Kreativita a její rozvoj


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.01.2024

Kreativita a její rozvoj   Petr Žák

Knížku na téma kreativita jsem si přečetla, protože si myslím, že to není moje úplně nejsilnější stránka. I když radši piluju svoje silné stránky než pláču nad těmi slabými, zajímalo mě se o kreativitě něco dozvědět, protože podle mě kreativita není jen o umění, ale třeba i o tom vymyslet zajímavé nápady při BG a v tom se chci zlepšovat. 


Na začátek mi přijde dobré sdělit můj nový poznatek a to, že jsem zjistila, že kreativita není jen o vymýšlení tuny nápadů, ale je to i o funkčnosti nápadu. Kreativita je totiž úzce spojená s inteligencí. Kreativní lidi nejsou ti, co generují spoustu šílených, nepoužitelných nápadů, naopak tohle označení můžou používat ti, kteří přichází s něčím potenciálně funkčním. 


Pravá vs. levá hemisféra

Každá hemisféra našeho mozku je za něco zodpovědná. Každý jedinec je sice unikátní, ale obecně se dá říct, že levá hemisféra je zodpovědná za analytické myšlení, je logická, rozkládá celky informací na detaily a snaží se jim porozumět. Je spojená s psaním, čtením nebo počítáním. Zatímco pravá hemisféra je domovem kreativity. Zodpovídá za umělecké a prostorové vnímání, vizualizaci nebo i tvořivost jako takovou. Zároveň je pravá hemisféra i místem, kde se rodí naše intuice jako nějaký instinkt. 


Metoda ABCDE

A - alternativy - hledání různých alternativ nebo pohledů na daný problém nebo nápad. Podněcování divergentního myšlení a zkoumání různých možností.

B - budoucnost - zaměření na budoucnost a přemýšlení o dlouhodobých dopadech nápadu nebo rozhodnutí. Jaký může mít projekt, produkt nebo myšlenka vliv v budoucnu?

C - kritika - kritické posuzování nápadu nebo řešení. Identifikace silných stránek a slabých stránek. Toto kritické zkoumání může vést k vylepšení nápadu.

D - detaily - zkoumání detailů a konkrétních prvků nápadu nebo projektu. Jak lze detailněji rozpracovat a implementovat myšlenku?

E - expanze - rozšiřování myšlenek nebo projektu. Jak lze rozvinout nápad do dalších dimenzí nebo aplikací? Jaké jsou další možnosti rozšíření?

Přestože jsem konkrétně tuto metodu zatím nikdy nepoužila, domnívám se, že velmi postupně postupujeme při vypracování BG. 


Překážky kreativity

Velkou brzdou v kreativitě může být strach. Strach nás paralyzuje a může nastat situace, že se v našich myšlenkách zasekneme. Může to být i strach ze zpětné vazby nebo reakce na náš nápad. Dalším omezena si můžeme být my sami - když si moc věříme, nejsem schopni akceptovat a stavět na nápadech druhých. Setjně tak může na kreativitu špatně působit neschopnost změnit úhel pohledu. Nejen, že změnou úhlu pohledu získávám nadhled, ale rozšiřujeme si i způsoby, jak na věci nahlížet, což nám může být nápomocné v budoucnu. 


Podpora kreativity

Kreativitu můžeme podpořit pomocí hudby, touhy, spojení dvou či více lidí, ale stejně tak i negativními situacemi, což může být nějaký stav nouze nebo dlouhodobě trápení. Osobně se přikláním spíš k těm negativním podnětům. Minimálně já jsem vždycky byla kreativnější v řešení situací, když mi nebylo dvakrát do zpěvu. Zároveň, když se podíváme na spoustu dnes velkých a uznávaných umělců, mnoho z nich prožilo velmi nešťastný život plný útrap, ale i přesto vytvořili, co vytvořili. Člověk je líný sám od sebe něco vymýšlet, když nemá důvod a má se dobře. Pro kreativitu je také klíčové mít prostor a nebýt omezování.


Přečtení této knihy pro mě bylo naučným a zajímavým, určitě jsem se dozvěděla nové věci. Jen trochu bojuju s tím, jak poznatky aplikovat, protože zrovna u kreativity se domnívám, že je to něco, co tak samovolně pluje a když mám něco vymýšlet, tak se nedokážu pozastavit a říct si teď jdu aplikovat xy.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: