Jak se mi (ne)daří v Tiimi


3 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 25.01.2022

The Team Coach´s Best Tools   Johannes Partanen

Upozorňuju dopředu, že takhle esej není o teoretických znalostech z knížky, ale spíš moje pocity a zhodnocení, jak se mi tu zatím (ne)dařilo.


Po 2,5 letech v Tiimi, konečně píšu esej na knihu, kterou jsem postupně četla už tak 65979x. Na začátku našeho studia, jsme se do ní chodili pořád nakukovat, abychom zjistili, co to třeba znamená Birth Giving, že máme vyplňovat nějaký Skill Profil, co to vlastně je Rocket Model atd… Teď, když už tak nějak tuším, je na čase se poohlédnout a říct si, jak na tom teda jsem a jakým Teampreneurem jsem se stala. :))


Rocket Model 


fun fact

  • Původně se měl jmenovat YRSY model (yrittäjyyden synnytysmalli = entrepreneurship creation model). Díky, že se to nakonec tak nejmenuje.. to bych si v životě nezapamatovala. :))


Upřímně nebudu sem vypisovat všechny sloupečky, řádky a procesy, který Rocket Model tvoří. Je potřeba, aby si ho každý sám pročetl a nastudoval. Na to psát esej nechci.


Jak jistě všichni víme, v rámci RM se sbírají stickery.

15.12. a 15.5. by se pak měl tým sejít a vyhodnotit, zda nějaké nové stickery získal a kam se posunul. Náš tým se do teď tohohle nezúčastnil. Resp. jsme nikdy žádné stickery nesbírali, cíleně po nic nešli a upřímně tedy nevím, jestli nějaké máme. V rámci čtení jsem tuhle hádanku, chtěla rozluštit. 


Tak jak jsme v Aconditoru na to? (z mého úhlu pohledu)


Y1 - The Process of Individual Learning

  • Neplníme 1. sticker - ne všichni máme 40 bodů z knížek
  • Jinak si troufám říct, že zbytek už bychom si odškrtnout mohli. Learning Diary každý z nás nějaký používá, naše Learning Contracty najdete na disku a Training Sessions po většinu času “smooth” jsou. 


Y2 - The Process of Team Learning

  • Řekla bych, že první sticker plníme, ale určitě jsme nečetli zmíněnou knížku. Na druhou stranu si pamatuju, jak jsme řešili, že s těmito povinnými knížkami budeme mít trochu problém, protože pár z nich není k sehnání a nebo na stejné téma nás zajímá jiná a chceme probírat tu.
  • U druhého stickeru přichází problém v podobě, kde se jako tým nacházíme. V jaké fázi jsme. Potential Teamem bych nás ale úplně nenazvala, tak ten druhý sticker ještě úplně nevidím..


No a tady jsem po dvou bodech skončila. Došlo mi, že to nemůžu dělat sama a že z toho nic nemám… Co mě ale při listování stickerama napadlo a chci se tady z toho vypsat? 


Náš tým je ve fázi, kdy se většina z nás soustředí na bakalářku, státnice, zkoušky, konec studia a podle toho naše práce na Training Sessions a obecně v Tiimi momentálně vypadá. Ale nebylo tomu vždycky tak. Prváci, co nás poznali až teď, by si mohli myslet, že úplný drým tým zrovna nejsme a co si budeme, po tom co nám na crossu už asi třetí člověk řekl: “Podlo toho co jsem slyšel, jsem to čekal horší.” evidentně opravdu asi zrovna nejlepší reputaci nemáme.


Vím, že nejsme ukázkový tým, který by se šplhal po raketě a za půl roku, až budeme končit, se mohli poplácat po ramenou a říct si, jak hezky jsme vše plnili a zvládli, ale jsem na nás i tak pyšná. <3

I přesto, že stickery a “osnovy” říkají něco jiného, každý jsme za ten čas neskutečně posunul a stali se z nás lidé, kteří jsou podle mého individuálně i týmově schopni pracovat/učit se… 


