. Vyhledávají výzvy sami od sebe, jelikož je to něco, co je posouvá kupředu. Při tom, když čelí problému tak si neříkají, proč já, nebo že je to moc těžké, ale spíše jak to můžu změnit, zlepšit nebo udělat příště lépe. Při úspěchu ostatních se nevymezují, naopak povzbuzují výsledky ostatních a sami jsou jimi inspirováni. 

 

ATP 

 

Pokusím se více se zaměřovat na mé myšlenky pochody, a to, jak se nad věcmi zamýšlím, jelikož to velmi úzce souvisí s tím, jak budu na věci reagovat. 

 

Budu se snažit tak nelpět na výsledcích jako na tom, abych se něco naučil a někam se posunul. Místo toho abych jen splnil úkol a hotovo. 

 

Závěr 

 

Kniha se mi líbila, až na výrok, kdy autor polemizoval o vlivu výchovy rodičů na typ myšlení dítěte. S časti se s tím souhlasit dá to ano, nicméně tato debata je mnohem rozsáhlejší a je to jedna z nejstarších debat jak v psychologii, tak obecně v životě (Nature x Nurture – Dědičnost x Prostředí). Mimo jiné právě z tohoto rozdělění myšlení vznikají například politické strany (Konzervativní strany x Moderní strany). Jak víme že to není vrozené? Geneticky předané predispozice, které jsou zakódované hluboko v naší DNA? Nebo je to opravdu vlivem rodičů a díky tomu, jak nás vychovali, tak teď budeme zbytek život uvažovat právě tímto způsobem? Co bylo dřív? Slepice nebo vejce? 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: