Esej na knihu
Konec prokrastinace
Petr Ludwig
Prokrastinace = chorobné odkládání úkolů a povinností, chtíč se něčemu věnovat
Lenost = neochota dělat cokoliv
Konec prokrastinace jsem četla v prváku. Považovala jsem ji za jednu z nejvíc wow knížek v oblasti osobního rozvoje a navíc jsem u sebe pociťovala chorobné odkládání. Prokrastinaci jsem se brzo vyhnula, protože jsem se ponořila do všech možných aktivit v TAPu a měla jsesm spíš problém přestat. :) Proto jsem knížce přestala věnovat rychle pozornost a k psaní eseje se vracím až teď. Když se ale na knížku dívám takhle zpětně, obsahuje super základní balíček pro nastartování osobního rozvoje.
Rozhodovací paralýza
Díky nepřeberným možnostem, které máme v dnešní době kolem sebe, se potýkáme s rozhodovací paralýzou. Nevíme, pro kterou možnost se rozhodnout, následuje paralýza a v jejím důsledku prokrastinujeme. Petr Ludwig poukazuje na způsoby, jak s touhle paralýzou pracovat.
Osobní růst se podle Ludwiga skládá z motivace, disciplíny, výsledků a objektivity.
Motivace
Motivace představuje důvod, pro který se věnujeme určitým činnostem. Nejsilnějším motivátorem je podle Ludwiga osobní vize. Často jsme však motivováni něčím z vnějšku. Tahle vnější motivace nám pomáhá dosahovat cílů, ale nepřináší nám dlouhodobou spokojenost a štěstí. Jsme nešťastní, dokud nedosáhneme zvoleného cíle, potom co ho dosáhneme, udělá nám to radost, ale rychle zase spadneme zpátky, dokud nedosáhneme cíle dalšího. Vnitřní motivace, která se odvíjí od naší osobní vize se nesoustředí na cíle, ale na cestu a celkový proces. To nám může pomoci nebýt “závislí” na cílech. V rámci cílů si můžeme taky vytvořit milníky, díky kterým zjistíme, jestli jsme na správné cestě nebo ne a které nám vytvoří záchytné body, soustředící se spíš na cestu, než na cíl.
Disciplína
Disciplína se skládá z produktivity a efektivity. Produktivita představuje aktivity, které považujeme za smysluplné a vyvíjíme je za účelem dosažení naší osobní vize. Efektivita představuje klíčové aktivity, které nám pomáhají se dostat kupředu co nejrychleji a nejjednodušeji. Disciplína je tedy schopnost věnovat se činnostem, které nás dovedou k naší osobní vizi.
Výsledky
Pokud se nám podaří propojit naši vizi s aktivitami, které každodenně vyvíjíme, přináší nám naše činnost výsledky. Ty můžou být buď v podobě emocionální nebo materiální. To znamená radost, štěstí a konkrétní "hmatatelná" podoba našich výsledků.
Objektivita
Pro co nejefektivnější osobní růst, je podle Ludwiga dobré si taky rozvíjet schopnost být objektivní. Často si formujeme realitu podle sebe, svých zkušeností, předsudků, názorů a osobnosti. Tahle naše realita může být hodně zabarvená. Je proto důležité neustále směřovat k tomu být co nejvíce mimo naše předsudky a domněnky. Téma, které jsme v rámci Tiimi řešili mnohokrát. Znovu a znovu se mi potvrzuje, že věci většinou nejsou tak, jak se nám na první pohled zdá. Je třeba zůstat otevření a hledat co nejvíce úhlů pohledu.
U knížky oceňuji hlavně propojení jednotlivých částí osobního rozvoje, jako je osobní vize, výsledky, motivace atd. s prokrastinací. Neschopnost se pohnout z místa a směřovat k tomu, co v životě opravdu chceme, je problém pro spoustu lidí. Ludwig nám dává super know how na to, jak se z toho vymanit a začít s tím pracovat.