Každý ročník a tým bude určitě odcházet z Tiimi s nějakou  “nálepkou”. Někteří, že byli první co splnili Rocket Model, někteří, že vydělali nejvíc peněz, někdo, že konečně uskutečnil tu velkou cestu kolem světa. My jsme ti, kteří byli první a Tiimi tvořili - je to o něčem jiném, když přijdete a teprve rozbalujete židle, abyste si mohli udělat ten “dialog”, o kterém vůbec nevíte co je a nikdo vám to nepoví. Nebo když máte zorganizovat Houston Calling, ale musíte nejdřív napsat do Finska, abyste zjistili, že to nemá nic společnýho s “Houstone, máme problém!”. A to nemluvím o tom, že je těžké mít víru v proces, kdy ale neznáte nikoho kdo si jím prošel a nemáte žádný vzor. Jedete dost na punkáče a musíte se neustále přizpůsobovat dost velkým změnám, které pochopitelně s tvořením Tiimi přicházely. 


Zpátky ke knize 


Dává to dohromady smysl… 


Líbí se jak jsou všechny metody mezi sebou propojené. Např. když začínáte nový projekt, měli byste si udělat pre-motorolu, vybrat k němu knížky z BoBa, zasadit je do svého Reading programu, checknout svůj Learning Contract a i třeba Skill Profile. Do této fáze jsem se nikdy nedostala. Jednotlivé nástroje víceméně používám (nebo aspoň nějaké období se o to pokoušela), ale nikdy to nedošlo do stádia, kdybych s nimi byla 100% ztotožněna a navzájem je propojovala. 

Moje poznámky pod čarou

  • Každý tým by měl mít Rocket Model vylepený u svého pracovního stolu. 
  • Skill Profile
  • Zrovna Skill Profile mě opravdu mrzí, že jsem od samého začátku poctivě nevyplňovala. Poprvé jsme ho na TS začali řešit až na začátku druháku a i přesto, že jsem se k němu poté i párkrát vrátila, nikdy jsem s ním nepracovala tak, jak se by se slušelo. 
  • Proč si myslím, že je fajn ho vyplňovat? Jasně si dokážete změřit, jak se zlepšujete a zároveň zkontrolovat, že se rozvíjíte ve všech oblastech a nezapomínáte, třeba jako já, např. na oblast financí, kde já jsem stále na úrovni 0
  • Poprvé za studium slyším o Diversity Passu
  • Až teď, kdy listuju knihou, jsem si o něm něco přečetla. Do teď jsem vůbec nevěděla, že bychom s něčím takovým měli pracovat. Pokud jsem to dobře pochopila, tak jde o nástroj, který by se měl používat především v prvním a druhém roce studia a měl by pomáhat  k naplnění Skill profilu. 


Moje moudro na závěr

Za mě není potřeba všechno brát do slova. Nástroje, která kniha zmiňuje a které jsou podstatou Tiimi, jsou vymyšlený jistě z dlouhých let zkušeností a dávají dohromady smysl. Ale i v samotné kapitole o Skill Profilu se píše, že na něm ještě budou dál pracovat a vylepšovat. Tak proč bychom si to nemohli udělat taky tak? Neříkám snížit body z esejí ze 120 na 60, jenom proto, že se nám nechce číst. Ale říct si, že např. používáme i jiné zdroje k čerpání teorie a že je potřeba reflektovat na to a trochu “pravidla hry” upgradovat /podkásty jsou třeba skvělý a hlavně aktuální zdroj informací)


Na konci své eseje bych chtěla ještě říct, že to, že si myslím, že je v pořádku, že odtud neodejdu jako 100% Teampreneur, protože jsem nesplnila vše tak jak mám, neznamená to, že se o to nebudu dál snažit. Pořád procesu věřím a udělám co bude v mých silách, abych i ten poslední čas, využila na maximum. 


Přísahám, že už je tohle poslední poselství…


Pokud jste ještě na začátku studia, zkuste si začít seznamovat se všema nástrojema co nejdříve a především je propojovat mezi sebou. Říct si proč daný nástroj chcete používat a co očekáváte, že vám přinese. Reflektovat na to, jak se vám s ním pracuje a klidně si ho i trochu poupravit. Super tak je se o tom bavit s ostatními. Nejen s týmem. Dostanete super tipy a třeba vám to práci ulehčí a bude vás to i víc bavit. 





Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Lucie - 28.01.2022 - 20:40


Knihu jsem si na tvé doporučení přečetla, líbí se mi, jak jsi esej pojala jinak, bavila mě číst!... V některých ohledech mám stejný názor! :)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: